Název
LOBIVIA WRIGHTIANA Backeb. var. WINTERIANA (Ritt.) Rausch
 

Taxon
Lobivia wrightiana Backeberg var. winteriana (Ritter) Rausch, Lobivia 85, p. 13, 1985
Lobivia winteriana Ritter, Kakt. u.a. Sukk., 21 : 146, 1970
Lobivia backebergii (Werd.) Backeb. var. winteriana (Ritt.) Rausch, Lobivia, 1 : 20, 1975
Lobivia backebergii (Werd.) Backeb. subsp. wrightiana (Backeb.) Rausch var. winteriana (Ritt.) Rausch, Lobivia, 3 : 178, 1975
Neolobivia winteriana (Ritt.) Ritt., Kakteen in Südamerika, 4 : 1333, 1981
Jméno variety zvolil objevitel a autor popisu F.Ritter na počest své sestry Hildegard Winterové (1893-1975), která distribuovala nálezy a sběry svého bratra.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý, později protáhlý, až 70 mm vysoký a 40-70 mm široký, měkkomasý, temeno mírně snížené, otrněné; kořeny nepatrně zesílené; epidermis šedozelená, někdy s modravým nádechem. Žeber 13-19, 4-7 mm vysoká, přímá, trojúhelníkovitá, mělkými zářezy rozdělená v drobné někdy neznatelné hrboly; areoly oválné 2-3 mm dlouhé, 2-5 mm od sebe vzdálené, s bílou, u mladých areol také nahnědlou plstí. Okrajových trnů 6-14, 4-7 mm dlouhé, jehlovité, někdy až šídlovité, do stran směřující, k tělu přitisklé; středové trny často chybějí, někdy 1, vzácně 2-3 nad sebou, silně nahoru k tělu zahnuté, šídlovité, 10-30 mm dlouhé, vzácně až 60 mm dlouhé; všechny trny světle hnědé, později šednou.
Květ
60-90 mm dlouhý, 70-90 mm široký, nálevkovitý, široce otevřený, květní lůžko oválné, červenohnědé až nahnědle zelené s bělavými šupinami a bílými a černými vlasy, trubka nálevkovitá, zbarvená jako květní lůžko, šupiny větší, zelené až nahnědle zelené, bílé a černé vlasy početné; vnější okvětní lístky úzké, světle karmínové se zelenavým středním proužkem; vnitřní okvětní lístky jen o málo širší, zakončené ostrou špičkou, purpurové, někdy okraje karmínové, na bázi světlejší, někdy až světle růžové, barva lístků přechází plynule do bílé barvy vnitřní stěny trubky; tyčinky ve dvou sériích, první série přitisklé k trubce, druhá kolem jícnu, vzpřímená, nitky v dolní části trubky zelené, ostatní bledě purpurové, prašníky žluté; čnělka v dolní polovině zelená, v horní polovině v barvě vnitřních okvětních lístků, blizna žlutá až načervenalá.
Plod
kulovitý až vejcovitý, tmavě zelený až červenohnědý, s šupinami a vlasy jako trubka.
Semena
asi 1,4 mm dlouhá, 1,0 mm široká a 0,8 mm silná, s ostrým kýlem, hilum velké, oválné, testa černá, s jemnými jamkami.

 

Variety
Varieta winteriana je proměnlivá v počtu středových trnů a v barvě květů, především na bázi vnitřních okvětních lístků. Některé květy mají střed téměř bílý, jiné s lístky s tmavší bází mají střed květu stejné barvy jako lístky. Nominátní varieta se liší především růžovými květy a silnějšími kořeny. Rovněž v trnech je řada rozdílů, především v jejich délce. L. wrightiana má trny méně početné, silnější a delší, středový trn je přítomen častěji než u var. winteriana, je delší a zakončený malým háčkem.

 

Výskyt
L. wrightiana var. winteriana byla prvně sbírána F.Ritterem v roce 1964 u Villa Azul v departementu Huancavelica v Peru ve výškách kolem 2500 m n. m. Ve stejné oblasti, ale vyšších polohách roste var. wrightiana.

 

Pěstování
Pěstování L. wrightiana var. winteriana je podobné jako u L. hertrichiana. Vyžaduje světlé a vzdušné stanoviště, na kterém ochotně kvete již jako malá rostlina. Roubování je zbytečné, rostliny rostou dobře na vlastních kořenech. Zimní stanoviště chladné s teplotami do 10 stup. C. Při vyšších teplotách se probouzejí a těla se deformují. Při letní stagnaci růstu hrozí při nevhodné zálivce hniloba kořenů.

 

Poznámky
W.Rausch nejdříve zařadil obě variety do příbuzenstva L. backebergii a L. hertrichiana. Příbuzné jsou jen s L. hertrichiana, zatímco L. backebergii patří spíše do příbuzenstva L. pentlandii (F.Ritter). W.Rausch během 10 let třikrát změnil názor na příbuzenské vztahy (přiřazení k L. backebergii v roce 1975 a úplné oddělení těchto taxonů v roce 1985). V konfrontaci s Ritterovým názorem (rod Neolobivia) je vhodnější zařazení Rauschovo tj. L. wrightiana var. winteriana.

 

Literatura
Rausch W., Lobivia, 1 : 20, 1975
Rausch W., Lobivia, 3 : 178, 1975
Rausch W., Lobivia 85, p. 85, 1985
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 4 : 1333, 1981

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a pet