Název
PARODIA HAUSTEINIANA Rausch
 

Taxon
Parodia hausteiniana Rausch, Kakt. und and. Sukk., 21 : 45, 1970
Druh nese jméno prof. dr.E.Hausteina, dlouholetého redaktora časopisu Kakteen und andere Sukkulenten.

 

Popis
Tělo
jednotlivě rostoucí, kulovitá až krátce válcovitá rostlina, asi 50 mm široká; přibližně 13 lehce stočených žeber, areoly kulaté, 3 mm velké, 6 mm od sebe vzdálené, s bílou plstí, 26-30 okrajových trnů, 6-8 mm dlouhých, hvězdicovitě rozložených a k tělu přilehlých, tenkých, žlutých, později bílých; čtyři středové trny uspořádány do kříže, silnější, s hnědou, dolů zahnutou špičkou a se zesílenou bází, dolní trn nejdelší, až 13 mm.
Květy
až 13 mm dlouhé a široké, perikarpel a receptakulum zelené, s tmavě zelenými šupinami a 4 mm dlouhými štětinami; okvětní lístky žluté s tmavě žlutými okraji; jícen a nitky zlatožluté, zlatožlutá čnělka s bliznou vyčnívá vysoko nad světle žluté prašníky.
Plod
oválný, 3-4 mm dlouhý, olivově zelený s bílou plstí a hnědými štětinkami.
Semena
protáhle oválná, 0,8 mm široká, 1,2 mm dlouhá, tmavě hnědá, s jemně bradavčitou testou.

 

Variety
Jak podotýká Weskamp, je to nezaměnitelný druh. Podobně jako téměř všechny parodie, je i P. hausteiniana značně variabilní.
Weskampovy importní rostliny měly jen 18-20 okrajových trnů, 8-12 mm dlouhých, postranní trny přitom delší. Horní středový trn vždy rovný, tři zbývající vždy výrazně háčkovité, což je u parodií dosti vzácný jev.
Květy
všech jeho rostlin byly zevně čistě oranžově žluté; světle žlutozelený perikarpel řídce pokryt žlutými šupinkami s bílou vlnou, receptakulum žluté, v dolní části jen s řídkou bílou, nahoře s hnědou vlnou, ojedinělé hnědé štětinky jen při horním okraji receptakula.
Plody
v době zralosti jen 2 mm široké,
Semena
0,8 mm dlouhá, 0,5 mm široká, bradavky černé testy uspořádány do přerušovaných řad. Weskampova pozorování se poněkud liší od Rauschova popisu, jak je uváděn v předchozím odstavci. Autor tohoto textu je však může jen potvrdit; toliko semena jsou při přesném měření delší a širší.

 

Výskyt
Rostliny objevil Walter Rausch (R 192) ve výši 2200 m u města Mizque ve stejnojmenné bolívijské provincii (dept. Cochabamba). Ve stejné oblasti je sbíral i Lau, na Rio Mizque v nadmořské výši 2100 m (L 321).

 

Pěstování
Nečiní potíže. Roubování je zbytečné, rostliny ochotně kvetou již od průměru 40 mm. Nesmíme samozřejmě hřešit proti zásadním pěstitelským zásadám; nepřelévat, v suchu a chladnu přezimovat.
Rostlina je ze sbírky Miroslava Veverky, který je rovněž autorem barevného snímku i textu.

 

Poznámky
Již náš znalec a propagátor parodií , J.Jelínek, si povšiml toho, že P. hausteiniana je v rodě Parodia dosti osamocena a některými svými znaky připomíná rod Weingartia. Drobné, sytě žluté květy, které se postupně objevují po celou sezónu, vykvétají teprve v určité vzdálenosti od středu a nikoliv přímo v temeni, jak je to u parodií obvyklé. Plody jsou téměř holé a velmi maličké, nejmenší v celém rodu, s malým počtem semen. O tom, že je to parodie, však nemohou být pochyby. Její nejbližší příbuznou je P. laui (viz Atlas 44/1987), s níž je P. hausteiniana spojena celou řadou znaků. Obě pak spolu s podobnými P. taratensis a P. caineana tvoří zajímavou a typickou skupinu, řazenou do série Longispermae Brandt.

 

Literatura
Haage W., in Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 497, 1976
Haage W., Kakteen von A bis Z, p. 560, 1981
Jelínek J., Parodia Speg.; Kaktusy 80, 16 : 89, 1980
Weskamp W., Die Gattung Parodia Spegazzini; Kakt. und and. Sukk., 24 : 150, 1973
Weskamp W., Die Gattung Parodia, p. 168-169, 1987

 

Autoři
Rostlina je ze sbírky Miroslava Veverky, který je rovněž autorem barevného snímku i textu.
Snímek semen: Zdeněk Voráček.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a sest