Název
MAMMILLARIA MUEHLENPFORDTII Förster var. MUEHLENPFORDTII
 

Taxon
Mammillaria muehlenpfordtii Förster, Allg. Gartenz., 15 : 49, 1847
Mammillaria neopotosina Craig, The Mammillaria Handbook, p. 117, 1945
Jméno má rostlina podle dr.F.Mühlenpfordta, lékaře a botanika z Hannoveru.

 

Popis
Tělo
většinou jednotlivé, zřídka dichotomicky dvouhlavé, kulovité až mírně válcovitě prodloužené, až 150 mm vysoké a 120 mm široké, se vpadlým temenem; mamily tuhé, tmavozelené, směrem ke špičce hranaté, svrchu zploštělé, mléčící, 8 mm dlouhé, 5-6 mm na bázi široké;areoly v mládí s hustou bleděžlutou plstí, později holé; axily v mládí s bílou vlnou a s bílými štětinkami. Středové trny 4, horní 3 kratší, 4-12 mm, dolní trn delší, až 35 mm, všechny jehlovité, přímé nebo mírně zakřivené, žluté s hnědou špičkou; okrajových trnů 40-50, 2-6 mm dlouhých, vzhůru namířené poněkud kratší, jemně jehličkovité, bílé, horizontální až mírně šikmo odstávající.
Květy
poblíž temene ve věnečku, 11 mm dlouhé a 9 mm Široké, vnější okvětní lístky bledě zelené, na bázi s červenavě hnědým středovým proužkem a růžovými okraji, okraje brvité; vnitřní okvětní lístky purpurově červené s tmavším středovým proužkem, kopinaté, špičaté, celokrajné; nitky na bázi bílé, nahoře růžové, prašníky zelenavě žlutohnědé; čnělka dole bledě zelená, jinak růžová, blizny červenavé s 5-6 laloky.
Plod
červený, štíhle kyjovitý, se zbytkem zaschlého okvětí.
Semena
světle hnědá, zakřiveně hruškovitá s bočním hilem, hladká až mírně svraskalá, 1,0 x 0,8 mm velká.

 

Variety
Backeberg uvádí tři variety, kombinované s Craigových variet k M. neopotosina:
var. brevispina se čtyřmi velkými krátkými (jen 5-6 mm) středovými trny 25 a více mm dlouhými;
var. hexispina se šesti trny středovými, až 35 mm dlouhými a s menšími, trubkovitějšími květy, jen 9 mm dlouhými. K nim připojuje ještě
var. nealeana se 4 tmavými středovými trny a s početnými štětinkami, trčícími z axil. Všechny tyto variety jsou však diskutabilní.

 

Výskyt
Starší prameny uvádějí jen všeobecně: Mexiko. Förster popsal druh podle rostliny vypěstované ze semen importu, který z Mexika dovezl Senke. Podle Backeberga roste M. muehlenpfordtii na hranicích mezi státy Querétaro a Guanajuato. Hunt udává výskyt v jižní části San Luis Potosí, kde však podle C.Schmollové neroste.

 

Pěstování
Je to nenáročná, vděčná rostlina. Vyžaduje propustnou zeminu, s kyselostí 5-6 pH, slunné a teplé umístění. Citlivá na přemokření. Suché a chladné přezimování (8 stup. C).

 

Poznámky
M. muehlenpfordtii je již sto let zaměňována a označována jako M. celsiana Lemaire. Píše o tom již Förster. Britton a Rose považovali M. muehlenpfordtii za synonymum dříve popsané M. celsiana a stejného názoru byl např. i Craig. Bödeker a po něm Backeberg však poukazovali na to, že jde o konfusi. M. muehlenpfordtii, dříve rozšířená také jako M. potosina Hort. a znovu popsaná Craigem jako M. neopotosina, má v axilách vláskovité štětinky, které nejsou uváděny v popisu Lemairově a odlišný je také popis trnů M. celsiana. Další důležité údaje, např. o tělní šťávě či semenech, nejsou v Lemairově popisu uvedeny. To je příčinou záměn a domněnek, že M. celsiana je totožná s M. muehlenpfordtii.
Hunt doporučuje považovat M. celsiana za dubiózní, nedostatečně popsaný druh M. muehlenpfordtii je zařazována do sekce Mammillaria, série Leucocephalae. Je to jediná mamilárie se žlutými trny ve světle otrněné skupině kolem M. geminispina, M. parkinsonii, M. perbella, M. pseudoperbella, M. hahniana (viz AK 41/1988) a jim podobných.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 3212-3214, 1961
Bödeker F., Ein Mammillaria-Vergleichs-Schlüssel, p. 41-42, 1933
Förster C.F. et Rümpler T., Handbuch der Cacteenkunde, p. 308-309, 1886
Hunt D., A new review of Mammillaria names, Bradleya 3 : 64-65, 1985
Pechánek J., Bílé a žluté mamilárie, Kaktusy 68, 4 : 82, 1968
Pilbeam J., Mammillaria, A Collector`s Guide, p. 98, 1981

 

Autoři
Text: Miroslav Veverka a Rudolf Dufek.
Snímek: M.Veverka ve sbírce Miroslava Macka.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.
REM foto semen: Petr Koupelka a Roman Kubínek.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a dve