Název
ASTROPHYTUM COAHUILENSE (Möell.) Kayser
 

Taxon
Astrophytum coahuilense (Möller) Kayser, Der Kakteenfreund, p. 58, 1932
Echinocactus myriostigma Lem. subsp. coahuilense Möell., Zeits. Sukk., p. 54, 1927
Astrophytum myriostigma Lem. f. coahuilense (Möell.) Tsuda, Cult. Cact., 1933
Astrophytum myriostigma Lem. subsp. coahuilense (Möell.) Okomora, Syaboten, 4: 195, 1933
Astrophytum myriostigma Lem. var. coahuilense (Möell.) Borg, Cacti, 3a, p. 310, 1951
Druhové jméno naznačuje, že centrum výskytu tohoto druhu je v Coahuila, v Mexiku.

 

Popis
Tělo
stonek zpočátku kulovitý, později válcovitý, i přes 0,5 m vysoký a až 0,3 m široký. Žeber 5, s ostrými hranami, ve stáří počet může stoupat a hrany jsou tupé, širší a zvlněné; epidermis pokrytá hustými, plstnatými vločkami, pevně ulpívajícími k pokožce, temeno zpočátku prohloubené, později široké a ploché.
Květy
70-90 mm široké, z plstnatých areol vyrůstající, žluté, s červeným středem; blizna i prašníky žluté.
Plod
purpurově červený, ve zralosti při bázy podélně praská.
Semena
v plodu kolem 200, asi 2 mm velké, tmavě hnědě lesklé.

 

Variety
Astrophytum cuahuilense je vzácně iniformní druh, přes to, že areál rozšáření je poměrně rozsáhlý. Určitou proměnlivost je možno pozorovat snad jen ve tvaru těla, někteří jedinci mají užší "kolumnární" vzrůst, jiné jsou naopak masivní, až ploše kulovité. Proměnlivost se může týkat i sytosti červené barvy ve středu květu. Selekcí byly ve sbírkách vypěstovány i exempláře s čistě žlutým květem, bez toho, že by kdy byly označeny jménem kultivaru.

 

Výskyt
Astrophytum cuahuilense roste na jihozápadě Coahuily až po východ Duranga u Laredo. Na východě se s prvními lokalitamy můžeme setkat už západně od Parras de la Puente v Sierra Parras, potom i dále západně přes Sierra el Numero přes Cerro Bola, Viesca až po Laredo. Na severu je areál ohraničený rozsáhlou Laguna de Meyran. Podkladem je zejména vápenec mořského původu. Rostliny se vyskytují převážně na svazích, nikdy ne v rovinách. Upřednostňují jižní a východní svahy, stanoviště jsou plně exponované slunečním zářením. Některé lokality, jako například okolí Viesca, patří k nejsušším oblastem Mexika.
Doprovodnou vegetaci tvoří zejména kaktusy, jako například Mammillaria lenta, M.chica, M.grusonii, M.lassiacantha, Thelocactus bicolor var.bolansis, Ephythelantha micromeris var.greggii, Astrophytum senile, Coryphantha durangensis, C.macromeris, Lophophora fricii, Neolloydia conoidea, Echinocereus stramineus, E.enneacanthus a jiné. Další suchomilnou vegetaci tvoří mimo jiné hlavně Agave lechuguilla, Jatropa dioica, Euphorbia antisyphylitica, Larea tridentala, Prosopis juliflora, Fouqueria splendens a Hechtia aff. conglomerata.

 

Pěstování
Astrophytum coahuilense není pěstitelsky obtížnější, než další taxony rodu. Semena dobře klíčí a semenáče se vyvíjejí poměrně rychle. Substrát lze doporučit minerální, občasné přihnojení plným hńojivem urychlý růst. Ve sbírce vyžaduje světlé a vzdušné umístění, pak kvete po celou vegetační sezónu. Zálivka je vhodnější podmokem, při častějším vlhčení ovločkované pokožky na rostlině vznikají ošklivé tmavohnědé "mapy", které výrazně škodí vzhledu rostliny.

 

Poznámky
Druh byl v roce 1923 objeven českým cestovatelem A.V.Fričem. Po nálezu byl distribuován do evropských sbírek, kde byl často zaněňovám s Astrophytum myriostigma, kterému je také velmi podobný. Z toho plynulo i časté řazení A.cuahuilense jako nižší taxonomické jednotky k A.myriostigma (viz synonymika). Hodnotíme-li však generativní orgány A.cuahuilense, zjišťujeme, že má mnohem blíže k okruhu A.capricorne než k okruhu A.myriostigma. I skutečnost, že A.cuahuilense se s A.myriostigma nedá křížit, potvrzuje fakt o tom, že oba taxony nejsou příbuzensky úplně blízké. Tomunasvědčuje i skutečnost, že hybridizace s některými taxony A.capricorne možná je.
Část areálu se překrývá s areálem A.senile, přírodní hybridy ale pozorovány nebyly, ani v literatuře o této možnosti nebyla nalezena žádná zmínka.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2668, 1961
Hook H., W.Baumann, In der Heimat von Astrophytum Coahuilense, Kakt. u. a. Sukk., 42: 214-218, 1991
Kräehenbühl F., Astrophytum coahuilense, Cact. u. a. Sukk.,26: 206-209, 1975
Lux A., R.Staník, Astrophytum coahuilense, Kakt. Sukul., 5: 41-43, 1984
Lux A., Tvary semenáčov, Kaktusy 72, 8: 151-153, 1972
Sadovský O., W.Haage, Kakteen - Sterne, 1957
Sadovský O., B.Schütz, Die Gattung Astrophytum, Flora Verlag, 1979
Schütz B., Astrophytum myriostigma a coahuilense, Kaktusy 71, 7: 29-33, 1971
Schütz B., Rod Astrophytum, Fričiana, 56, 1984

 

Autoři
Text i foto: R.Staník. Na obrázku je stará rostlina ve sbírce autora.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a osm