Název
TURBINICARPUS PSEUDOMACROCHELE (Backeb.) Buxb. et Backeb. var. LAUSSERI Diers et Frank
 

Taxon
Turbinicarpus pseudomacrochele (Backeberg) Buxbaum et Backeberg var. lausseri Diers et Frank, Kakt. und and. Sukk., 42: 106-109, 1991
Turbinicarpus pseudomacrochele (Backeberg) Buxbaum et Backeberg var. sphacellatus Diers et Frank, Kakt. und and. Sukk., 44: 158-161, 1993
Jméno variety bylo zvoleno na počest objevitele Alfonse Laussera, nadšeného sběratele a pěstitele, dnes i majitele obchodní firmy s kaktusy ve městě Amberg v Německu.

 

Popis
Tělo
stonek většinou jednotlivý, někdy na bázi odnožující, kulovitý až zploštěle kulovitý, asi 18 mm dlouhý až 26 mm široký, s podzemní řepovitou částí asi 80 mm dlouhou. Pokožka tmavozelená, žebra spirálovitě stočená, rozpadlá na 5-6 mm vysoké, úzce kuželovité hrbolce. Areoly zprvu s bílou plstí, později holé. Trny pouze okrajové, v počtu 8-12, v dolní části areoly paprskovitě rozestálé, 2-4 mm dlouhé, v horní části 4 výrazně delší, 20-25 mm dlouhé, zkroucené, k temeni zahnuté. Trny bělavé, na konci tmavohnědé až téměř černé, všechny jemné, pružné, na průřezu mírně oválné, asi 0,3 mm silné.
Květy
z nejmladších areol na temeni, krátce nálevkovitého tvaru, asi 20-25 mm dlouhé a 25 mm široké; vnější okvětní lístky dlouze oválné až kopinaté, červeně-zelené, vnitřní dlouze kopinaté, světle až tmavě karmínově růžové s tmavším středovým proužkem a většinou s bělavým okrajem; nitky tyčinek bělavé až narůžovělé, prašníky žluté, blizna bílá.
Plod
holý, 5 mm dlouhý a 3-4 mm široký, zelený, při dozrání hnědne.
Semena
hruškovitého až přílbovitého tvaru, až 1,7 mm dlouhá a asi 1 mm široká, testa bradavčitá, černá, lesklá.

 

Variety
var. lausseri je homogenní varietou s výraznými růžově červenými květy, kterými se odlišuje od nominátní variety T.pseudomacrochele.

 

Výskyt
Typová lokalita byla udána na jižních svazích Sierra del Doctor, asi 2000 m n. m., v hraniční oblasti států Querétaro a Hidalgo v Mexiku. Roste v mělkých vápencových prohlubních a puklinách.

 

Pěstování
Podobně jako ostatní druhy vyžaduje při pravokořenném pěstování velmi propustný minerální substrát, nejlépe s přídavkem drceného vápence. Zaléváme opatrně a teprve tehdy, je-li substrát dokonale vyschlý. Roubované exempláře silně odnožují a více kvetou. Pěstujeme je vždy na plném slunci s dostatečným větráním. Množí se výsevem semen, případně roubováním odnoží. Minimální teploty mohou klesat až téměř k nule, přezimujeme nejlépe na světle.
Na obrázku J.Krále je rostlina sbíraná v přírodě A.Lausserem, ve sbírce autora textu J.Říhy.

 

Poznámky
Tuto varietu objevil A.Lausser začátkem roku 1986 na kamenitých vápencových, k východu exponovaných nejjižnějších výběžcích Sierra del Doctor. Domníval se, že našel bělokvetoucí formu T.pseudomacrochele, kterou objevil již dříve F.Otero a jejíž naleziště zatajil. Stavbou stonku tj. tvorbou podzemních nezelených bází, z kterých časem vyrůstají odnože, se rostliny podobaly typickým T.pseudomacrochele, měly však jemnější a hustěji směstnané otrnění. Dovezené exempláře však v Evropě vykvetly červenými květy. Blízká příbuzná k T.pseudomacrochele a také k T.krainzianus je zřetelná i ve stavbě květů, plodů a semen. Květy se u var. lausseri objevují po celé růstové období, podobně jako u T.krainzianus. Jde o nejkrásněji kvetoucí varietu z celého okruhu T.pseudomacrochele, která se v přírodě vyskytuje jen velmi vzácně.

 

Literatura
Frank G., Ein Fundort von Turbinicarpus krainzianus (Frank) Backeb., Kakt. und and. Sukk., 39: 172-173, 1988
Říha J., Turbinicarpus pseudomacrochele a T.krainzianus, Aztekia, 13: 30-32, 1990

 

Autoři
Na obrázku J.Krále je rostlina sbíraná v přírodě A.Lausserem, ve sbírce autora textu J.Říhy.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a ctyri