Název
THELOCACTUS LEUCACANTHUS (Zucc.) Br. et R. var. LEUCACANTHUS
 

Taxon
Thelocactus leucacanthus (Zuccarini) Britton et Rose, The Cactaceae, 4: 8, 1923
Echinocactus leucacanthus Zucc. in Pfeiffer, Enum. Cact., 66, 1837
Ferocactus leucacanthus (Zucc.) N.P.Taylor, Cact. Succ. J. Gr. Brit., 41: 90, 1979
Leucacanthus znamená bělotrný, což vystihuje blednoucí barvu jak okrajových tak středových trnů.

 

Popis
Tělo
stonek odnožující, vytvářející skupiny až 0,8 m široké, jednotlivé odnože 45-150 mm vysoké, 25-50 mm široké, kulovité až kulovitě válcové, žlutě zelené; žeber 7-14, rovná až spirálovitá; bradavky 5-8 mm dlouhé, 10-14 mm široké, 8-11 mm vysoké; areoly 6 mm široké. Středový trn 0-1,9-50 mm dlouhý, nažloutlé bílý, rovný; okrajové trny 6-20, 5-7 mm dlouhé, nažloutle bílé, někdy načervenalé nebo našedlé.
Květy
20-45 mm široké, 25-52 mm dlouhé; vnější okvětní lístky tmavě zelené s nazelenale hnědým proužkem; vnitřní okvětní lístky žluté.
Plod
tmavě zelený až žlutozelený, ve zralosti suchý, bazálně se otevírající, 6-9 mm dlouhý, 6-8 mm široký.
Semeno
1,4-2 mm dlouhé, 1-1,8 mm široké.

 

Variety
Jako varietu T.leucacanthus zařadil Backeberg Lemaireův Echinocactus porrectus, ale Anderson jej řadí jako synonymum stejně tak jako T.leucacanthus
var. schmollii Werderm. (syn. T.sanchezmejoradai Meyran).
Posledně jmenovaný taxon má na rozdíl od T.leucacanthus karmínově fialové květy. Rekombinaci neušel ani T.krainzianus, který byl Naglem přeřazen k T.leucacanthus a to jako T.leucacanthus var. schmollii f. krainzianus.

 

Výskyt
Typová lokalita je blízko Zimapan, kde jej sbíral také H.Bravo. Další naleziště jsou např. u Ixmiquilpan (Rose), u Huichapan (Gibson), mezi Jalpan a Caderreyta (Anderson), u Vizarrón (Anderson). Vše ve státech Hidalgo a Querétaro v Mexiku.

 

Pěstování
I v pravokořenné kultuře je možné druh dobře udržet, aby spolehlivě rostl a kvetl. Množení je celkem jednoduché, protože stačí sejmout lehce oddělitelné odnože, které bez potíží zakoření. Jinak pro pěstování platí obdobné zásady jako pro pěstování dalších druhů rodu Thelocactus: hodně světla nejen přes sezónu, ale také v zimě, v době vegetace dostatek tepla. Zálivku volit spíše opatrnější, zalévat po předchozím proschnutí substrátu.
Rostlinu ze své sbírky, vypěstovanou ze semen od firmy New Mexico Cactus Research, fotografoval autor textu S.Stuchlík.

 

Poznámky
Thelocactus leucacanthus je druhem s poměrně různorodými názory na to, která další jména k němu ještě patří. Kromě taxonů již uvedených je považován za totožný také Thelocactus ehrenbergii. Není jistě bez zajímavosti, že popis Thelocactus leucacanthus byl proveden několikrát. Autorem prvních dvou popisů - přitom ve stejném roce - byl Zuccarini, autorem dalšího popisu o šest let později byl Pfeiffer. U popisů byly použity stejné litografie a dokonce stejné texty. Pfeiffer navíc popsal také Cereus tuberosus, který není ničím jiným než opět Thelocactus leucacanthus.
Naleziště druhu je poměrně malé, ale s nejrůznějšími stanovištními podmínkami. Ty poskytují možnost vzniku populací rostlin, které se vyznačují výraznými rozdíly. Snad i proto je tolik různorodých názorů na postavení druhu. Přitom je nutné dodat, že tyto znaky zůstávají i v kultuře konstantní. Zajímavostí je přítomnost mimokvětních nektarií v areolách, což je u příbuzných rodů i druhů spíše výjimkou.

 

Literatura
Anderson E.F., A revision of the genus Thelocactus Br. et R. (Cactaceae), Bradleya, 5: 49-76, 1987
Lukeš V., Rod Thelocactus Br. et R., Aztekia 82, mimořádné číslo, 58-60, 1982
Nagl H., Thelocactus krainzianus Oehme - Eine Form von Thelocactus leucacanthus var. schmollii, Kakt. und and. Sukk., 42: 182-184, 1991
Říha J., Thelocactus leucacanthus (Zucc. ex Pfeiffer) Br. et R., Kaktusy, 25: 113-115, 1989

 

Autoři
Rostlinu ze své sbírky, vypěstovanou ze semen od firmy New Mexico Cactus Research, fotografoval autor textu S.Stuchlík.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a deset