Název
PARODIA MALYANA Rausch var. RUBRIFLORA Brandt
 

Taxon
Parodia malyana Rausch var. rubriflora Brandt, Frankfurter Kakt.-Freund, 6: 6-7, 1979
Parodia malyana Rausch var. igneuiflora Brandt, Kakt. Orch.-Rundschau, 6: 96, 1981
Jméno variety je odvozeno od lat. rubriflorus - červenokvětý.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, jednotlivý, 25-40 mm široký, tmavě modrozelený; 20-26 stočených žeber, rozpadajících se do bradavek; 16-26 okrajových trnů, 3-5 mm dlouhých, rovných, přilehlých a překrývajících se, sklovitě bílých; 6-8 trnů středových, 3-6 mm dlouhých, rovných, odstávajících, tmavě červenohnědých.
Květy
25-35 mm široké a stejně dlouhé, perikarpel hnědorůžový, receptakulum růžové i červené, s bílými chlupy a 10 mm dlouhými bělavými či nahnědlými štětinkami; okvětní lístky kopinaté až lopatkovité, sytě červené či ohnivě červené, nitky červené, čnělka i blizna krémové, blizna vyčnívá nad prašníky.
Plod
vejcovitý, 3 mm dlouhý, s bílými chlupy a hnědými štětinkami.
Semena
0,4 mm široká, s hladkou lesklou testou a velkou strofiolou.

 

Variety
Nominátní varieta P.malyana (viz AK 44/1992) je robustnější, středové trny jsou světlé a květy nejsou nikdy zcela červené; třebaže jsou někdy v květech růžové či ohnivé tóny, vždy jsou tyto smíchány s tóny žlutými či oranžovými, takže květy jsou vícebarevné s převládající oranžovou. Rostliny kvetoucí čistě žlutě jsou označovány jako
var. citriflora n. prov.

 

Výskyt
Sierra de Ancastii, ve výši 1100 m n. m., u osady El Taco, v argentinské provincii Catamarca. Pochází z nálezů manželů Piltzových (
P 128).
Ze stejných míst jsou i nálezy W.Rausche (
R 723b)
a A.Laua (
L 500).
P.malyana var. malyana Rausch s pestrobarevnými světlejšími květy i žlutokvětá
var. citriflora rostou jihovýchodně odtud u městečka Ancastii, v nižších polohách. Brandt omylem situuje naleziště do provincie La Rioja.

 

Pěstování
Jako u všech miniatur, je také rubriflora náročnější. Má-li si rostlina uchovat svůj drobný a hustě v trny zabalený stonek, musí k tomu mít podobné podmínky jako ve své domovině; chudou propustnou zeminu, nárazovou zálivku s dlouhými přestávkami, dostatek světla, ale nikoliv přímý sluneční žár. Proto roste pomalu a vyžaduje trpělivost. Kvete však brzy, již od průměru 2 cm.
Na snímku autora textu M.Veverky jsou devítileté rostlinky z jeho sbírky, vypěstované z Piltzových semen P 128.

 

Poznámky
Areálu var. rubriflora i var. malyana jsou v bezprostřední blízkosti, ale liší se od sebe nadmořskou výškou a klimatem. Nominátní varieta roste na vlhkých, mechem porostlých místech a dosahuje větších rozměrů.Miniaturní var. rubriflora osídluje vyšší a vyprahlejší polohy. Na rozdílném klimatu jsou patrně závislí i opylovači, čímž se vysvětlují z Argentiny známé barevné rozdíly v květech nejen u parodií, ale též u gymnokalycií a lobívií - červenokvěté rostliny s oblibou vyhledávají větší nadmořské výšky. Obě variety jsou tedy od sebe zřetelně odděleny, a to nejen dědičnými znaky, ale též svým areálem. Nelze tedy souhlasit s Weskampem, který oprávněnost var. rubriflora popírá. Brandt později (1981) změnil jméno červenokvěté variety z rubriflora na igneuiflora s odůvodněním, že jméno "rubriflora" je v rodě Parodia již obsazeno (P.rubriflora Backeb.). To je však mylný výklad ICBM; obě jména nejsou na téže taxonomické úrovni. V jednom případě jde o varietu, v druhém případě o druh - proto tedy není důvodu jméno var. rubriflora měnit.

 

Literatura
Weskamp.W., Die Parodien in Nord-Argentinien, Kakt. und and. Sukk., 32: 100, 1981
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 429-430, 1987

 

Autoři
Na snímku autora textu M.Veverky jsou devítileté rostlinky z jeho sbírky, vypěstované z Piltzových semen P 128.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a devet