Název
LOBIVIA JAJOANA Backeb. var. FLEISCHERIANA
 

Taxon
Lobivia jajoana Backeberg var. fleischeriana Backeberg, Blätter für Kakteenforsch., t. 6, 1934
Lobivia chrysantha (Werd.) Backeb. subvar. fleischeriana (Backeb.) Rausch, Lobivia 2: 112, 1975
Druh byl pojmenován na počest Bedřicha Jajó, brněnského malíře a kaktusáře, redaktora časopisu Kaktusář, varieta na počest brněnského pěstitele a znalce Zdeňka Fleischera.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý, později více protáhlý, asi 60 mm široký; pokožka tmavě zelená; temeno málo snížené; kořen kůlovitý. Žeber 12-16, s dosti ostrou hranou, málo zřetelně rozložená v sekyrovité hrboly. Areoly na dolní části hrbolů, okrouhlé až oválné, s krátkou, nažloutle bílou plstí. Okrajových trnů 8-12, nahnědlé až hnědočerné, různě dlouhé, nejkratší asi 10 mm, 2-4 nejdelší někdy až 40 mm dlouhé, prohnuté, horní někdy hákovitý; středový trn 1, asi 50-80 mm dlouhý, tvarem a barvou podobný nejdelším okrajovým.
Květy
asi 50 mm velké, oranžově červené; květní trubka tmavěji zelená, pokrytá šedohnědými vlasy; okvětní lístky široké, s tomatově oranžově červenou barvou, s vystupující malou špičkou; jícen fialově černý; tyčinky ve dvou sériích, tmavě vínově červené, prašníky světle žluté; čnělka krátká, nažloutlá, blizna s 5 rameny mezi prašníky spodní série, nazelenalá.
Plod
podlouhle vejčitý, asi 15 mm dlouhý, dosti dužnatý, otvírající se podélnou štěrbinou, pokrytý šupinami a vlasy jako květní trubka.
Semena
protáhlá, prohnutá, asi 1,3 mm dlouhá, matně černá, se šikmým hilem.

 

Variety
Celý okruh L.jajoana je značně proměnlivý. Na poměrně rozlehlém území rozšíření je řada odchylek vázána na samostatné lokality. Tyto byly popsány jako samostatné druhy nebo variety. Mezi těmito popisy je L.jajoana var. fleischeriana nejstarší, objevil se současně s popisem nominátní variety již v roce 1934. Od nominátní variety i dalších taxonů tohoto okruhu se liší hlavně dlouhými trny, z nichž některé bývají hákovitě zahnuté, a tomatově červenou barvou květů. Jako všechny rostliny tohoto příbuzenského okruhu reaguje i L.jajoana var. fleischeriana, zejména svým otrněním, do značné míry na podmínky kultury. Jako L.jajoana var. fleischeriana byl označen sběr
WR 580.

 

Výskyt
V prvotním popisu L.jajoana var. fleischeriana nebyla oblast výskytu tohoto taxonu nijak určena, i výskyt nominátní variety byl uveden nepřesně a široce (severní Argentina, Jujuy?). W.Rausch jako areál celého příbuzenského okruhu L.jajoana uvádí východní svahy vysokých horských řetězců Volcan Chani, Cerro Mudana, Sierra de Zenta až po Sierra de Santa Victoria. Z této rozsáhlé oblasti pak rostliny odpovídající L.jajoana var. fleischeriana uvádí z nalezišť západně od Maimara - Tilcara a také od Punta Corral, zatímco nominátní varietu od Volcan Chani, z Quebrada de Humahuaca.

 

Pěstování
L.jajoana var. fleischeriana se svými požadavky nijak neliší od jiných vysokohorských lobivií. Dostatek světla, čerstvého vzduchu a nárazové zálivky v době vegetace a zcela suché a chladné při teplotách 5-10°C. Při teplejším zimování se mohou rostliny snadno předčasně probudit, což vede k deformaci stonků a omezení tvorby květů. K deformaci stonků a zejména redukci otrnění vedou rovněž horší podmínky kultury v době růstu. Na příznivém stanovišti lze s úspěchem ve vegetaci využít volné kultury.

 

Poznámky
W.Rausch ve své práci z roku 1975 přiřadil L.jajoana k L.chrysantha na úrovni variety, ostatní taxony tohoto příbuzenského okruhu na úrovni subvariet, na závěr této práce pak změnil hodnocení u L.jajoana na poddruh a u ostatních taxonů na variety L.chrysantha. Roku 1985 L.jajoana znovu uvedl jako samostatný druh a k němu připojil ostatní příbuzné taxony jako variety. W.Rausch (1975) uvádí výskyt L.jajoana var. fleischeriana ještě v areálu L.glauca u Estancia Grande společně s L.glauca var. paucicostata. Označuje je jako smíšené formy a L.jajoana var. fleischeriana v závěrečných opravách připojuje jako synonymum k L.chrysantha subsp. jajoana. Ve své pozdější práci však již tyto populace hodnotí odlišně.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3: 1464, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 209, 1966
Rausch W., Lobivia 85, p. 73, 1985
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2: 463, 1980
Ullmann J., Pokus o smír aneb formální rozdělení rodu Lobivia, Kaktusy, 28: 5, 1992

 

Autoři
Text: O.Šída.
Foto: S.Stuchlík ve své sbírce.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a dve