Název
NEOPORTERIA NIGRIHORRIDA (Backeb.) Backeb. var. NIGRIHORRIDA
 

Taxon
Neoporteria nigrihorrida (Backeb.) Backeberg, Kakteenkunde, p. 81, 1939
Chilenia nigrihorrida, Backeb. in Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 300, 417, 1935
Druh byl pojmenován podle výrazných černých trnů (nigrihorridus = černý a hrozivý, s hroznými černými trny).

 

Popis
Tělo
stonek zpočátku kulovitý, tmavě šedozelený, až 100 mm dlouhý a 60 mm široký, ve stáří se prodlužuje. Žeber 16-18, žebra asi 7 mm široká, kolem areol trochu ztlustlá, mezi areolami s krátkým bradovitým výběžkem. Okrajových trnů asi 16, odstávajících, propletených, až 15 mm dlouhých, středových trnů 6-7, všechny trny velmi tuhé, píchavé, šídlovité, až 30 mm dlouhé, zpočátku smolně černé, později špinavě našedlé, po navlhčení černají.
Květy
s úzkými okvětními lístky asi 40 mm dlouhé, světle karmínové, při bázi bělavé.
Plod
nazelenalý nebo načervenalý.

 

Variety
Backeberg popsal
var. major s delšími a početnějšími trny a
var. minor s menším vzrůstem a kratšími trny, obě ze stejného naleziště.
Ritter uvedl
var. coquimbana ze severního okraje výskytu a
var. crassispina z okraje jižního. Také Kníže uvádí pod provizorními názvy
var. atra
var. parviflora. Své variety hodnotí Ritter ve své poslední práci pouze jako regionální formy. Tento názor se zdá být oprávněný i pro variety, které uvádí Kníže. Otázku variet zatím nelze jednoznačně rozhodnout, protože zkušenosti Kattermannovy se dosti liší od zpráv Rittera a Knížete. K posouzení platnosti popsaných variet budou nutné další studie na nalezišti.
Ritter sbíral semena
var. nigrihorrida jižně od Coquimbo
FR 218,
semena rostlin z jižních
FR 481
a od Ovalle jako
FR 258.
Také Kníže uvádí bohatý výběr semen:
KK 11,
KK 13,
KK 13a,
KK 26,
KK 64,
KK 190 od Fari Jorge (v blízkosti Rio Limari) až po Juan Soldado (severně od La Serena).

 

Výskyt
Backebergovo naleziště bylo jižně od Coquimbo, Ritter nalézal tento druh jižně od Coquimbo a v blízkosti Ovalle a také dále na jih až k Puente Teniente (severně od Los Vilos). Naproti tomu Kattermann nacházel tyto rostliny pouze v údolí říčky Limary (poblíž Ovalle) a dále na sever východně od Tongoy a dále ve vnitrozemí v Chile.

 

Pěstování
Neoporteria nigrihorrida patří mezi poměrně odolné druhy. Roste dobře na vlastních kořenech v běžném substrátu. Naroubování (např. na Cereus peruvianus) podporuje vzrůst i bohatost kvetení. Květy se objevují v pozdním podzimu a časné, jaru, v příznivých podmínkách kvete celou zimu. V létě žádá dostatek světla a slunce, v zimě vyžaduje sucho a spokojí se i s teplotami v blízkosti nuly. Semena zpravidla klíčí dobře a pěstování semenáčků nedělá potíže.

 

Poznámky
Kattermann zdůrazňuje značnou variabilitu tohoto druhu. Ve sbírkách se setkáváme s poměrně pestrou paletou forem od hrubě vytrněných, robustních až po jemněji otrněné, subtilnější formy, kdy některé se jeví jako přechod k jiným druhům této oblasti. Podle Rittera existují i přírodní hybridy, například s Neoporteria litoralis - FR 224b. Počet trnů bývá často menší, než uvádí popis. Velikost květů se mění od poměrně malých na severu areálu k výraznějším a větším květům u rostlin z jihu. Kattermann viděl na nalezišti i rostliny se světlými, medově žlutými trny. Blízce příbuzné jsou nepochybně N. microsperma a N. clavata z údolí Rio Elqui (asi 50 km severněji) a dále N. litoralis (na pobřeží mezi Rio Limari a Rio Elqui). Tyto druhy spolu se severnější N. wagenknechtii tvoří pravděpodobně užší okruh blízkých druhů.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1853, 1959; 6 : 3805, 1962
Dvořák V., Čilské kaktusy II., Rod Neoporteria, Fričiana, 8/54 : 23, 1982
Kattermann F., Neoporteria nigrihorrida (Backeb.) Backeb. and closely related species, Cact. et Succ. J. (US), 52 : 211-214, 1980
Matis J., Okruh rostlin Neoporteria nidus (Söhr.) Br. et R., Kaktusy-Sukulenty, 1 : 74, 1980
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 3 : 1036, 1980
Schütz B., Neoporteria nigrihorrida (Backeb.) Backeb., Kaktusy 82, 18 : 56-57, 1982

 

Autoři
Text: Václav Dvořák.
Foto: Karel Crkal.
Rostlina byla fotografována ve sbírce Pavla Pavlíčka v Chrudimi.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a devet