Název
OPUNTIA POTTSII S.-D. var. POTTSII
 

Taxon
Opuntia pottsii Salm-Dyck, Cact. Hort. Dyck., p. 236, 1849
Opuntia setispina Engelmann, in Salm-Dyck Cact. Hort. Dyck., p. 239, 1849
Opuntia filipendula Engelmann, Proc. Amer. Acad., 3 : 294, 1856
Opuntia plumbea Rose, Smiths. Misc. Coll., 50 : 524, 1908
Opuntia ballii Rose, Contr. U.S. Nation, Herb. 13 : 309, 1911
Opuntia delicata Rose, Contr. U.S. Nation, Herb., 13 : 310, 1911
Opuntia macrorhiza var. pottsii (Salm-Dyck) Benson, Cact. Ariz., p. 20, 89, 1969

 

Popis
Tělo
rostliny nízké, polštářovitého růstu, články nahloučeny ve skupinách, kořen řepovitý, dlouhý, tlustý, hlavní kořen obvykle více než 30 mm tlustý a 200 mm dlouhý. Trny většinou štíhlé, v počtu 2 i více v areole nebo mohou zcela chybět, častěji v horních areolách, obvykle bílé až hnědé, někdy i nažloutlé. V areolách často shluk dlouhých žlutých až načervenalých glochid. Postranní kořeny opatřeny špičatými hrboly, z nichž je rostlina schopna regenerovat. Trsy se od mateční rostliny rozšiřují i pomocí podzemních výhonů, jednu rostlinu může tvořit i několik trsů (zejména v písčitých půdách). Počet chromozómů 2n = 44.
Květ
až 70 mm široký, barvy proměnlivé od žluté přes oranžovou až po červenou; blizna bílá.

 

Variety
Jedná se o velmi variabilní druh, který na různých stanovištích vypadá velmi odlišně.
U nominátní variety jsou články zpravidla sytě modrozelené, lůžko květní a plod jsou obvykle velmi štíhlé a květ je malý, tvaru květu tulipánu s bílými bliznami. U této variety se barva květu velmi mění od žluté přes oranžovou až k červené, růžové nebo fuchsinové. Běžné jsou květy s dvěma odstíny. O.pottsii var. pottsii roste ze severního Duranga do Mexika a jihovýchodní Arizony, středního Nového Mexika a severotexaského Panhandle. Severním směrem se mísí s O. pottsii var. montana.
Rostliny, které rostou v údolí Rio Grande a v pánvi Tulerosa od El Pasa (Texas), do Las Cruces a Alamogordo (Nové Mexiko) jsou odlišné a byly pojmenovány O. filipendula. Je to drobná rostlina s malými články, jež jsou tenké, sytě modrozelené s dlouhými glochidami. Má růžové květy, přecházející do barvy fuchsinu. Jsou označovány za prvek v rámci variability O. pottsii, nicméně diskuse, zda by mohly být považovány za samostatnou varietu; je asi na místě.
var. montana roste z hor severu střední částí Arizony do jižního Utahu a jihozápadního Colorada, východním směrem na jih střední části Nového Mexika a texaského Panhandle. Je též známá z okresu Green Lake, Wisconsin, a snad Kentucky a Tennessee. Liší se od var. pottsii obvykle zelenějšími články, kratšími tlustšími květními lůžky a plody, a většími, více rozevřenějšími květy, které jsou žluté (někdy s červeným středem) se zelenými bliznami.
var.loomisii roste v arizonských horách (zhruba oblast na severozápad od Phoenixu) a zasahuje až do jihozápadního Utahu a snad i východní Nevady. Je podobná var.montana v mnoha ohledech, má však žluté květy, podobné květům var. pottsii. Východním směrem se mísí s var. montana.
Opuntia setispina je příbuzná rostlina, ale vypadá zcela odlišně od O. pottsii. Ke zjištění vztahu obou rostlin je zapotřebí mnoho práce v terénu. O. setispina se liší barvou tlustých článků, jež jsou sytě zelené a v zimě přecházející do tmavě nafialovělého odstínu (často se zdají docela černé). Trny mohou být v několika málo nebo i ve většině areol, jsou štíhlé, obvykle tři nebo méně v areole. Květy neznám, ale uvádí se, že jsou žluté. Plod je matný, nafialověle červený, spíše krátký a vejčitý, asi 2,5 x 1,5 cm velký. Tyto rostliny v zimě tolik nesesychají, jako O. pottsii. O. setispina roste v Chihuahua, kde jsme ji viděl poblíž Cuahtemoc, Cusihuriachi, La Junta, Temochic, Matachic, Yepomera, Madera, Independencia, Ignacio Zaragosa atd. Severní a západní hranice areálu jsou nejisté. Opuntia pottsii roste severně a východně od O. setispina a na některých místech se s ní může vzájemně slučovat.
Nové kombinace O. pottsii var. montana a O. pottsii var. loomisii jsou v tisku.

 

Výskyt
Opuntia pottsii roste především v hlubokých půdách pastvin nebo někdy v otevřených lesnatých oblastech. Nejběžnější je v močálových nížinách, pouštních pastvinách a na rovném dně pánví mezi pohořími. Variety montana a loomisii dávají přednost otevřeným lesnatým oblastem a pastvinám různých typů. Typová lokalita: Chihuahua, Chihuahua, Mexiko.

 

Pěstování
I když jsou rostliny O. pottsii poněkud citlivé a snadno napadnutelné plísňovými infekcemi, je tento druh v kultuře snadný, roste-li v dobře propustné půdě. Severní variety montana a loomisii jsou méně obtížné, než varieta pottsii. Rostliny se jménem O. filipendula jsou pro pěstování nejobtížnější, protože pocházejí z prostředí, které se nejvíce blíží poušti, a zřejmě vyžadují přísadu vápence nebo sádry do substrátu. Je-li rostlina zasazená v nádobě a daří-li se jí dobře, brzy vyplní nádobu hlízami. Všechny variety snášejí mrazivý chlad nejméně do -15 stup. C, a jsou-li zasazeny ve zvýšených záhoncích s dobrým odvodem vody, lze je pěstovat venku. Malé rozměry, široká paleta barev květů a bohatá násada těchto květů jsou důvodem pro značnou oblibu tohoto druhu.
Rostlinu na lokalitě v Novém Mexiku fotografoval autor textu David Ferguson.

 

Poznámky
Tento druh (zvláště žlutě kvetoucí rostliny) se obecně zaměňuje s Opuntia macrorhiza, je však zcela odlišný. Zpravidla se snadno rozezná podle malých shluků článků, vyrůstajících z ohromného řepovitého kořene. O. macrorhiza je většinou velká rostlina, která roste paprskovitě a koření ze starších článků. Nemá dlouhý, silně ztlustlý řepovitý kořen; obvykle má na kořenech hlízy a mladé rostliny často vytvářejí ztlustlý "otok" na bázi rostliny. O. macrorhiza a O. pottsii často rostou bok po boku a nezdá se, že by se vzájemně křížily.

 

Literatura
Informace není k dispozici.

 

Autoři
Rostlinu na lokalitě v Novém Mexiku fotografoval autor textu David Ferguson.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a devet