Název
GYMNOCALYCIUM ACHIRASENSE Till et Schatzl
 

Taxon
Gymnocalycium achirasense Till et Schatzl, Kakt. und ander. Sukkulenten, 30 : 25, 1979
Druh je nazván podle naleziště Achiras v provincii San Luis v Argentině.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý až krátce válcovitý, ve stáří krátce sloupovitý, asi 70 mm široký, epidermis matně zelená až šedozelená, temeno většinou neotrněné. Žeber 12-15, rovných, poněkud šikmo postavených, rozložených v bradovité hrbolce. Areoly oválné, 6 mm široké, 9 mm dlouhé, v mládí poněkud plstnaté, trochu vnořené. Okrajových trnů 10 (-12), v areolách nepravidelně a hřebenovitě nebo paprskovitě uspořádané, silné, poněkud zploštělé se zaoblenými hranami, přímé nebo slabě zahnuté, na bázi tmavé, směrem ke špici světle rohovinové barvy, většinou k tělu přilehlé, ve dvou řadách uspořádané, často nepárové, jeden trn směřuje dolů a druhý nahoru; nejvyšší okrajový trn nezřídka zaujímá místo druhého středového trnu. Středový trn jeden, stejného tvaru, délky i barvy jako okrajové, rovný až lehce zahnutý.
Květy
nálevkovité, asi 58 mm dlouhé a 71 mm široké, květní lůžko a trubka krátké, 12 mm dlouhé a široké, světle zelené s několika širokými červenohnědými zašpičatělými šupinami, které postupně přecházejí ve vnější okvětní lístky; vnější okvětní lístky kopisťovité, asi 37 mm dlouhé, 9 mm široké, bělavé, s fialově červeným středním pruhem, který je u báze světlejší a směrem ke špici tmavne; vnitřní okvětní lístky kopinaté, asi 34 mm dlouhé, 7 mm široké, stejné barvy jako vnější. Tyčinky ve více řadách, žlutavě bílé, spodní řada přiléhá ke čnělce. Prašníky žluté, čnělka mohutná, žlutavě bílá s dvanáctiklannou světle žlutou bliznou, která nepřečnívá nad nejvyšší řadu tyčinek.
Semena
asi 1 mm velká, okrouhlá, směrem k šikmému hilu poněkud protažená, se slabě vypuklým okrajem, mikropyle je poněkud vyvýšená, testa jemně bradavčitá, tmavohnědá.

 

Variety
Žádné variety a formy popsány nebyly. Druh je proměnlivý zejména v délce otrnění, které bývá více nebo méně přilehlé k tělu, některé formy mají vzhledově blíže k G. horridispinum, jiné blíže k G. monvillei.

 

Výskyt
Poprvé byl tento druh objeven v roce 1968 v Argentině u Achiras v nadmořské výšce 1000 m, na rozhraní mezi provinciemi San Luis Cordoba. Rostliny rostly v travnatém, kamenitém terénu a byly rozšiřovány pod sběratelským číslem Dorothey Muhrové
B 21.
Hans Borth nalezl tento druh rovněž u Achiras, ale objevil jinou lokalitu ve výšce 700 m n. m.
BO 84.
Manželé Piltzovi nalezli další lokality,a to ve Vale de Carmen ve výšce 900-1100 m n. m.
P104,
severně od Mercedes ve výšce 1000 m n. m.
P 104a,
u el Tropiche ve výšce 1100 m n. m.
P 104b
a u Alpa Corral v Cordobě
P 104c.
Jacques Lambert nalezl tento druh u Juan Llerena ve výšce 900 m n. m.
JL 106
a u Cerros Lagros ve výšce 1400 m n. m.
JL 107

 

Pěstování
Pěstování je snadné, lépe vypadají rostliny pěstované na nestíněném stanovišti, kde více vytrňují a rostou krátce sloupovitě. Květuschopné jsou asi po 6 letech, květy jsou cizosprašné. Zimování může být tmavé, snáší bez problémů teploty klesající krátkodobě i k bodu mrazu.

 

Poznámky
Druh je řazen do série Horridispina Buxb. a tvoří přechod mezi G.horridispinum a G. monvillei. Popis G. achirasense byl publikován až po 9 letém pozorování rostlin v kulturních podmínkách. i když některé morfotypy mají blíže k G.horridispinum a jiné k G. monvillei, přesto je tento druh zcela charakteristický a dobře rozlišitelný.

 

Literatura
Frank G., The genus Gymnocalycium, Part V., Cact. Succ. J. (US) 49 : 128, 1977
Schütz B., Gymnocalycium achirasense Schatzl et Till, Kaktusy 80, 16 : 60, 1980
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 22, 1986

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Vyobrazená rostlina je 80 mm široká, 10 let stará a pochází ze sbírky autora textu.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a deset