Název
REBUTIA KUPPERIANA Böd. var. KUPPERIANA
 

Taxon
Rebutia kupperiana Bödeker, Monatsschr. Deutsche Kakt. Ges., 4 : 277, 1932
Aylostera kupperiana (Böd.) Backeb., in Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 275, 1935
Druh byl pojmenován na počest dr.W.Kuppera, profesora botaniky a správce botanické zahrady univerzity v Mnichově.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, až 30 mm nebo poněkud více široký, později poněkud protáhlý a na bázi občas odnožující, v kultuře poněkud větší a častěji odnožující, matně tmavě zelený, pod hrboly často s bronzovým nebo nafialovělým nádechem; temeno málo snížené, překryté trny ze sousedních areol. Žeber 15-18, poněkud spirálovitá, zcela rozložená v kuželovité hrboly, asi 3 mm vysoké a 3-5 mm široké; areoly okrouhlé, krátce nažloutle plstnaté, umístěné na vrcholu hrbolů, 1-2 mm široké, asi 5 mm navzájem vzdálené. Okrajových trnů 12-15, jehlovité, asi 5 mm dlouhé, bílé až nažloutlé, na špičce hnědé; středové trny 1-4, silnější, odstávající, 10-20 mm dlouhé, celé tmavěji hnědé, všechny trny drsné.
Květy
nálevkovité, ohnivě oranžově červené, 40 mm dlouhé, 35 mm široké; poupata zaoblená, tmavě červená, téměř červenočerná; okvětní lístky uspořádané ve dvou řadách, vnitřní okvětní lístky zaokrouhlené, 20 mm dlouhé, 8 mm široké, v jícnu bledě zelené, nahoře rumělkově až ohnivě oranžově červené; květní lůžko olivově zelené, pokryté bílou vlnou a bílými štětinami s hnědými špičkami; květní trubka dole zelená, nahoře 5-8 mm široká, fialově růžová, pokrytá olivově zelenými šupinami; nitky nažloutlé, 5-10 mm dlouhé, spodní kratší, prašníky světle žluté; čnělka a blizna bílé, ramena blizny 4-5, roztažená, v úrovni horních prašníků.
Plod
kulovitý, asi 5 mm velký, zelený.
Semena
tmavě šedohnědá, 1,1-1,3 mm dlouhá, 0,9-1,1 mm široká, nejširší ve střední části; hilum bazální, oválné, špinavě hnědé; testa matná, jemně hrbolatá.

 

Variety
R. kupperiana byla popsána podle rostlin nalezených roku 1931 Ritterem. Nabízena byla také A.V.Fričem (Verzeichnis 1935, seznam 1936), i když Frič pokládal toto jméno za synonymum R. deminuta, a rostliny tohoto původu lze ještě nalézt v našich sbírkách. Jsou poměrně jednotné, existující rozdíly se týkají hlavně otrnění, síla a délka trnů závisí na podmínkách kultury. Nově byly Jako R. kupperiana označeny sběry
FR 762,
FR 762a,
WR 324. Podle sběru
FR 762b byla roku 1977 popsána nová varieta R. kupperiana
var. spiniflora Ritter, která se od var. kupperiana odlišuje hlavně většími hrboly a areolami, světlejší pokožkou a menšími květy, které jsou pokryty větším počtem podstatně silnějších štětin.

 

Výskyt
R. kupperiana pochází z Bolívie, původní rostliny byly nalezeny v blízkosti Tarija, v nadmořské výšce 2500 m. Rovněž sběry
WR 324 a
FR 762 pocházejí z blízkosti Tarija, sběr
FR 762a od Tambo. Typové naleziště R. kupperiana var. spiniflora leží v provincii O`Connor, v blízkosti Narvaez.

 

Pěstování
R. kupperiana je velmi vděčný druh. Roste pravokořenná dobře a brzy a ochotně kvete velkými nápadnými květy. Snadno se množí zakořeňováním odnoží i ze semen. Ke zdravému růstu, silnému otrnění a bohaté násadě květů vyžadují rostliny dostatek slunce a čerstvého vzduchu a ochranu před příliš vysokými teplotami v době růstu a suché a chladné přezimování při teplotách 5-10 stup. C. Při pěstování pod fólií vytrňují rostliny ještě silněji než pod sklem a jejich vzhled je potom obzvlášť nápadný. Květy R. kupperiana patří mezi nejpěknější v celém rodu Rebutia.

 

Poznámky
Původní rostliny R. kupperiana vykazují proti novým sběrům podstatnější rozdíly. Ritterovy sběry FR 762, FR 762b mají proti původním rostlinám celkově světlejší vzhled, otrnění je světlejší a rovněž odstín květů je světlejší, spíše oranžově červený. Mimoto jsou rostliny těchto sběrů samosprašné, na rozdíl od původních rostlin R. kupperiana, které jsou jednoznačně cizosprašné. Nové Ritterovy sběry ukazují spíše přechodné postavené mezi druhy R. kupperiana a R. pseudodeminuta Backeb. Blízké vztahy k R. kupperiana lze pozorovat rovněž u R. ithyacantha (Cárd.) Diers, která by mohla tvořit spojovací článek mezi R. kupperiana a R. fiebrigii (Gürke) Br. et R. R. kupperiana patří k sekci Rebutia sect. Aylostera, která byla Backebergem chápána jako samostatný rod.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1528, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 70, 1966
Donald J., The Classification of the Rebutias; Ashingtonia, 2 : 143, 1976
Hovorka J., Rebutia (Aylostera) kupperiana v. spiniflora Ritt.; Kaktusy 20 : 130, 1984
Krainz H., Rebutia kupperiana Böedeker; Die Kakteen, CVc, 1.5.1957
Ritter F., Kakteen in Südamerika, 2 : 611, 1980

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Skupinu rostlin fotografoval ve své sbírce: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a tri