Název
REBUTIA PERPLEXA Donald
 

Taxon
Rebutia perplexa Donald, Ashingtonia, 3 : 150-153, 1979
Jméno perplexus znamená spletitý, zamotaný, ve smyslu, že objevení a identifikace tohoto druhu byly provázeny omyly.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý jen v mládí, brzy silně odnožující a trsovitý, jednotlivé hlavičky kulovitého až krátce protáhlého tvaru asi až 12-15 mm široké a 15-20 mm dlouhé; pokožka jasně zelená, lesklá; slabě spirálovitých žeber asi 16-18, rozpadlých do nízkých, nenápadných hrbolců asi 2,5 mm širokých a asi 1,5 mm vysokých; areoly asi 1 mm velké kruhovitého tvaru. Trny nerozlišitelné na okrajové a středové, všechny odstálé, velmi krátké, asi kolem 1-2 mm dlouhé, jemné, většinou nepíchavé v počtu 10-16 žlutých až rezavě načervenalých.
Květy
nálevkovitého tvaru, asi 30-35 mm dlouhé a asi 20-35 mm široké; okvětní lístky kopinaté, na vrcholu zaoblené, vnitřní až 21 mm dlouhé a 5 mm široké, karmínově růžové, lesklé; květní lůžko kulovité, asi 3 mm velké, s malým trojúhelníkovitými šupinami nesoucími bílé vlasy a bílé štětiny v areolách, trubka karmínově růžová s šupinami, vlasy a štětinami, asi až 12 mm dlouhé; prašníky a blizna bělavé.
Plod
kulovitý, asi 3-4 mm velký, šupinatý, zakryt štětinami a bílými vlasy, oplodí purpurové barvy.
Semena
přilbovitého tvaru, asi 1 mm velká s hnědočernou bradavčitou testou.

 

Variety
Nebyly udány a nejsou známy, jedná se o homogenní taxon.

 

Výskyt
Jak napovídá jméno rostliny, byly okolnosti objevní a identifikace poznamenány omyly. Přesto je dnes zřejmé, že ze dvou možných nalezišť, která byla uvedena v popisu, je pravděpodobně jen jediné místo, totiž boční kaňony přítoků Rio Pilaya v provincii Tarija v Bolívii. A.B.Lau udává svoje sběry na kamenitých plotnách, ve spárách skal a na polštářovitých nánosech, které jsou zpevněny kořeny bromélií, trav a mechů.

 

Pěstování
Rostlina roste dobře jako pravokořenná, zůstává ovšem jen několik centimetrů velká. Roubovanci dorůstají větších rozměrů a časem tvoří větší, bohatě kvetoucí skupiny. Množí se snadno výsevem semen a zakořeněním odnoží. Nároky na pěstování má stejné jako většina druhů rodu Rebutia. Zimujeme při teplotách okolo 10 stup. C, teploty kolem 0 stup. C vedou k poškození. Obdobím kvetení je jaro, květy však vyrůstají v několika vlnách i v letních až časně podzimních měsících.
Na snímku R.Šubíka je rostlina vypěstovaná ze semen získaných z originálního materiálu (L 329a).

 

Poznámky
R. perplexa byla nalezena dr.A.B.Lauem v šedesátých letech při sběrech podél řeky Rio Pilaya. Mezi mnoha rostlinami, které Lau považoval za R. pulvinosa (označil je za L 329), bylo několik miniaturních trsů s načervenalými trny.
Sběry byly rozptýleny mezi sběratele a pěstitele po celém světě, několik se jich dostalo do Anglie na stůl J.D.Donalda, který rozpoznal, že se jedná o směs různých taxonů. Drobné trsovité rostliny odlišil a označil L 329a a v roce 1979 je popsal. Mezitím se R. perplexa rozšířila do mnoha sbírek a je považována za přitažlivý druh, který se snadno a rychle množí a ochotně kvete po celé vegetační období. R. perplexa je řazena do skupiny
R. heliosa, do nejbližšího příbuzenstva
R. narvaezensis a
R. pulvinosa, na jedné straně a
R. albiflora a
R. fabrisii na straně druhé. Všechny tyto druhy jsou cizosprašné a v kultuře plodí i při pečlivém opylení jen málo semen. Navzájem se všechny tyto jmenované taxony snadno kříží a byli již vypěstováni zajímaví a přitažlivě kvetoucí jedinci.

 

Literatura
Donald J.D., Systematics of Rebutia, Ashingtonia, 3 : 150-153, 1979

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je rostlina vypěstovaná ze semen získaných z originálního materiálu (L 329a).
Text: J.Říha.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a jedna