Název
PYRRHOCACTUS SANJUANENSIS (Speg.) Backeb.
 

Taxon
Pyrrhocactus sanjuanensis (Spegazzini) Backeberg, Die Cactaceae, 3: 1573, 1959
Echinocactus sanjuanensis Speg., Anales Mus. Nac. Buenos Aires, ser. 3 [Cact. Plant. Tent.], 4: 501, 1905
Malacocarpus sanjuanensis (Speg.) Speg., Anales Soc. Cienc. Argent., 99: 128, 1925
Neoporteria sanjuanensis (Speg.) Donald et Rowley, Cact. Succ. J. (GB), 28: 57, 1966
Pyrrhocactus strausianus (K. Sch.) Berger var. sanjuanensis (Speg.) Lambert, Succulenta, 74: 36, 1995
Druh byl pojmenován podle místa výskytu - San Juan v Argentině.

 

Popis
Stonek
kulovitý až protáhlý, až 200 mm vysoký a 80 mm široký, tmavě zelený, později špinavě šedý. Žeber 13, žebra téměř rozpadlá do hrbolců které nesou oválné areoly; areoly asi 12 × 15 mm, až 20 mm od sebe vzdálené, s hnědou až šedou vlnou. Trny rovné, tuhé, při bázi ztlustlé, při temeni narůžovělé až načervenale kaštanové, později rohovinové barvy, na konci tmavší; okrajových trnů až 15; středové trny 1-2, silnější, 20-35 mm dlouhé.
Květy
na temeni, nálevkovité, až 40 mm dlouhé, několik dní otevřené; květní trubka s hojnými šupinami, při horním okraji několik štětin; okvětní lístky úzké, špinavě žluté, vnější nahnědlé; nitky a prašníky nažloutlé; čnělka a blizna žlutá.
Plod
asi 15 mm široký, tvarem podobný angreštu, se zbytky květu, za zralosti při bázi praská.
Semena
černá, matná.

 

Variety
Žádné vnitrodruhové taxony popsány nebyly. Rostliny v našich sbírkách jsou uniformní.

 

Výskyt
Rostliny byly nalezeny v západní Argentině u města San Juan 150 km severně od města Mendoza (asi 32° jižní šířky). Backeberg uvedl, že se jedná o druh velmi vzácný, měl na mysli zřejmě ojedinělý výskyt rostlin na nevelkém areálu. Horský druh.

 

Pěstování
Druh patří mezi choulostivější a na vlastních kořenech se pěstuje obtížně. Při neopatrné zálivce snadno ztrácí kořeny a hyne. Pokládám skoro za nevyhnutelné pěstovat jej naroubovaný, velmi se mi osvědčuje např. Trichocereus peruvianus. Na štěstí po naroubování nejeví tendenci k nepřirozenému růstu, zůstává kulovitý i ve stáří. Vyžaduje plné slunce dobře větrané pařeniště - velmi dobře mu prospívá i volná kultura. Při dodržení těchto podmínek i uspokojivě kvete. Protože neodnožuje, množí se jen výsevem. Semena se v nabídkách vyskytují poměrně často, dobře klíčí a semenáčky v běžném substrátu uspokojivě rostou.

 

Poznámky
Situace kolem jména Pyrrhocactus sanjuanensis je poněkud zamotaná. Ritter jej pokládá za synonymum k P. catamarcensis (oba druhy popsal Spegazzini). Za další synonymum k P. catamarcensis pokládá Ritter i P. dubius.
Spegazzini soudí (1923), že P. sanjuanensis a P. catamarcensis lze pokládat za variety k P. strausianus, zatímco Kattermann pokládá tato jména za synonyma k P. strausianus.
Pravda ovšem je, že v našich sbírkách nelze tyto druhy prakticky rozlišit, P. sanjuanensis má snad o něco světlejší trny.
Studie, které Kattermann provedl na nalezištích, svědčí pro to, že jde nejspíše jen o formu k P. strausianus, který má ovšem velmi rozsáhlý areál výskytu, od 30° j.š. až k 36 °j.š.

 

Literatura
Baborák J., Pyrrhocactus catamarcensis (Speg.) Backeb., Kaktusy, 29: 61-62, 1993
Backeberg C., Die Cactaceae, 3: 1673-1675, 1959
Kattermann F., Eriosyce, Gen. Revis. Amplif. [Succ. Pl. Res. 1], p. 136, 1994
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2: 418, 1981

 

Autoři
Text Václav Dvořák, foto archiv Moravské vydavatelství Květen - S. Stuchlík.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a ctyri