Název
ESCOBARIA LAREDOI (Gl. et F.) N.P.Taylor
 

Taxon
Escobaria laredoi (Glass et Foster) N.P.Taylor, Cact. Succ. J. (GB), 41: 20, 1979
Coryphantha laredoi Glass et Foster, Cact. Succ. J. (US), 50: 235, 1978
Druh byl pojmenován podle Mathiase Lareda, zahradníka, pracujícího pro Gustava Aguirre Benavidese, v jehož zahradě autoři popisu rostlinu poprvé uviděli.

 

Popis
Tělo
stonek odnožující, tvořící kompaktní trsy, jednotlivé stonky 40-454 mm široké, kulovité až krátce sloupovité, bradavky světle zelené, 10-12 mm dlouhé, asi 4 mm široké, s úzkou vlnatou brázdou na horní straně, sahající od báze až k areole. Trny téměř obklopují stonek, okrajových okolo 35, přímých sklovitých, sněhobílých, tuhých odstávajících od těla, jehlovitých; 8-10 spodních 5-7 mm dlouhých, zbytek v horní části areoly, přímých až mírně zahnutých, nejčastěji skloněných do vztyčeného kartáčovitého chomáče, 6-12 dlouhých, nejhořejší jsou nejdelší; středové trny v počtu 4-5, 11-14 mm dlouhé, odstávající, robustnější než okrajové, tuhé, přímé, sklovité, sněhobílé, nejhořejší je nejdelší.
Květy
15-17 mm dlouhé, 8-10 mm široké, vnější okvětní lístky růžově hnědé s bledšími brvitými okraji, vnitřní levandulové až fialově červené s tmavším středním proužkem, nitky bílé, při základu zelenavé, prašníky žluté, blizna se šesti laloky bílá.
Plod
bledě zelený až bledě růžový, 12-14 mm dlouhý, 5-7 mm široký, někdy s několika šupinami.
Semena
asi 1,2 mm dlouhá, 0,8 mm široká, jantarově hnědá, jemně jamkovaná testa.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Typ byl sbírán v roce 1972 na travnatém a kamenitém kopci jihovýchodně od General Cepeda, Coahuila, Mexiko.
Další údaje o rozšíření mimo typovou lokalitu a její nejbližší okolí nejsou známy.

 

Pěstování
Mexické eskobarie nejsou tak choulostivé na pěstitelské přehmaty jako druhy, pocházející z jihozápadu USA. Platí to tím více, čím jižněji se ta která eskobarie vyskytuje. E.laredoi však svými nároky patří spíš k těm choulostivým, vždyť se vyskytuje v extrémních podmínkách jihovýchodní Coahuily. Pro toho, kdo ji chce pěstovat pravokořennou, platí proto všeobecná zásada - raději méně vody než riziko zálivky v nevhodnou dobu.

 

Poznámky
Tento taxon, nápadný mezi dosti uniformní eskobariemi, patřící do okruhu E.orcuttii (hnědá semena, zelený plod), má zajímavou historii. Je pravděpodobně znám již od dvacátých let, kdy prostřednictvím A.V.Friče byl distribuován do evropských sbírek. Nabídka semen se poprvé objevila ve Fričově katalogu "Cacti the coming fashion", pod položkou Escobaria rigida Rose. Jméno bylo sice nejasné, protože Rose nikdy takovou rostlinu nepopsal, ale dostalo se tímto způsobem a následně i zmínkou v Kaktusářských listech 1929 do literatury. Stejně jako rostliny bylo však na dlouhou dobu zapomenuto. O jeho znovuvzkříšení se postaral C.Backeberg, který rostliny jednak údajně obdržel z Mexika, jednak se objevil ve sbírkách Saint Pie, Asson a Jardin Exotique, Monaco. Popis uvedený v pátém díle Die Cactaceae, doprovázený fotografiemi, je však neplatný (neexistuje herbářový doklad jako typ). Zajímavá sněhobílá escobarie s červenými květy však byla předmětem zájmu sběratelů a tak se opět po dalších letech objevily informace o jejich nálezech (K.Schreier, H.Kuenzler) a nakonec i její popis s tím, že v souladu s pravidly Mezinárodního botanického kódu bylo nutno zvolit nové jméno.
Autoři popisu E.laredoi hledali rostliny nejen v zahradě pana Benavidese a na přírodním nalezišti, ale i ve zmíněných francouzských botanických zahradách, zde však už bezvýsledně. Totožnost rostlin, skrývajících se pod jmény E.laredoi a E.rigida lze tedy předpokládat, nikoliv prokázat.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2969-2971, tab. 220, 1961
Mikulášek R., Moje kaktusářská odyssea, Kaktusářské listy, 5: 79-82, 1929
Šedivý V., Escobaria laredoi (Glass et Foster) N.P.Taylor, Kaktusy-Sukulenty, 7: 52-54, 1986
Taylor N.P., Die Arten der Gattung Escobaria Br. et R., Kakt und and. Sukk., 34: 76-79, 120-123, 136-140, 154-158, 184-188, 1983
Taylor N.P., The identification of Escobaria (Cactaceae), Cact. Succ. J. (GB), 4: 36-44, 1986

 

Autoři
Text a sbírka: V.Šedivý.
Foto: J.Král.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a tri