Název
SULCOREBUTIA TOTORENSIS (Cárd.) Ritt. var. TOTORENSIS
 

Taxon
Sulcorebutia totorensis (Cárdenas) Ritter, Nat. Cact. Succ. J., 16 : 79, 1961
Rebutia totorensis Cárd., Cactus (Paris), 13 : 259, 1957
Weingartia totorensis (Cárd.) Brandt, Kakt. Orch.-Rundschau, 4 : 69, 1979
Druh byl pojmenován podle místa svého výskytu u města Totora.

 

Popis
Tělo
rostlina trsovitá, hustě zakrytá trny, jednotlivé stonky stlačeně kulovité, až 20 mm vysoké a 60 mm široké, v kultuře téměř kulovité, až 70 mm vysoké a 60 mm široké, tmavě zelené. Žeber 19-21, spirálovitá, rozdělená v téměř kosočtverečné hrboly; areoly až 7 mm dlouhé, 2 mm široké, šedě nebo krémově bíle plstnaté. Okrajových trnů 17-21, tmavě hnědé až tmavě červenohnědé, jehlovité, tenké, píchavé, v délce proměnlivé od 3 do 20 mm, delší na horní části areoly, hřebenovitě odstávající; středové trny 3-6, silnější než okrajové, podobně zbarvené, až 20 mm dlouhé, odstávající.
Květy
tmavě červeně purpurové, až 35 mm dlouhé a 30 mm široké; šupiny na květním lůžku zelené, na květní trubce nazelenale červené; nitky nažloutlé, dole purpurově červené, prašníky světle žluté; čnělka a blizna bledě žluté.
Plod
načervenale zelený se zelenými šupinami.
Semena
asi 1,6 mm dlouhá, 1,3 mm široká.

 

Variety
S. totorensis var. totorensis nevykazuje příliš velkou variabilitu, ve vybarvení pokožky, trnů a květů je možno někdy pozorovat poněkud světlejší odstíny, než je uvedeno v popisu. V roce 1985 byla publikována varieta S. totorensis var. lepida přeřazením S. lepida do úrovně variety. S.totorensis var. totorensis je proti var. lepida charakterizována zejména větším počtem žeber, rovnými odstávajícími píchavými trny a purpurovými květy. Jako S. totorensis byly označeny sběry
WR 190,
Kr 183,
KK 1207,
HS 32.

 

Výskyt
S. totorensis var. totorensis pochází z Bolívie, v dep. Cochabamba, v provincii Carrasco je naleziště této variety u Llagunillas, blízko Huerta Molino, v nadmořské výšce asi 2800 m.

 

Pěstování
S. totorensis roste dobře na vlastních kořenech, její nároky na pěstování se neliší od jiných druhů rodu. Snadno se množí odnožemi, které dobře zakořeňují. Semena jsou nabízena jen řídce a navíc ne vždy dobře klíčí.

 

Poznámky
S. totorensis byla popsána jako Rebutia již v roce 1957, dříve byly popsány jen tři druhy rodu
Sulcorebutia. O pět let později byl popsán jako samostatný druh S. lepida blízce příbuzný taxon, na který řada autorů pohlížela jako na vnitrodruhový taxon druhu S. totorensis, až formální kombinaci publikoval roku 1985 Pilbeam. V areálu rozšíření S. totorensis, který se táhne v dep. Cochabamba od provincie Chapare, přes Carrasco, až do provincie Campero, zaujímá naleziště S. totorensis var. totorensis západní část.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 417, 1966
Brinkmann K.H., Die Gattung Sulcorebutia, p. 55, 1976
Lindner P., Přehled rodu Sulcorebutia Backeberg emend. Bredero et Donald, Aztekia (mimořádné číslo), p. 92, 1982
Pilbeam J., Sulcorebutia and Weingartia. A collector`s guide, p. 91, 1985

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a dve