Název
GYMNOCALYCIUM WEISSIANUM Backeb.
 

Taxon
Gymnocalycium weissianum Backeberg, in Backeberg et Knuth, Kaktus - ABC, p. 296, 417, 1935
Druh byl pojmenován na počest H.Weisse z Vídně.

 

Popis
Tělo
ploše kulovité, až 140 mm široké a 90 mm vysoké, epidermis matně šedozelená; žeber až 19, zpočátku 8 později až 20 mm široká, s výraznými, značně vystouplými hrboly, ty pod areolami vybíhají v trojboké bradovité výstupky. Areoly 20 mm od sebe vzdálené, 10 mm dlouhé, nepříliš silně plstnaté. Zpravidla 4 páry trnů, k tělu vpravo a vlevo paprsčitě vyhnuté, lehce odstávající a spletené, až 30 mm dlouhé; středový trn asi 30 mm dlouhý, vzhůru směřující.
Květ
zvonkovitě nálevkovitý, nahnědle bělorůžový, s krátkou trubkou, jícen tmavší.
Semena
drobná, 1,2 mm dlouhá a 1 mm široká s výrazným světlým hilem, testa černá, jemně bradavčitá.
Druh je Buxbaumem řazen do řady Mostiana Buxb.

 

Variety
Byly popsány dvě variety, ale jejich taxonomická hodnota je sporná. S největší pravděpodobností se jedná o krajní formy značně variabilního druhu G.weissianum. Ve sbírkách pak opakovanými výsevy a postupným výběrem došlo k jejich stabilizaci, a tak by bylo vhodnější hovořit o kultivarech.
G.weissianum var.atroroseum Backeb. se podle popisu liší od var.weissianum delšími, značně propletenými trny a růžovými květy.
G.weissianum var.cinerascens Backeb. se má údajně odlišovat plošším tělem, ploššími žebry a téměř černými, později stříbřitě šedými, drsnějšími a méně zahnutými trny.
Obě tyto variety byly původně představeny Backebergem bez latinské diagnózy, společně s G.weissianum var.weissianum. Teprve [později byly popsány ve 3.díle Die Cactaceae.

 

Výskyt
G.weissianum roste společně s G.mazanense v Sierra Mazan, ve výšce kolem 1000 m n.m., nedaleko města Mazan, na hranici provincií La Rioja a Catamarca, v severní Argentině.

 

Pěstování
Jedná se o dobře, avšak pomalu rostoucí druh. Pěstování je stejné jako u převážné části zástupců rodu Gymnocalycium.
Vyobrazenou rostlinu fotografoval ve vlastní sbírce autor textu Rudolf Slaba.

 

Poznámky
Vyobrazená rostlina pochází ze semen sklízených z rostlin, které z výsevů vypěstoval a zaslal přímo autor popisu C.Backeberg. Hlavní zásluhu na dalším rozšíření tohoto autentického materiálu měl brněnský kaktusář Z.Fleischer. Druh je velmi podobný G.mazanense. Skutečnost, že oba taxony se nalézají na stejné lokalitě, dává oprávněný důvod k podezření, že se jedná o jediný druh. Něco jiného je však v případě G.mazanense var.ferox. Tato rostlina se vyskytuje na dosti vzdálené lokalitě a i celkovým habitem se od zmíněných druhů odlišuje. Totéž platí o dalším příbuzném druhu, G.nidulans. Jeho izolované stanoviště se nalézá přibližně 50 km severněji, v Sierra Manchao u města Poman v Catamarca. Od G.weissianum se liší vyšším počtem žeber (16-22 i více) a již od mládí nápadně dlouhými, propletenými trny.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1763-1764, 1959
Schütz B., Kaktusy 74, 10 : 106-109, 1974
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 135-136, 1986

 

Autoři
Vyobrazenou rostlinu fotografoval ve vlastní sbírce autor textu Rudolf Slaba.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a sedm