Název
ESCOBARIA CHIHUAHUENSIS Br. et R. subsp. CHIHUAHUENSIS
 

Taxon
Escobaria chihuahuensis Britton et Rose, The Cactaceae, 4: 55, 1923
Coryphantha chihuahuensis (Br. et R.) Berger, Kakteen, p. 280, 1929
Druhové jméno je odvozeno od místa nálezu z okolí hlavního města Chihuahua stejnojmenného mexického státu.

 

Popis
Stonek
většinou jednotlivý, zřídka odnožující, tělo krátce sloupkovité, až 200 mm dlouhé a 70 mm široké; bradavky kuželovité, 5 mm dlouhé, areoly kruhovité, v mládí se sporou bílou až nažloutlou vlnou, která později mizí, stejně jako vlna v úzké brázdě, spojující areolu s axilou. Trny četné, jehlovité; okrajových 25-35, bílých, nažloutlých s červenavou špičkou, uspořádaných pravidelně po obvodu areoly, 10-15 mm dlouhých, přímých, ve stáří šednoucích až černajících; středové trny v počtu 4-6, stejně dlouhé nebo kratší než okrajové, bílé nebo rezavě hnědé, nejkratší odstávající, ostatní uspořádány v horní části areoly, ve stáří šednoucí nebo černající.
Květy
20 mm velké, zcela otevřené, vyrůstající z boku těla poblíž temene; vnější okvětní lístky jemně ořasené, růžové až červené s výrazným hnědočerveným středním proužkem, vnitřní okvětní lístky celokrajné, růžové, světle karmínové až purpurové; tyčinky bílé až bledě žluté, prašníky žluté až oranžové, bliznové laloky bílé.
Plod
kyjovitý, 12-15 mm dlouhý, 5 mm široký, zelený se žlutozeleným základem, někdy s načervenalým nádechem, s pevně ulpívajícími zaschlými zbytky okvětí.
Semena
hruškovitá, 1-2 mm velká, světle až tmavě rezavohnědá, testa s jemnými hrbolky.

 

Variety
Teprve v nedávné době (1998) bylo navrženo uspořádání dvou blízkých eskobarií E. chihuahuensis a E. henricksonii do jediného druhu s použitím pro tuto situaci logické kategorie subspecies:
Escobaria chihuahuensis Br. et R.

 

Výskyt
Popis byl pořízen podle rostlin, sbíraných v roce 1885 Pringlem a v roce 1908 Palmerem v horách poblíž města Chihuahua, Mexiko. Z dalších informací (pozdější sběry A. B. Laua, W. Reppenhagena, S. Bracka) lze usuzovat, že E. chihuahuensis subsp. chihuahuensis se vyskytuje především v okolí města Chihuahua a odtud areál zasahuje směrem na jih až po Hidalgo de Parral.

 

Pěstování
Escobaria chihuahuensis je nenápadným a ne příliš náročným kaktusem. Při dodržení základních pěstitelských zásad, platných pro mexické kaktusy, roste spolehlivě na vlastních kořenech (roubování není doporučováno, rostliny se vytahují příliš do výšky) a nemá ani žádné přehnané nároky na přezimování. Atraktivní, jemné kvítky se objevují v několika vlnách po celou sezónu, plody zrají po několika týdnech od oplodnění.

 

Poznámky
Escobaria chihuahuensis ve shora uvedeném členění představuje ve schématu rodu Escobaria zvláštní skupinu, klasifikovanou buď jako samostatná sekce nebo dokonce podrod (subg. Protomammillaria John et Říha). Důvodem pro toto postavení jsou některé rozdílné znaky oproti většině ostatních eskobárií - především umístění a tvar květů, připomínajících mamilárie a téměř hladká drobná semena, která vypadají jako nezralá. Zásadním charakteristickým znakem, který tyto rostliny řadí jednoznačně do rodu Escobaria, je existence brázd na svrchní straně bradavek. Stanoviště obou subspecií mají shodné rysy (jižní lokality ssp. chihuahuensis, na kterých rostou tmavě vytrněné rostliny, jsou vzdáleny asi 100 km vzdušnou čarou od typové lokality subsp. henricksonii).
Druh byl popsán téměř před osmdesáti lety a typová subspecie je dnes téměř neznámou rostlinou.Ve sbírkách bývají pod jménem E. chihuahuensis pěstovány nejčastěji různé formy E. strobiliformis. Příkladem zdroje takové dezinformace jsou ilustrace a komentář u popisu E. chihuahuensis v pátém díle Backebergových Die Cactaceae.
Všechny dosud uveřejněné popisy, počínaje prvotním, jsou velmi strohé a neúplné. Tato skutečnost a nedostatek ilustrací jsou zřejmou příčinou naznačených konfuzí. Autor tohoto textu se proto snažil zpracovat co nejúplnější popis.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2959-2961, 1961
Glass Ch. et Foster R., Escobaria henricksonii, a new species from the Chihuahuan desert, Cact. Succ. J. (US), 49: 195-196, 1977
John V. et Říha J., Rozčlenění rodu Escobaria Br. et R., Kaktusy 81, 17: 63-66, 1981
Šedivý V., Escobaria henricksonii Glass et Foster, Atlas kaktusů, 5: 22, 1990
Šedivý V., Rod Escobaria Br. et R., rod Ortegocactus Alexander, Atlas kaktusů 1990, příloha
Taylor N. P., The identification of Escobarias (Cactaceae), Cact. Succ. J. (GB), 4: 36-44, 1986

 

Autoři
Text a sbírka V. Šedivý, foto J. Král.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a ctyri