Název
FEROCACTUS HAMATACANTHUS (Mühlenfp.) Br. et R. var. SINUATUS (A.Dietr.) L.Benson
 

Taxon
Ferocactus hamatacanthus (Mühlenfpordt) Britton et Rose var. sinuatus (A.Dietrich) L.Benson, Cact. Succ. J. US, 41 : 128, 1969
Echinocactus sinuatus A.Dietrich, Allg. Gartenz., 19 : 345, 1851
Echinocactus setispinus Engelm. var. sinuatus Poselger, Allg. Gartenz., 21 : 119, 1853
Hamatocactus sinuatus (A.Dietr.) Occutt, Cactography, p. 6, 1926
Jméno druhu hamatacanthus znamená s háčkovitými trny, jméno variety sinuatus znamená, že hrany žeber jsou sinusoidně utvářeny, mělce zvlněny.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, ve stáří odnožující až trsovitý, asi 300 mm dlouhý a asi 200 mm široký, žeber většinou okolo 13; pokožka jasně zelená, lesklá. Areoly oválné, slabě plstnaté, později holé. Okrajových trnů 8-12, některé z nich i výrazně zploštělé, červenohnědé, žlutohnědé i bělavé. Středové trny většinou 4, dolní často zploštělé a ohebné až 60 mm dlouhé.
Květy
nálevkovitého tvaru až 70 mm široké a dlouhé; okvětní lístky kopinatého tvaru, na konci zaoblené, špičaté i třepenité, žluté; tyčinky žluté.
Plod
až 25 mm velký, kulovitý až vejčitý či hruškovitý, šupinatý, zelené barvy, dužnina vodnatá, zelená.
Semena
asi 1 mm velká s černou testou.

 

Variety
Jde o proměnlivý taxon. Na různých nalezištích lze odlišit populace, které považujeme za lokální formy a dílčí populace.

 

Výskyt
Areál rozšíření je velký a zasahuje jih USA (státy Nové Mexiko a Texas), větší část však zasahuje severní Mexiko (zejména státy Tamaulipas, Coahuila, Nuevo León aj.). Většinou je nalézán na plochých terénech s bohatými nánosy písčitých půd, často roste i v polostínu pod keři. V zimních měsících je vystaven i poklesům teploty pod bod mrazu.

 

Pěstování
Snadno rostoucí druh, který lze doporučit i začínajícím pěstitelům. Výhodný je propustný, živinami zásobený substrát a nepravidelnou zálivku. Rostliny snášejí i vyšší teploty, tj. nad 35 stup. C aniž zastavují růst. Formy s papírovitými trny (var. "papyracanthus") je nutné držet těsně pod sklem, jinak redukují otrnění a nové trny nemají papírovitý charakter. Do květní zralosti dospívají semenáče brzy, většinou ve velikosti okolo 4 cm, což může být při optimální kultuře již 4. rokem po výsevu. Obdobím kvetení je vrcholící léto, opakovaná násada se na rostlinách objevuje často až do konce září. Množíme většinou výsevem semen, která si udržují životnost po více než 5 let, některé formy lze množit i oddělením odnoží. Přezimovat lze i v úplné temnotě při teplotách pod 10 stup. C.

 

Poznámky
Současní taxonomové řadí tuto rostlinu jednoznačně do rodu Ferocactus, přestože je v našich sbírkách rozšířen většinou pod rodovým jménem Hamatocactus. Jedná se o neuvěřitelně proměnlivé rostliny, které se často podaří určit jen v době květu. Tak např. severské provenience mají většinou krátké, ale silné otrnění a vyšší počet žeber, většinou neodnožují. Populace, které rostou v údolí Ciudad Victoria a Tula v Tamaulipas mají naproti tomu dlouhé, papírovitě zploštělé středové trny, mají zaoblená méně početná žebra a rostou silně trsovitě až polštářovitě. V posledních letech nalezl dr. A.B.Lau ve státě Zacatecas populace, které jsou zcela beztrnné, s oblými žebry atd. Přesto je určení F. hamatacanthus poměrně snadné zejména podle velkých čistě žlutých květů bez červeného středu. Var. sinuatus je pak charakteristická úzkými žebry, která jsou mezi jednotlivými areolami na témže žebru pravidelně zvlněně tvarována. Rovněž plody jsou charakteristické, většinou nazelenalé barvy s průsvitnou pokožkou (oplodím), dužnina je vodnatá, sladká a vonná.

 

Literatura
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, 1981
Taylor N.P., A review of Ferocactus Britton et Rose, Bradleya, 2 : 19-38, 1984

 

Autoři
Text: J.Říha.
Snímek
1. kulturní semenáč, představitel severní provenience z Texasu (foto V.Havelík).
2. importovaná rostlina z jižní části areálu z okolí Jaumave, Tamaulipas, s dlouhými papírovitými trny (foto R.Šubík).


Diskuze:

janci (2010-05-28 18:06:26)
Hamatocactus hamatacanthus ?
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a osm