Název
FRAILEA FRIEDRICHII Buin. et Moser
 

Taxon
Frailea friedrichii Buining et Moser, Succulenta, 50: 25, 1971
Druh dostal jméno na počest svého objevitele - tím byl A. M. Friedrich z Asuncionu.

 

Popis
Tělo
Stonek jednotlivý, vzácně tvoří velké skupiny, jednotlivá těla až 30 mm vysoká a široká, tmavě zelená až měděně červená; žeber 16-23, rozdělená na oblé bradavky, v dolní části o průměru až 4 mm. Areoly oválné, až 1,25 mm dlouhé, 0,5-0,75 mm široké, s trochou světle hnědé plsti. Trny mírně odstávající, často zahnuté a hřebínkovitě uspořádané, na každé straně až po 6, v horní části areoly jeden malý trn, který je kolmo postavený, středový trn 1, všechny trny až 3 mm dlouhé, načervenalé až rohovinové.
Květy
nálevkovité, asi 23 mm dlouhé a široké, žluté; perikarpel oblý, 4 mm v průměru, v dolní části holý, výše porostlý areolami, na kterých vyrůstají 3-6 do svazku spojené 3 mm dlouhé, ohnuté, tuhé, hnědé až světle hnědé štětiny a bílá vlna; lůžko květní krátké, jen 4 mm dlouhé, se šupinami, z jejichž paždí vyrůstají malé areoly nesoucí 2-3, hnědé až světle hnědé štětiny, 9-12 mm dlouhé, ohnuté, ohebné, měkké bílé vlasy, šupinky 1-3 mm dlouhé, v horní části protažené; vnější okvětní lístky lopatkovité, protažené do krátkého jehlovitého hrotu, 6-8 mm dlouhé, 1,5-2 mm široké, sytě žluté, se špinavě zeleným ke hrotu tmavnoucím proužkem s bělavou až šedou vnější stranou; vnitřní okvětní plátky velmi jemně zřasené, 14 mm dlouhé, 3,5 mm široké, žluté, na vnější straně žluté až světle růžové, jinak stejné jako vnější okvětní plátky; blizna 8,5 mm dlouhá, 0,8 mm silná, nažloutle bílá s 8 zahrocenými, laloky blizny 2,5 mm dlouhé, pokryté nažloutlými až bílými papilami; tyčinky ve dvou kruzích, ve vnitřním 4-9 mm dlouhé, vzpřímeně okolo blizny stojící, nažloutle bílé; v druhém kruhu tyčinky 4-5 mm dlouhé, v horní části se přiklánějí k blizně, nažloutle bílé; prašníky jen 0,7 mm dlouhé, žluté; nektarium 0,5 mm široké, otevřené; .
Plod
15-18 mm dlouhý, 6-8 mm v průměru, porostlý světle hnědými štětinami a šedavými vlasy, nahoře zahalený 17-19 mm dlouhými šedými vlasy a světle hnědými štětinami; stěna zralého plodu suchá a tenká.
Semena
čapkovitá, černá, matně lesklá, 1,5 mm dlouhá, 1,2 mm široká; testa s velmi jemnými plochými hrbolky a velmi jemnými vlásky, se zřetelným hřebenem na zadní straně.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Typová lokalita je v okolí Chololo-í, pohoří Cordillera de los Altos, stát Paraguari, Paraguay, kde druh roste mezi trávou pod keři, v písčité zemi.

 

Pěstování
Tento druh v létě vyžaduje dosti vody, dává přednost písčitohlinité propustné zemi. Doporučuji ochranu před silným slunečním zářením. V zimě vyžaduje teplotu asi 10 °C, ale snese i nižší teplotu. Semena rychle ztrácejí klíčivost, ta po roce od sklizně klesá na minimum.

 

Poznámky
Frailea friedrichii byla nalezena v roce 1969 A. M. Friedrichem z Asuncionu a zaslána G. Moserovi do Rakouska.
Paraguayské rostliny rostou v mnoha malých populacích, které jsou mnohdy dosti rozdílné a je velmi obtížné stanovit, zda máme co činit s druhy, varietami nebo jen stanovištními formami. Některými autory je Frailea friedrichii považována pouze za synonymum k Frailea schilinzkyana (Haage jr.) Br. et R., na jejíž areál v oblasti Itacarubí-Eusebio navazuje. Rostliny na stanovištích jsou variabilní, což odpovídá podmínkám na stanovišti, na suchých a nezastíněných místech nebývají větší než 20 mm, pod ochranou trav a na místech s lepším zabezpečením vody mohou dosáhnout průměru až 60 mm. Frailea friedrichii roste na okrajích skalnatých a písčitých tabulí v hlinitopísčité zemi, často zastíněna trávou nebo malými keři. Dalšími kaktusy, které se vyskytují na stejném stanovišti jsou Notocactus ottonis var. paraguayensis, Frailea cataphracta subsp. duchii, Gymnocalycium paraguayense , Gymnocalycium fleischerianum, Monvillea sp. a další.
Vyobrazená rostlina P 444, byla sbírána v roce 1989 J. Piltzem u vodopádu Amambay, východně od Piribebuy, Paraguay.

 

Literatura
Buining A. F. H., Frailea friedrichii Buining et Moser, Succulenta, 50: 25, 46-47, 1971
Hrabě V., Nové popisy Frailea friedrichii, Frailea ybatense a Frailea concepcionensis, Kaktusy, 7: 63-64, 1971
Köhler U., Frailea friedrichii Buining & Moser, Kakt. und and. Sukk., 34: 79, 1983
Krainz H., Frailea friedrichii, Die Kakteen, 15.I.1972, CVIe, 1972
Metzing D., Cactaceae in Paraguay specie, ecologia, e minaccia di estinzione, Piante Grasse, 13: 15-16,1993
Metzing D., Frailea friedrichii Buining et Moser, Kakt. und and. Sukk., 40: Karteikarte 34, 1989
Moser G., Kakteen, A. M. Friedrich und sein schönes Paraguay, p. 135-136, 1985
Prestlé K. H., Die Gattung Frailea Br. et R., p. 193-194, 1997

 

Autoři
Text Lubomír Berka, foto Miroslav Veverka, fotografovaná rostlina pochází ze sbírky autora textu.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a deset