Název
FEROCACTUS GLAUCESCENS (DC.) Br. et R.
 

Taxon
Ferocactus glaucescens (De Candolle) Britton et Rose, The Cactaceae, 3 : 137. 1922
Echinocactus glaucescens DC., Mém. Mus. Hist. Nat., 17 : 115, 1828
Echinocactus pfeifferi Zucc. ex Pfeifer, Enum. Cat., p. 58, 1837
Druhové jméno "glaucescens" označuje šedomodré zabarvení pokožky.

 

Popis
Tělo
jednotlivé až trsovité, kulovité až krátce válcovité, 0,2-0,4 m široké a ve stáří až 0,7 m vysoké, pokožka modrozelená až šedozelená, voskem ojíněná, matná; žeber 11-34, vzácně až 44, ostrých 20-35 mm vysokých areol blízko sebe, 8-12 mm vzdáleny. Okrajových trnů 6-8, víceméně stejných, 25-35 mm dlouhých, pevných, žlutě zbarvených; středový trn 1 anebo chybí, víceméně shodný s trny okrajovými.
Květ
20-45 mm dlouhý, 25-35 mm široký, nálevkovitý, žlutý; okvětní lístky podlouhle vejčité, třásnité a zašpičatělé.
Plod
kulovitý až vejčitý, silně šupinatý, bělavý až žlutý, 15-25 mm dlouhý, 20 mm široký.
Semena
asi 1,5 mm velká, černohnědá, lesklá.

 

Variety
Areál tohoto druhu je spojitý a poměrně malý. Ani v přírodě ani v kultuře nelze nalézt jedince či formy. Na některých stanovištích s hlubšími půdami lze nalézt robustní jedince až 70 cm vysoké, což vedlo v posledních letech k opravě (doplnění) popisu.

 

Výskyt
Typová lokalita (neotyp) leží jižně od Jacala, na vápencových kopcích 1250 m n.m., stát Hidalgo, Mexiko. Běžně se vyskytuje ve spárách či kapsách na vápencích, vzácně na terasách s hlubšími půdami. Vyskytuje se ve výškách do 1650 m n.m., častěji však v údolích či stržích s teplejším klimatem. Oblast rozšíření je omezena na vápencové oblasti středního Mexika ve státech Hidalgo, Queretaro a okrajově i jih San Luis Potosí.

 

Pěstování
Ferocactus glaucescens patří mezi dobře rostoucí a brzy dospívající a kvetoucí ferokaktusy - při dobré kultuře zakvétá už jako osmiletý. Snáší i vyšší pH půdy, dobře prospívá zejména v drťových substrátech. Nutná je nepravidelná zálivka a jen v teplých měsících. Zimujeme tepleji, okolo 10°C. Množení je možné pouze semenem.

 

Poznámky
V Taylorově členění rodu Ferocactus je F.glaucescens zařazen do sekce Bisnaga, do příbuznosti druhů F.echinus na jedné straně a F.Schwarzii a F.reppehagenii na straně druhé. Vzácně byl v historii zaměňován s F.schwarzii - od tohoto druhu se však dostatečně odlišuje modrozelenou pokožkou a areálem rozšíření. Podobně snadno lze F.glaucescens odlišit od F.echinus, na rozdíl od něj má F.glaucescens stejné trny v areole a také areoly jsou více k sobě nahloučeny.

 

Literatura
Britton N.L., J.N.Rose, The Cactaceae, 3 : 137-138, 1922
Říha J., R.Šubík, Illustrated Encyclopaedia of Cacti and other Succulents, 1981
Taylor N.P., Bradleya, 2 : 19-38, 1984

 

Autoři
Text: Jan Říha.
Foto: J.Král.
Na snímku je kulturní rostlina ve stáří asi 12 let ve sbírce M.Pavky, Čejkovice.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a sedm