Název
THELOCACTUS CONOTHELOS (Regel et Klein) Backeb. et Knuth var. AURANTIACUS Glass et Foster
 

Taxon
Thelocactus conothelos (Regel et Klein) Backeberg et Knuth var. aurantiacus Glass et Foster, Cact. Succ. J. (US), 49 : 215, 1977
Aurantiacus znamená latinsky zlatavý, oranžový. Název variety se vztahuje k barvě květů, která není u druhu tohoto rodu obvyklá.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, 110 mm široký, až 100 mm vysoký, kulovitý, později přecházející do krátce sloupovitého tvaru, bledě zelený, se žebry rozdělenými do bradavek; areoly kruhové, v mládí vlnaté, 3,5 mm široké. Trny okrajové v počtu 17-23, tuhé, sklovitě bílé, na bázi žlutavé, 10-20 mm dlouhé; středové trny 4, přímé nebo lehce zahnuté, tuhé, vztyčené, poněkud zploštělé, v mládí oranžové, hnědé, posléze šednoucí, spodní nejdelší, 20-55 mm dlouhý, horní 17-23 mm dlouhé.
Květy
40 mm velké, sytě žluté až oranžově žluté, tyčinky růžovočervené, prašníky sytě žluté, 8 bliznových laloků stejné barvy.
Plod
soudkovitý, 12 mm dlouhý, 7 mm široký, ve zralosti zasychající a bazálně pukající.
Semena
tmavě červenohnědá až černá, bradavčitá, hruškovitá, 1,5 mm velká.

 

Variety
Ch.Galss a R.Foster navrhli v roce 1977 následující vnitrodruhové schéma T. conothelos, které je dnes všeobecně uznáváno:
var. conothelos je varietou s nejmenším počtem trnů a červenofialovým květem, vyskytující se na velké ploše států Tamaulipas, San Luis Potosí a Nuevo Leon.
var. aurantiacus - varieta se zlatožlutými květy a větším počtem trnů; vyskytuje se pouze v okolí Aramberri.
var. argenteus - varieta s tělem, zahaleným bílými trny, kvetoucí drobnějšími červenofialovými květy; výskyt jen v horách mezi městy Sandia a Ascension, Nuevo Leon.
var. macdowellii - opět bělotrnná varieta s největším počtem trnů, pochází z pohraničí států Coahuila a Nuevo Leon (mezi Saltillo a Monterrey).

 

Výskyt
Jako typová lokalita byly označeny skalnaté hřebeny severovýchodně os města Aramberri, Nuevo Leon, Mexiko, asi devět mil východně od La Escondida. Taxon je rozšířen pouze na této lokalitě a jejím nejbližším okolí.

 

Pěstování
Thelocactus conothelos a jeho variety jsou rostlinami náročnějšími na kultivaci.
Výsevy bývají většinou úspěšné, klíčivost je celkem uspokojivá; pro dosažení maximálního úspěchu se někdy doporučuje mechanické narušení testy semene. Přesazování drobných semenáčků je vždy riskantní operací a tak je třeba nechat drobná poranění kořenů řádně zaschnout a pro jistotu používat sterilizovaný substrát. Roubování může být užito na překlenutí doby, kdy jsou pravokořenné semenáče ještě choulostivější nebo pro urychlení růstu. Při dosažení určité velikosti je však dobré roub sejmout z podnože a zakořenit jej. Roubování jako systém pěstování telokaktusů není doporučováno - roubované rostliny zdaleka nedosahují takového vytrnění a barvy těla jako rostliny pravokořenné. Důležité je dodržet pečlivě všechny již mnohokrát stanovené zásady pro pěstování mexických kaktusů - dostatek světla a tepla po celou sezónu, opatrný střídavý zálivkový režim, propustný a neutrální nebo mírně zásaditý substrát, chladné a suché a pokud možno světlé přezimování.

 

Poznámky
Thelocactus conothelos var. aurantiacus je bezesporu jedním z nejkrásnějších telokaktusů vůbec a jeho květ uchvátí na první pohled. Rostliny měli možnost pozorovat v terénu též Říha a Šubík. Zjistili, že údaj o velikosti rostlin byl podhodnocen - nalezli exempláře o průměru téměř 30 cm, rostoucí na drolcích na vápencových pahorcích. Pro svou atraktivnost jsou rostliny velice vyhledávány a intenzivně sbírány. S ohledem na malý areál rozšíření hrozí taxonu nebezpečí vyhubení.

 

Literatura
Anderson E.F., A. revision of the genus Thelocactus Br. et R. (Cactaceae), Bradleya, 5 : 49-76, 1987
Glass Ch., Foster R., The genus Thelocactus in the Chihuahuan Desert, Cact. Succ. J. (US), 49 : 213-220, 1977
Lukeš V., Rod Thelocactus Br. et R., Aztekia 82, mimořádné číslo, 41-65, 1982
Lukeš V., Importní telokaktusy v kultuře, Aztekia 4/1 : 9-13, 1981
Lukeš V., Semenáče telokaktusů v kultuře, Aztekia 4/2 : 11-16, 1981
Meixner A., Thelocactus conothelos Knuth a jeho nové variety, Kaktusy, 17 : 5-7, 1981

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto kulturní rostliny: P.Pavlíček ve vlastní sbírce.
Foto importní rostliny: R.Šubík na nalezišti u Aramberri (Mexiko).


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sedm