Název
FEROCACTUS SCHWARZII G.Lindsay
 

Taxon
Ferocactus schwarzii G.Lindsay, Cact. Succ. J. US, 27 : 70, 70-72, 1955
Jméno druhu bylo zvoleno na počest F.Schwarze, majitele obchodní firmy s kaktusy v městě Cadereyta v Mexiku, který tento druh objevil.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitého až vejčitého tvaru asi až 500 mm široký a až 800 mm dlouhý; žebra v počtu 13-19, ostrá, trojúhelníkovitého tvaru v průřezu; areoly víceméně splývají navzájem (v dospělosti). Okrajové trny v mládí v počtu až 5-6, později se jejich počet snižuje na 0-4, asi 5-55 mm dlouhé, jehlovité a dřevnaté, žlutavé až hnědavé barvy; středové trny jen v mládí (většinou 1, anebo chybí), silnější a delší než okrajové, žlutavé až hnědavé.
Květy
široce nálevkovitého tvaru, až 50 mm široké a 40 mm dlouhé, okvětní lístky celokrajné, špičaté, běložluté až žluté barvy; bliznových laloků mnoho (až 20), žlutobílé barvy, tyčinky žluté.
Plod
vejčitého tvaru asi 15-25 mm velký, šupinatý, masitý a šťavnatý, většinou žlutavé barvy.
Semena
protáhlá, asi 1,5 mm dlouhá s černou lesklou testou.

 

Variety
Jedná se o poměrně homogenní druh, který vykazuje blízké příbuzenské vztahy k F. reppenhagenii a F. lindsayi.

 

Výskyt
Typová lokalita byla udána v okolí El Rancho del Parde na řece Rio Sinaloa, stát Sinaloa, Mexiko. Později byl ověřen výskyt i v dalších okolních kaňonech řek v severní části státu Sinaloa. Roste zde na příkrých vápencových stěnách strží a kaňonů, vzácně i na nánosech zvětralých hornin v údolích, vždy na plném slunci a v puklinách na mělkých nánosech minerálních půd.

 

Pěstování
Jedná se o dobře rostoucí druh, který není nutné roubovat. Vyžaduje minerální substrát, nepravidelnou zálivku a co nejvyšší teploty v období růstu (30-50 stup. C). Při vysokých teplotách nezastavuje růst pokud je současně dostatečně zásoben vodou. Doporučit lze dostatečný přísun živin, tj. pravidelné přihnojování. Obdobím kvetení je léto, tj. poupata nejsou zakládána v období krátkého dne, jako u jiných druhů rodu. Množení je možné jen výsevem semen (jejich životnost je 4-5 let).
Na snímku R.Šubíka je semenáč starý asi 15 let, pěstovaný ve sbírkách botanické zahrady UK v Praze.

 

Poznámky
F. schwarzii dospívá do květní zralosti poměrně brzy ve velikosti asi 10 cm, což odpovídá věku asi 7-9 let. Roste rychle, protože pochází z oblasti s poměrně vysokými srážkami a trvale vysokými teplotami. Podobný je zejména F. reppenhageii (který kvete ještě v menší velikosti), F. lindsayi a F. glaucescens (oba druhy kvetou rovněž ve velikosti okolo 10 cm. N.P.Taylor zařadil jmenované druhy do sekce Bisnaga, kde je typovým druhem F. latispinus. Všechny druhy jsou charakteristické žlutými až červenými květy a zejména šťavnatými plody s dužninou s vysokým obsahem cukrů a s malými rohlíčkovitými semeny, většinou s hnědočernou testou.
Stavbou žeber, areol a květů je F. schwarzii podobný některým druhům rodu Echinocactus, liší se však od nich zejména stavbou a velikostí semen. Také výskyt v říčních kaňonech v izolované oblasti pacifického povodí nasvědčuje tomu, že se jedná o dlouhou dobu samostatně se vyvíjející druh, specializovaný na podmínky stanoviště.

 

Literatura
Říha J., R.Šubík, Ferocactus schwarzii Lindsayi, Kaktusy, 16 : 29-30, 1980
Říha J., R.Šubík, The illustrated encyclopedia of Cacti and other Succulents, 1981
Taylor N.P., A review of Ferocactus Britton et Rose, Bradleya, 2 : 19-38, 1984

 

Autoři
Na snímku R.Šubíka je semenáč starý asi 15 let, pěstovaný ve sbírkách botanické zahrady UK v Praze.
Text: J.Říha.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a osm