Název
MAMMILLARIA HUITZILOPOCHTLI Hunt var. HUITZILOPOCHTLI
 

Taxon
Mammillaria huitzilopochtli Hunt, Cact. Succ. J. GB, 41: 106, 1979
Druh byl pojmenován pravděpodobně podle jména aztéckého boha Huitzilopochtli.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, až mírně válcovitý, jednotlivý, zřídka po straně odnožující, 80 mm vysoký a 70 mm široký. Temeno oblé, vpadlé, kryté vlnou; bradavky hustě uspořádané, tuhé, kuželovité až žtyřhraně jehlanovité, 9 mm dlouhé a 4 mm široké, nemléčící tmavě zelené; axily s bílou vlnou; areoly 2 mm velké, v mládí bělovlnaté. Okrajových trnů 14-30, asi 4 mm dlouhé, štětinovitě uspořádané, zahnuté k tělu, na bázi hnědé až černé, směrem ke hrotu skelně bílé až žluté; středových trnů 0-2, zřídka až 4, asi 8 mm (někdy až 20 mm) dlouhé, jehlovité, jsou-li krátké, jsou přitisklé k tělu, jsou-li dlouhé, odstávají; přímé hladké, hnědé nebo černé.
Květy
nálevkovité, mezi temenem a středem těla, 18 mm dlouhé, 14 mm široké; vnější okvětní lístky podlouhle kopinaté až klínovité, celokrajné, hnědavě růžové s bílým okrajem; vnitřní okvětní lístky kopinaté, 7 mm dlouhé, 1,5 mm široké; celokrajné, karmínově růžové s tmavším středovým proužkem; čnělka bílá se 4-6 žlutavými až hnědavými bliznovými laloky; nitky bílé, prašníky světle žluté.
Plody
kyjovité, se zbytkem okvětí, 25 mm široké, karmínové, někdy bělavé.
Semena
hnědá, podlouhle vejčitá, malá, hilum malé, bílé.

 

Variety
Popsána byla
var. niduliformis A.B.Lau, J. Mamm. Soc. 34: 46-49, 1994. Lau ji označil polním číslem L 1495. Liší se od typu dvěma středovými trny, které jsou hnědé nebo červené, zářivé, na bázi ztlustlé, 20 mm dlouhé. Roste východně od Tecomavaca, ve státě Oaxaca, Mexiko, ve výšce 500 m n.m., v průrvě řeky Rio Santo Domingo, podkladem jsou vyvřelé horniny. Nalezena byla v roce 1983.

 

Výskyt
Typové naleziště je na soutoku řek Rio Salado a Rio Quiotepec, Oax., Mexiko, ve výšce 700 m n.m., vyskytuje se též u města Tomellin, mezi Tecomavaca a Cuicatlan, ve výškách 450-800 m n.m., na Rio Santo Domingo, Arroyo Salado ve 450-500 m n.m. a pod Buenos Aires na Rio Santo Domingo ve 450 m n.m., na slepencích nad řekou.
Populace M. huitzilopochtli osídlují strmé a skalnaté útvary kaňonů, složené většinou ze slepenců. Na typovém stanovišti roste roztroušeně na kamenných blocích v trhlinách s jemným, černým a vlhkým humusem. Roste zejména v jižní a západní exposici, často obklopenou mechem.

 

Pěstování
Jde o dobře rostoucí druh jemuž vyhovují běžné kaktusové zeminy. Během vegetace lze pravidelně zalévat, roubování není nutné. Výsev je díky drobným semenům poněkud obtížnější, semenáče rostou zprvu velmi pomalu, ale od velikosti hrášku je růst srovnatelný s jinými druhy mamilárií.

 

Poznámky
Zvláštní jméno tohoto druhu bylo příčinou polemik o jeho výkladu (Appenzeller, Wippich). Správní je asi výklad Appenzellera, podle něho Huitzilopochtli v podobě kolibříka dovedl Aztéky do oblasti dnešního hlavního města; později byl uctíván jako bůh slunce a války.
Rostlina byla známa před popsáním jako M.spec.Lau 066. Do skleníků se rostlina dostala pod názvy M.buchemaui či M.neocrucigera.
Hunt ji řadí do podrodu Mammillaria, sekce Subhydrochylus a řady Supertextae. Pilbeam ji řadí stejně, s poznámkou, že je blízká příbuzná M.dixanthocentron. Reppenhagen ji umísťuje stejně jako Pilbeam, ale do řady Elegantes (Supertextae). Lüthy ji umístil do podrodu Mammillaria, v sekci Conoidothele, řadě Supertextae ve skupině M.crucigera.

 

Literatura
Appenzeller O., Haben Sie schon von der M.des. "linkshändigen Kolibri" gehört?, Mittbl. AfM, 5: 104, 1981
Appenzeller O., Noch einmal: M huitzilopochtli, Mittbl. AfM, 6: 26, 1982
Hunt D.K., Mammillaria Names, Bradleya, 2: 92, 1984
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 178-179, 1995
Mottram R., Mammillaria Index, p. 41, 1981
Moučka J., Rod Mammillaria po Backebergovi, Kaktusy, 19: 17, 1983
Pilbeam J., Mammillaria, a collector's guide, p. 74, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 2: 510, 1992
Říha J., Kráska s ošklivým jménem - M. huitzilopochtli D.R.Hunt, Kaktusy, 21: 51, 1985
Wippich G., M. huitzilopochtli = M. des "linkshändigen Kolibri" oder?, Mittbl. AfM, 5: 104, 1981

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: S.Stuchlík ve své sbírce.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a devet