Název
LOBIVIA PENTLANDII (Hook.) Br. et R., f. SCHNEIDERIANA (Backeb.) Ullmann
 

Taxon
Lobivia pentlandii (Hooker) Br. et R. var. pentlandii f. schneideriana (Backeb.) Ullmann, Kaktusy 26 : 19, 1990
Lobivia schneideriana Backeberg, Blätt. Kakt.-Forsch., no. 12, p. 2, 1973
Lobivia schneideriana Backeb. var. cuprea Backeb., Descr. Cact. Nov., p. 28, 1956
Lobivia schneideriana Backeb. var. carnea Backeb., Descr. Cact. Nov., p. 29, 1956
Forma byla pojmenována po Camillo Karl Schneiderovi (1876-1951), významném dendrologovi z Vídně.

 

Popis
Tělo
stonek odnožující, jednotlivé hlavy krátce válcovité, 100 mm vysoké, 60-70 mm široké; epidermis modravě zelená. Žeber 14-18, úzká, ostrá, příčnými zářezy rozdělaná v hrboly; na horní straně hrbolů kulaté areoly, na jednom žebru 3-4 areoly. Trny nelze rozlišit na okrajové a středové, trnů 6-10, 4-12 mm dlouhé, 1 delší, až 40 mm dlouhý, všechny trny jehlovité, odstávající, k vrcholu zahnuté, vzájemně propletené, rohovinové barvy, s hnědým hrotem.
Květy
široce nálevkovité, 40 mm dlouhé, 50 mm široké; zelená trubka s hnědavými šupinami a šedými a hnědými vlasy; vnější okvětní lístky úzké, kopinaté, zakončené malou špičkou růžové, na okrajích tmavší, směrem k jícnu žluté; tyčinky ve dvou sériích, první série v dolní polovině trubky, druhá na okraji jícnu, nitky, prašníky, čnělka a pětiklanná blizna žluté.
Plod
kulovitý, 20 mm široký, zelený, porostlý šupinami a vlasy jako trubka.
Semena
protáhlá, zahnutá, 1,4 mm velká, matně černá, jemně hrbolatá.

 

Variety
C. Backeberg popsal ještě L. schneideriana
var. carnea, má květ barvy mědi.
var. cuprea.
F.Ritter i W.Rausch na jednotlivých lokalitách areálu výskytu shromáždili pestrou kytici květů všech možných barev, čímž jen potvrdil zbytečnost nejen var. carnea a var. cuprea, ale i samotné L. schneideriana. Vzhledem k selekci rostlin ve sbírkách je vhodné chápat L. schneideriana jako formu L. pentlandii.

 

Výskyt
Forma schneideriana byla poprvé sbírána u La Paz v Bolívii ve výškách kolem 3000 m n. m. Dnes je nalézána na velkém území od La Paz až k Oruro spolu s
f. bruneo-rosea,
f. argentea,
f. leucorhodon,
f. boliviensis a dalšími formami L. pentlandii.

 

Pěstování
Všechny druhy z vysokohorských poloh vyžadují dostatek světla a čerstvého vzduchu a vydrží i pěstitelské přehmaty.Velmi dobře prospívají ve volné kultuře, ve které se snižuje nebezpečí hniloby při nevhodné zálivce v době letní stagnace. Velmi chladné přezimování (do 10 stup. C) je podmínkou bohatého kvetení v příštím roce. Roubované rostliny sice bohatěji kvetou, ale redukují trny a nadměrně odnožují.

 

Poznámky
Na území od Potosí v Bolívii až za jezero Titicaca v Peru se nalézají rostliny podobné tělem i tvarem květů, ale odlišné barvou květů. Ta bula základním rozlišovacím znakem pro určení druhu či variety, proto bylo v minulosti z této oblasti popsáno více než 20 taxonů. Autorem šestnácti z nich byl Curt Backeberg. Vzhledem k tomu, že vedle sebe rostou rostliny s různou barvou květů, nedá se hovořit o rozhodujícím znaku. Proto Rauschovo sloučení L. pentlandii (Hook.) Br. et R. bude alespoň u většiny taxonů správné. Srovnáme-li popis L. pentlandii a L. schneideriana, vidíme, že řada znaků je naprosto shodná, řada znaků se překrývá. Jiný počet trnů, či jejich délka nemůže být znakem pro nový druh, když v tomto případě jim není barva květů. Od doby uvedení tohoto taxonu do evropských sbírek byly vyselektovány a stabilizovány rostliny, které jsou odlišitelné od ostatních taxonů z okruhu L. pentlandii. Toto je jeden z důvodů, proč je na tento taxon pohlíženo jako na formu L. pentlandii.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1410, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 214, 1976
Rausch W., Lobivia, 1 : 40-45, 1975
Schumann K., Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 229-230, 1898-1902
Schütz B., Lobivia pentlandii (Hook.) Br. et R., Kaktusy 81, 17 : 29-31, 1981
Ullmann J., Lobivia pentlandii (Hook.) Br. et R., Atlas kaktusů 1987, 25, 1987

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a jedna