Název
ECHINOCEREUS FENDLERI (Engelm.) Rümpler var. KUENZLERI (Castetter, Pierce et Schwerin ) L. Benson
 

Taxon
Echinocereus fendleri (Engelm.) Rümpler var. kuenzleri (Castetter, Pierce et Schwerin) L. Benson, The Cacti of the United States and Canada, p. 942, 1982
Echinocereus kuenzleri Castetter, Pierce et Schwerin, Cact. Succ. J. (US), 48: 77, 1976
Jméno druhu bylo zvoleno na počest A. Fendlera, kaktusáře ze Santa Fe v Novém Mexiku, jméno variety pak na počest pana H. Künzlera, kaktusáře a cestovatele německého původu, žijícího ve městě Belen, v Novém Mexiku (USA).

 

Popis
Tělo
Stonek většinou jednotlivý, vzácně odnožující, krátce válcovitý, až asi 2,5 m dlouhý a 60 mm široký, žebra v počtu 9-10, silná, hrbolcovitá. Areoly kruhovité, asi 4-5 mm velké, zprvu vlnaté, záhy holé. Okrajových trnů 2-12, dolní nejdelší, až 20 mm dlouhý, všechny silné, dřevité, zahnuté ke stonku, šedohnědé až černé, později šednoucí; středový 1 trn přítomný jen někdy, pak až 30 mm dlouhý, přímý, odstávající, tmavší než okrajové trny.
Květ
vyrůstá v horní polovině stonku, široce nálevkovitý, až 100 mm dlouhý a široký, dolní zevní část otrněná, okvětní lístky ve dvou řadách, vnější až 30 mm dlouhé, masité, hnědavě zelené, s tmavším středovým pruhem, vnitřní jazykovité, až 50 mm dlouhé a 15 mm široké, na okrajích zvlněné, často i mírně třepenité nebo celokrajné, fialově červené, bliznové laloky až 7 mm dlouhé, zelené.
Plod
kulovitý až mírně vejčitý, asi 30 mm velký, zelený až načervenalý, masitý.
Semena
vejčitá, asi 1-1,5 mm velká, testa bradavičnatá, černá.

 

Variety
Většina autorů používá níže uvedeného členění L. Bensona (1982), tj. druh E. fendleri rozděluje na:
- var. fendleri
- var. bonkerae (Thornber et Bonker) L. Benson
- var. boyce-thompsonii (Orcutt) L. Benson
- var.rectispinus (Peebles) L. Benson
- var. kuenzleri (Castetter et. al.) L. Benson
Nové studie (např. Blum et al.) sice jméno kuenzleri odsuzují do říše synonym k E. fendleri, ale lze mít za to, že popisovaný taxon je natolik snadno odlišitelný, že je třeba uvádět jej alespoň na stupni variety.

 

Výskyt
Echinocereus fendleri var. kuenzleri obývá jižní Nové Mexiko v USA, v kamenitých terénech okresů Otero a Lincoln Co., na pastvinách i v jalovcovo-borových lesích, v nadmořské výšce 1800-2100 m, v nižších partiích pohoří Sacramento Mts. V Mexiku se pak vyskytuje v severní části státu Chihuahua, v Santa Clara Caňon. Často se objevuje na skalních výchozech, mezi travinami, v řídkém jehličnatém porostu.

 

Pěstování

Z poměrně velkých semen, která si zachovávají životnost několik let, rychle klíčí životaschopné a dobře rostoucí semenáče, které během 3-5 let dospívají a kvetou. Vyhovuje běžný kaktusový substrát, během vegetace nepravidelná zálivka a plné slunce. Nutné je dobré větrání a občasné vyschnutí a scvrknutí a vyzrání tkání na podzim, což je podmínkou pro násadu poupat v příštím jaru. Poupata jsou zakládána velmi časně, květy se otevírají během května, plody zrají koncem léta V zimním období, po seschnutí a scvrknutí snesou rostliny i teploty pod nulou, pěstování pod širým nebem však má svoje rizika, zejména nebezpečná je vlhkost a opakované tání a zmrzání tkání. I když rostliny v před vodou chráněných místech několik let prospívají a kvetou, může jedna nepříznivá zima zničit mnohaleté pěstitelské úsilí.
Foto Milan Zachar, text Jan Říha.

 

Poznámky
Zařazení tohoto taxonu pod E. fendleri není vždy přijímáno a nezřídka najdeme E. kuenzleri jako samostatný druh. Mezi kaktusáře se dostal již v polovině 60. let, kdy H. Künzler vlastnil vynikající obchodní firmu s kaktusovými semeny, a byl tehdy zdrojem botanického materiálu pro mnoho sbírek. Podobnou rostlinou je také E. hempelii Fobe, s kterým je dokonce někdy spojován. Nicméně pod jménem "kuenzleri" známe populace s masivnějším a hustějším otrněním, které pocházejí ze severního Mexika, a ve sbírkách lze oba tyto zástupce rodu docela dobře odlišit..
Úžasné jsou na tomto kaktusu květy. Ty, s ohledem k velikosti stonku, jsou obrovské a svou živou červení nepřehlédnutelné. Potvrzeny jsou také jedinci s bílými květy, jedná se ale jen o výjimečné odchylky.

 

Literatura
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, 1982
Blum W. et al., Echinocereus, p. 90-92, 1998
Taylor N. P., The genus Echinocereus, p. 45, 1985

 

Autoři
Foto Milan Zachar, text Jan Říha.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a sedm