Název
MAMMILLARIA TETRANCISTRA Engelm.
 

Taxon
Mammillaria tetrancistra Engelmann, Amer. Jour. Sci., 2: 337, 1852
Mammillaria phellosperma Engelm., Proc. Amer. Acad., 3: 262, 1856
Cactus phellospermus (Engelm.) Kuntze, Rev. Gen. Pl., 1: 261, 1891
Phellosperma tetrancistra (Engelm.) Br. et R., The Cactaceae, 4: 60, 1923
Jméno tetrancistra bylo dáno podle čtyř háčkovitých trnů, synonymní jméno phellosperma podle korkovitého výrůstku na semeni.

 

Popis
Tělo
stonek záhy se prodlužující, jednotlivý nebo odnožující, až 100 mm vysoký a 50 mm široký. Temeno oblé, nevpadlé, kryté slabou vlnou a trny; bradavky měkké, štíhlé, kuželovité, asi 10 mm dlouhé, nemléčící, šedozelené; axily holé nebo s krátkou světlou vlnou, někdy se štětinkami; areoly 3x2 mm velké, s krátkou vlnou, brzy holé. Okrajových trnů 30-40 (60), uspořádané ve dvou řadách, až 14 mm dlouhé, pevně štětinovité, navzájem propletené, přímé, hladké, sklovitě bílé, se světle hnědou bází a s jemným hnědým hrotem; středové trny 1-2(4), asi 10-20 mm dlouhé, jemně jehlovité, nejdelší dolů směřující, jeden nebo všechny háčkovité, hladké, hnědé až černé, ztlustlá báze světlejší.
Květy
ve věnečku kolem temene, široce nálevkovité, 40-50 mm dlouhé a široké, karmínově růžové; květní trubka krátká, hnědě olivová, vnější okvětní lístky četné, kopisťovité, třásnité, světle hnědé, s bílým okrajem; vnitřní okvětní lístky široce kopinaté, 18-24 mm dlouhé, 5-6 mm široké, celokrajné, s drobným hrotem, hedvábně karmínové, na okraji směrem k jícnu bělavé; čnělka zelenavá se 4-5 zelenavě žlutými bliznovými laloky; nitky bílé, prašníky žloutkově žluté.
Plody
štíhle kyjovité, bez zbytku okvětí, až 30 mm dlouhé, 7 mm široké, měkké a lámavé, rumělkově červené.
Semena
černohnědá nebo tmavě šedá, polokulovitá, se zvrásněným korkovitým arilem, asi 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká, hilum o šířce semene ukryté pod velkým arilem.

 

Variety
K tomuto taxonu nebyly přiřazeny žádné variety ani formy. Přirozená variabilita je však poměrně široká, velké rozdíly v počtu okrajových trnů způsobují to, že rostliny jsou na první pohled velmi hustě, či někdy naopak zase poměrně řídce otrněné. Rozpaky mohou způsobit i rozdíly v počtu středových trnů. I když je rostlina pojmenována podle počtu středových trnů, které by dle jména měly být čtyři, tak je možné vidět i rostliny, které mají jen jeden středový trn, zatímco čtyřtrné exempláře jsou podstatně méně četné. Široká variabilita je také ovlivněna tím, že druh obývá veliký areál, od severozápadního Mexika až do Nevady a Utahu.

 

Výskyt
Typové naleziště je San Felipe v Californii, USA, kde roste ve štěrkovité zemině a na písčitých náplavech, dále roste i na řadě lokalit v Nevadě, Arizoně a Utahu, v nadmořských výškách 150 až 1500 m. V Mexiku je známá v Dolní Kalifornii a v Sonoře. Zasahuje mnohem dále na sever než jiné druhy rodu Mammillaria.

 

Pěstování
Ve sbírkách není tato mammilárie příliš hojně zastoupena, neboť jde o dosti náročnou rostlinu, vyžadující co nejvíce slunce, světlé umístění, dostatek čerstvého vzduchu, písčitojílovitý substrát s příměsí štěrku a chladné zimování. Semena se v nabídkách firem objevují jen výjimečně. Semenáče je lépe roubovat na některé z běžných podnoží, např. Echinopsis, Trichocereus spachianus, T.macrogonus, Echinocereus jusbertii nebo E.bomplandii. Není to druh pro začátečníky.

 

Poznámky
Engelmann popsal tento druh nejprve podle kreseb Parryho a pojmenoval jej M.tetrancistra. Později zjistil, že je jen málo jedinců, kteří mají skutečně čtyři háčkovité trny a rostlinu z tohoto důvodu přejmenoval. První jméno však podle pravidel má prioritu a je proto platné.
Britton a Rose vytvořili pro tento druh samostatný rod Phellosperma, Moran jej však vrátil zpět do původního rodu jako sekci. Dnešní odborníci na rod Mammillaria zařazují tento druh takto:
Hunt: podrod Mammillaria, sekce Hydrochylus, řada Ancistracanthae, skupina M.tetrancistra.
Lüthy: ji řadí v rodu Mammillaria do podrodu Cochemiea, do sekce Archiebnerella, řady Phellosperma (spolu s M.barbata, M.guelzowiana a M.wrightii.).

 

Literatura
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 906, 1982
Hunt D.R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 5: 30, 1987
Hrabě V., Kaktusy 9: 62, 1973
Lüthy J., Taxonomische Untersuch. der Gattung Mammillaria, p. 128, 1995
Mottram R., Mammillaria index. p. 93, 1980
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 88, 1991
Schütz B., Kaktusy 18: 79, 1982

 

Autoři
Text: R. Dufek.
Foto: S.Stuchlík ve sbírce brněnského pěstitele p. Hartmana.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a ctyri