Název
THELOCACTUS LEUCACANTHUS (Zucc. ex Pfeiff.) Br. et R. var. SCHMOLLII Werd.
 

Taxon
Thelocactus leucacanthus (Zuccarini) Britton et Rose var. schmollii Werdermann, in Blüh. Kakt. and. Sukk. Pfl., 3: Taf. 160, 1939
Thelocactus sanchezmejoradai Meyrán, Cact. y Suc. Mex., 3: 77, 1958
Thelocactus leucacanthus (Zucc. ex Pfeiff.) Br. ex R. var. sanchezmejoradai (Meyrán) Backeb., Die Cactaceae, 5: 2817, 1961
Druhové jméno leucacanthus - bělotrný. Jméno variety bylo zvoleno na počest pana F.Schmolla, který měl v Cadereyta svoji kaktusářskou firmu. Pan Schmoll byl velkým znalcem kaktusové flóry v Querétaru (Mexiko).

 

Popis
Tělo
stonek krátce válcovitý, u báze odnožující, světle šedozelený, hrboly seřazené asi do 12 žeber, areoly od sebe vzdálené až 15 mm, zpočátku pokryté žlutobílou vlnou. Okrajových trnů 13-19, paprskovitě rozložených, k tělu přiléhajících, až 15 mm dlouhých, bělošedých, zpočátku nažloutlých a na bázi nahnědlých; středový trn většinou jeden nebo žádný, někdy až 3, častěji trochu delší než okrajové, jehlovité, přímé, odstávající.
Květ
asi 40 mm dlouhý, okvětní lístky 27 mm dlouhé, 4 mm široké, trochu zašpičatělé a zoubkované, karmínově fialové, lesklé; prašníky sytě žluté, tyčinky bělavé, čnělka krémová, blizna světle žlutá.
Plod
silnostěnný, praská při bázi.
Semeno
čepicovité, černé, matně lesklé.

 

Variety
S varietou schmollii se v Querétaru setkáme na více místech. Rostliny se na různých lokalitách liší délkou a počtem trnů, často pozorujeme i trsy s velkým počtem hlav. Barva květů je často proměnlivá i na jedné lokalitě. Kolísá od bleděrůžové až po velmi tmavě fialově karmínovou.
Meyránem popsaný T.sanchezmejoradai je synonymem
var. schmollii.
Autor popisu při pojmenování nového druhu pravděpodobně nevěděl o předchozím popisu
var. schmollii.
K T.leucacantha var. leucacantha byla řazena i
var. porrectus
(je častěji hodnocena jako synonymum k varietě typové), a
var. sanchezmejoradai
(je synonymem k var. schmollii). K T.leucacanthus je přiřazován i T.ehrenbergii, který je typové varietě podobný a je otázka, zda jeho postavení na úrovni samostatného druhu je opodstatněné.

 

Výskyt
Naleziště T.leucacantha var. schmollii je 15 km východně od Cadereyta. Zatímco typová varieta roste více na východě Querétaro směrem k Hidalgu, popisovanou varietu nalezneme spíše západněji. Početné populace rostou poblíž hlavní cesty z Jalpán na sever do San Juan del Rio. Hlavní oblast výskytu je okolo Peňa Miller, Peňa Blanca, Vizaron a Cadereyta. Od typové variety ji snadno rozeznáme i bez květu. Var. schmollii má užší tělo, působí tmavším dojmem a trsy mají často větší počet hlav, než je tomu u typu.
Fotografovaná rostlina je od Peňa Blanca, kde roste na písčito-jílovitém rovinném terénu, společně s Mammillaria parkinsonii, Astrophytum ornatum, Coryphantha cornifera a nízkými často velmi rozsáhlými porosty Cylindropuntia.

 

Pěstování
Pěstování ze semene nečiní vážné potíže, čerstvá semena dobře klíčí a semenáčky jsou tolerantní i k častější zálivce. Substrát musí být dobře propustný. Dospělé rostliny snesou v zimě bez problémů i teploty těsně nad bodem mrazu. Optimální teplota při zimování je 8-10°C. V létě nejlépe vyhovuje slunečné a vzdušné stanoviště, podobně jako v přírodě, kde jsou vystaveny celodennímu slunečnímu záření a teplotám často kolem 40°C. Roubování sice urychlí růst i četnost kvetení, pravokořenné rostliny ovšem rostou bez problémů a navíc - zachovávají si přirozenější podobu. Pravdou však zůstává, že pravokořenné rostliny T.leucacanthus kvetou mnohem méně ochotně, než jiné druhy rodu.

 

Poznámky
Mimo T.sanchezmejoradai, který je identický s var.schmollii sem patří i záhadný Oehmeho T.krainzianus. Oehmeho popis i fotografie z roku 1940 podporují názor, že se může jednat o identický taxon s var. schmollii. H.Nagl v Kakt. und and. Sukk. (1991) publikuje novou kombinaci T.leucacanthus (Zucc. ex Pfeiff.) Br. et R. var. schmollii Werd. f. krainzianus Nagl comb. nov. Zdá se, že toto řešení je přijatelným kompromisem.

 

Literatura
Anderson E.F., A revision of the genus Thelocactus Br. et R. Bradleya 5, p. 49-76, 1987
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2816-2818, 1961
Lukeš V., Rod Thelocactus (K.Sch.) Br. et R., Aztekia, mimořádné číslo, p. 58, 59, 1982
Nagl H., Thelocactus krainzianus Oehme - Eine Form von T.leucacanthus var. schmollii, Kakt. und and. Sukk., 42: 182-184, 1991
Oehme H., Thelocactus krainzianus, Beiträge zur Sukkulentenkunde und -pflege, 1: 1-3, 1940
Pilbeam J., Thelocactus, The Cactus File Handbook 1, p. 33, 34, 1996

 

Autoři
Text i foto: Roman Staník. Rostlina byla fotografována v květnu, na stanovišti u Peňa Blanca.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a jedna