Název
REBUTIA ALBIAREOLATA Ritt.
 

Taxon
Rebutia albiareolata Ritter, Kakt. und and. Sukk., 28 : 78, 1977
Druh byl pojmenován podle svého vzhledu, albiareolatus znamená s bílými areolami.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý, v kultuře více protáhlý a poněkud odnožující, 30-50 mm široký, světle zelený, často červeně nabíhající, se silnějším řepovitým kořenem. Žeber asi 16, zcela rozložená v asi 2 mm vysoké hrbolky; areoly slabě protáhlé, 1-2 mm velké, 3-4 mm navzájem vzdálené, pokryté hojnou bílou neopadávající plstí. Okrajových trnů 10-14, nažloutlé, později bílé, 6-10 mm dlouhé, jehlovité, přímé, stranou směřující a poněkud odstávající; středových trnů několik, téměř přímé, více odstávající, rezavě hnědé až bílé s rezavě hnědou špičkou, 8-15 mm dlouhé.
Květy
ze spodních areol, 30-40 mm dlouhé; okvětní lístky 17-20 mm dlouhé a 4-6 mm široké, řeřichově až šarlatově červené, vně tmavší; květní lůžko 3-4 mm široké, pokryté úzkými šupinami, bílou vlnou a bílými štětinami; květní trubka nálevkovitá se stopkovitým srůstem o délce asi 6 mm, světle načervenale zelená, se světle olivově zelenými šupinami, v horní části bez vlasů a štětin; nitky bílé, 7-12 mm dlouhé, nejdelší nahoře, prašníky světle žluté; čnělka a blizna se 4-5 rameny nažloutlé, blizna v úrovni nejvyšších prašníků.
Plod
kulovitý, 5-6 mm velký, krytý jako květní lůžko.
Semena
černohnědá, 1,2 mm dlouhá a 0,9 mm široká, velmi jemně hrbolatá.

 

Variety
R. albiareolata je druh v našich sbírkách málo proměnlivý. Kromě rozdílů ve tvaru těla a síle otrnění, které jsou závislé na podmínkách kultury, je možno pozorovat určité kolísání ve vybarvení středových trnů a zejména ve vybarvení květů, kde se mísí dvě základní barvy, řeřichově červená a purpurová, v různém poměru, což vede k různým výsledným odstínům květů. Barva květů se mění i v závislosti na době kvetení, při rozkvětu mají květy sytější,červenější zbarvení. R. albiareolata byla popsána podle sběru FR 761. V našich sbírkách ji lze často nalézt také pod nesprávným označením R. albipilosa.

 

Výskyt
R. albiareolata pochází z Bolívie, z departamentu Tarija. F.Ritter nalezl tento druh roku 1958 v provincii Arce u Padcaya. Na typové lokalitě roste společně s R. kupperiana.

 

Pěstování
R. albiareolata je vděčný a pěstitelsky nenáročný druh. Snadno se množí ze semen, která se ze samosprašných květů vytvářejí pravidelně a v dostatečném množství. Roste dobře na vlastních kořenech a svými požadavky se nikterak neliší od R. pseudodeminuta a příbuzných rostlin. Hojné květy nápadného zbarvení a snadné pěstování předurčují tento druh i pro začátečníky, je ale příjemným zpestřením každé sbírky.

 

Poznámky
R. albiareolata patří mezi charakteristické zástupce sekce Aylostera, J.D.Donald pokládá tuto rostlinu za taxon blízce příbuzný s R. pseudodeminuta. Ritterem byla v departamentu Tarija nalezena a sbírána řada rostlin, které patří do příbuzenského okruhu R. pseudodeminuta, případně R. kupperiana. Většina těchto rostlin vytváří v přírodě stabilizované a ohraničené populace, které se s jinými typy nekříží ani na společných stanovištích, a byla postupně popsána jako samostatné druhy, případně variety.
F.Ritter v Kakteen in Südamerika zařadil R. albiareolata do linie 7 kolem druhu R. kupperiana, kam dále přiřadil :
R. cajasensis,
R. robustispina,
R. sanguinea,
R. vulpina,
R. fusca,
R. minutissima a
R. nitida.
R. albiareolata se od příbuzných taxonů odlišuje svými nápadnými bíle plstnatými areolami, otrněním a nálevkovitými šarlatově zbarvenými květy.

 

Literatura
Donald J.D., The classification of the Rebutia, Ashingtonia, 2 : 143, 1976
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 612, 1980

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a dve