Název
NOTOCACTUS MACAMBARENSIS Prestlé
 

Taxon
Notocactus macambarensis Prestlé, Internoto, 7: 67-72, 1986
Druh dostal jméno podle naleziště, Macambara je obec v Rio Grande do Sul, v jejímž okolí byl poprvé druh sbírán.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý až hruškovitý, 120-150 mm dlouhý, 60-100 mm široký; epidermis tmavě zelená; kořeny vláknité; žeber 6-18, široká 10-12 mm, areoly kruhovité, 2 mm široké, při temeni areoly s vlnou světle šedé až béžové barvy. Mladé trny jantarové barvy; okrajových trnů 10, většinou přilehlé, ale také zčásti odstávající, dlouhé 10-12 mm; středové trny 4, mohutné, rovné, odstávající od těla, bělavě šedé, na bázi a hrotu tmavě hnědé, 15-18 mm¨dlouhé, 1 středový trn dominantní, až 25 mm dlouhý.
Květy
zvonkovité, 60-70 mm široké, 30-40 mm dlouhé, světle žluté barvy, lesklé; vnější okvětní lístky kopisťovité, 18 mm dlouhé, 4 mm široké, vně s červeným středním proužkem; vnitřní okvětní lístky kopisťovité, 25 mm dlouhé, 7 mm široké, mírně zoubkované; květní lůžko 8 mm dlouhé, žlutavě zelené, vně s malými zelenými šupinami, světle šedou vlnou a tmavě hnědými štětinami; nitky 10-12 mm dlouhé; žluté; prašníky světle okrové; čnělka bělavě žlutá, 13 mm dlouhá; blizna fialově červená, bliznových laloků 7-9.
Plod
zelený až načervenale hnědý, 60-80 mm dlouhý, 7-8 mm široký,
Semena
čepicovitá.

 

Variety
Žádné variety ani formy popsané nebo nepopsané, nejsou známy.

 

Výskyt
Naleziště typu se nachází 20 kilometrů východně od Macambara, dept. Itaqui, Rio Grande, Brazílie. Rostlina byly nalezeny v listopadu 1982 při cestě, kterou podnikli A.Gutierrez, K.Prestlé a F.Stockinger. První popis byl proveden podle rostlin s polním číslem PR 425.
Naleziště typu je pastvina o velikosti asi 1000 m2, kde roste N.macambarensis na žulových plošinách s trochou humusu. V okolí nebyly zjištěny žádné další populace druhu.
Kromě uvedených sběratelů N.macambarensis také
W.Gemmrich (WG 33, 33a),
N.Gerloff (Gf 470),
R.W.Bueneker (RWB 249),
L.Bercht (LB 605),
M.G.Hamester (MGH 240),
W.-R.Abraham (WRA 504).

 

Pěstování
N.macambarensis roste dobře, množení ze semen je snadné. Někdy se semena vytvářejí i samoopylením. Slunné stanoviště během vegetace, pravidelná a dostatečná zálivka, výzivný substrát, v zimě chladné zimování rostlinám svědčí, takže nejen dobře rostou, ale také pravidelně přinášejí na jaře vícero květů. Množwní je možné rovněž odnožemi, které v menší míře N.macambarensis vytváří, i když v prvním popisu o odnožování není zmínka.

 

Poznámky
N.macambarensis je málo známou a pěstovanou rostlinou. Patří do podrodu Neonotocactus. Ve srovnání s N.mammulosus se vyznačuje N.macambarensis nápadným otrněním,temene pokrytým trny a velmi dlouhým úzce válcovitým plodem. V průběhu vývoje poupat a kvetení se vytvářejí na areolách polštářky světe žluté vlny. Všechny uvedené znaky vedly K.H.Prestlého k názoru, že se jedná o nový druh.

 

Literatura
Gerloff N., Neduchal J., Stuchlík S., Notokateen-Gesantdarstellung aller Notokateen, p. 116, 1995
Prestlé K.H., Notocactus macambarensis Prestlé, Minimus, 20: 3-6, 1989
Stuchlík S., Notocactus macambarensis Prestlé - máloé známý notokaktus, Kaktusy, 32: 59-60, 1996

 

Autoři
Text: S.Stuchlík.
Foto: S.Stuchlík - importní rostlina MGH 240 z vlastní sbírky.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a jedna