Název
MAMMILLARIA BEISELII Diers
 

Taxon
Mammillaria beiselii Diers, Kakt. und and. Sukkulenten, 30: 57, 1979
Druh byl popsán a pojmenován po svém objeviteli, Karl-Werner Beiselovi z německého Karlsruhe.

 

Popis
Tělo
Stonek dichotomicky větvený, také odnožující, trsovitý až polštářovitý, až 40 cm široký; jednotlivé hlavy válcovité až 120 mm široké a 400 mm dlouhé; pokožka zelená, často s načervenalým odstínem; bradavky mírně hranaté, asi 10 mm dlouhé, při vrcholu oblé; axily s krátkou bílou vatou a jemnými až 17 mm dlouhými bílými štětinami; areoly kruhovité s hojnou zkroucenou bílou vlnou. Okrajových trnů 5-8, vzácněji i více, všechny přímé a lehce k tělu zahnuté, asi 25 mm dlouhé, jehlovité, bílé až šedobílé barvy, nezřídka i nažloutlé, vždy s tmavšími hroty. Středový trn jeden, až 55 mm dlouhý, silnější než okrajové trny, vzpřímený, odstávající, mírně prohnutý, stejné barvy jako okrajové vždy s tmavším hrotem.
Květy
ve věnci blízko temene, nálevkovitého až mírně zvonovitého tvaru až 19 mm dlouhé a 12 mm široké; okvětní lístky 9-12 mm dlouhé, jazykovité, celokrajné, krémově žlutavé barvy s tmavším středovým proužkem; vnější okvětí kratší s výrazně tmavými středovými proužky.
Plod
ve zralosti červený, válcovitého až kyjovitého tvaru, brzy žloutne a vysychá, asi až 300 mm dlouhý a 8 mm silný.
Semena
žlutavě červenohnědá, asi 1 mm velká.

 

Variety
Poměrně dosti proměnlivý druh, který plynule přechází do dalších přechodových taxonů a lze jej proto jen obtížně vymezit. Výrazná je proměnlivost v délce a vybarvení trnů, také zbarvení květů a plodů může být rozdílné na různých rostlinách.

 

Výskyt
Na hranicích států Colima a Michoacán na západním pobřeží Mexika. Vyskytuje se na nízkých hřebenech pobřežních hor, na svazích, útesech a terasách vápenců v mělkých humusových půdách, společně s některými dalšími druhy kaktusů rodů Opuntia, Pilosocereus, Neobuxbaumia aj. Celoročně jsou zde vyrovnané vyšší teploty neklesající pod 20°C a je zde dostatek slunečního záření. Srážky v ročním úhrnu dosahují nejméně 600 mm.

 

Pěstování

Foto: R. Šubík

 

Poznámky
Tento druh byl objeven K.-W.Beiselem a W.Krasuckou v roce 1978. V pozdějších letech byl sbírán i na dalších lokalitách, zejména ve státě Michoacan, mezi jinými jej zde viděl v roce 1994 i autor tohoto textu. Náleží do blízkého příbuzenstva M.Karwinskiana z jižního Mexika (tj. včetně i značně podobných druhů jako M.collinsii a M.nejapensis ze státu Oaxaca), blízké vztahy má také k M.scrippsiana ze státu Jalisco (ta však roste ve vyšších horských polohách). Serie Polyedrae, kam tyto druhy náleží, je rozšířena podél pobřeží Pacifiku a v jižním Mexiku, kde zřejmě plynule přechází do série Macrothelae. Představuje robustní, trsovité a později až polštářovité mamilárie s výrazným otrněním. U většiny druhů série (Polyedrae) dochází k dichotomickému větvení stonku M.beiselii i přesto, že je známa poměrně krátkou dobu je nápadnou hezkou rostlinou, která ve sbírkách dobře roste a během několika let vytváří dekorativní skupiny. Přesto, že pochází z teplých oblastí Mexika, lze ji s úspěchem zimovat i při teplotách 5-10°C aniž dochází k poškození. Semenáče poprvé kvetou ve velikosti okolo 6 cm, což bývá 4-5 let po výsevu.

 

Literatura
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names, Bradleya 1: 105-128, 1983
Pilbeam J., Mammillaria. A collector's guide, 1981
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, 1987

 

Autoři
Foto: R. Šubík
Text: J. Říha
Na snímku je rostlina sbíraná autorem textu blízko typové lokality u osady Coahuayana, Michoacan, Mexiko v r. 1994


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a osm