Název
SULCOREBUTIA RAUSCHII Frank
 

Taxon
Sulcorebutia rauschii Frank, Kakteen und andere Sukkulenten, 12 : 238, 239 (obr.238), 1969
Weingartia rauschii (Frank) Brandt, subgenus Sulcorebutia, Kakteen und Orchideenrundschau (NSR), 5 : 95, 1978
Druh je nazván na počest svého nálezce, Rakušana Waltera Rausche, který podnikl několik expedic do jižní Ameriky a podstatně obohatil znalosti o rodech Sulcorebutia, Lobivia a Rebutia.

 

Popis
Tělo
jednotlivé až odnožující, 15 mm vysoké, max. 30 mm v průměru, s propadlým temenem. Epidermis tmavozelená až fialová, kořen řepovitý. Žeber až 16, spirálovitě uspořádaných, členěných na 5 mm velké, ploché hrboly. Areoly podlouhlé, až 2 mm dlouhé, bílé plsti je málo. Okrajových trnů až 11, 1-1,5 mm dlouhých, šídlovitých, dolů stočených a přiléhajících, černých a směrem k bázi se rozšiřujících. Střední trny chybí.
Květ
30 mm dlouhý a stejně široký, růžovofialový až purpurový; semeník kulovitý; květní trubka světle žlutozelená, směrem nahoru přechází do špinavě narůžovělé, pokryta několika málo úzkými šupinami, které přecházejí do úzkých, růžovohnědých vnějších okvětních plátků; vnitřní okvětní plátky široce lopatkovité, růžovofialové až purpurové; jícen bílý, tyčinky červené, prašník světle žlutý; čnělka bělavá, stejně blizna, která je v úrovni prašníků.
Plod
kulovitý, asi 4 mm v průměru, nejdříve zelený, později hnědne, pokrytý špičatými šupinami. Zaschlý květ na plodu pevně drží.
Semena
oválná, asi 1,5 mm velká, se šikmo komolým bazálním hilem; testa jemně bradavčitá, šedohnědá.

 

Variety
S.rauschii v ničem nezaostává za variabilitou ostatních sulkorebucií. Na rozdíl od původního popisu jsou nyní známy rostliny se žlutými i hnědými trny, rozdíly jsou i v tvaru a velikosti květu. Jejich průměr dosahuje až 55 mm, některé mají vnitřní okvětní plátky v několika řadách, některé mají dokonce roztřepené konce okvětních plátků. Je známa také forma s výrazně ochmýřenou květní trubku (sp. Peyerlein). Také barva epidermis kolísá od světle zelené přes stříbřitě zelenou až po tmavozelenou s různou intenzitou fialového zbarvení.

 

Výskyt
Walter Rausch tento druh sbíral v Bolivii, v provincii Chuquisaca, poblíže obce Zudaňez, v nadmořské výšce 2700 m.

 

Pěstování
Nejčastěji se nabízejí i pěstují rostliny roubované, to je důvod, proč narůstají do větších rozměrů a nepřirozeně obrážejí. Pravokořenné méně kvetou, avšak zachovávají si přirozený vzhled. Rostou sice mnohem pomaleji, ale pěstování není provázeno výraznějšími problémy.
Autor textu: František Hájek.

 

Poznámky
Přes svou variabilitu zůstává S.rauschii velmi typickým a nezaměnitelným druhem, snadno rozlišitelným od ostatních krátkotrných sulkorebucií. Rostliny sbíral W Rausch pod polním číslem WR 289. V nabídkách firem se objevují různá pojmenování forem či variet, jedná se však pouze o katalogová jména bez platného popisu.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, : 507, 508 (obr. : 822) 1976
Rausch W., Succulenta, 4 : 72, (obr. : 61), 1973
Schütz B., Kaktusy, 4 : 80, 81, (obr. : 80) 1980

 

Autoři
Autor textu: František Hájek.
Autor foto: Karel Crkal.
Rostlina pochází ze sbírky Karla Crkala.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a pet