Název
SULCOREBUTIA CYLINDRICA Donald
 

Taxon
Sulcorebutia cylindrica Donald, Ashingtonia, 1 : 56, 1974
Weingartia cylindrica (Donald) Brandt, Kakt. Orch.-Rundschau, 3 : 40, 1978
Jméno vystihuje protáhle válcovitý tvar těla tohoto druhu.

 

Popis
Tělo
stonek protáhle válcovitého tvaru až 120 mm dlouhý a 40-50 mm široký, vzácně odnožující od báze; pokožka svěže až tmavě zelená; žeber většinou 16, hrbolcovitých, spirálovitě uspořádaných. Areola elipsovitého tvaru, až 5 mm dlouhá a 2-3 mm široká s bílou až nažloutlou vlnou. Okrajových trnů 10-12, bílé až světle žlutohnědé barvy, délky 5-10 mm. Středové trny 4, bílé nebo žluté, vždy však s tmavším, červenohnědým až načernalým hrotem, dlouhé asi 15 mm.
Květ
35-40 mm velký, nálevkovitého tvaru; okvětní lístky celokrajné, zaoblené, špičaté či zašpičatělé až 4 mm široké,, většinou jasně žluté barvy, někdy s načervenalými okraji nebo celé červené či bílé; tyčinky bělavé až žlutavé, pestík běložlutý.
Plod
oranžově hnědý, nebo růžově červený s růžovými šupinami.
Semena
černá asi 1,5-2 mm velká.

 

Variety
Nebyly popsány. Z přírody i z kultury jsou však známy odlišně kvetoucí formy, které jsou nazývány provizorními jmény (
var. albiflora,
var. rubriflora).
Tyto barevné odchylky mají většinou i odlišně zbarvené otrnění (var. albiflora čistě bílé, var. rubriflora tmavohnědé). Tato proměnlivost je však zcela přirozená, plynulá, není podpořena odděleným výskytem v přírodě a nelze je tedy jako taxonomické kategorie rozlišovat.

 

Výskyt
Typové naleziště je jižně od dolů nedaleko železniční stanice Puccha (Paschja), v nadmořské výšce 2600 m mezi osadami Vila Vila a Cruce v provincii Mizque, dept. Cochabamba, Bolívie. S. cylindrica roste na kamenitých svazích mezi sutí a trsy trávy, silně exponovaná na slunci a proudění větru. Vyšší křovitá nebo stromovitá vegetace na stanovišti neroste.

 

Pěstování
Kultura tohoto druhu není snadná, zejména pokud chceme zachovat přirozený tvar stonku (ten je sice protáhlý, ale kulturní rostliny rostou nepřirozeně dlouho válcovitě). Roubovance je proto nutné po několika letech přeroubovat, resp. pasážovat vrcholovou část na novou podnož. Výhodnější je však pěstovat pravokořenné jedince. Odnože ovšem koření pomalu a semenáče jsou dosti citlivé na nadbytečnou zálivku. Pravokořenné rostliny sázíme nejlépe do směsi jílovité půdy a drobného štěrku, zálivku omezujeme na několik intenzivních závlah zjara a na podzim. obdobím kvetení je jaro, často však vykvétají opakovaně během období letního růstového klidu, tj. koncem léta či časně na podzim. Množíme výsevem semen, která však podobně jako u jiných druhů rodu ztrácejí brzy klíčivost, anebo odnožemi, které však vznikají jen na roubovancích.
Na snímku J.Krále je zobrazena rostlina izotyp (L 335) ve sbírce autora textu.

 

Poznámky
Tento druh je ve sbírkách pěstitelů poměrně málo zastoupen. Odborníci tvrdí, že lze jen obtížně udržet pravokořenné rostliny, což prý je důvodem, proč je u nás tak vzácný. Roubováním dosáhneme příliš protáhlého vzrůstu, a tak lze považovat pravokořenné pěstování za vhodnější.
S. cylindrica je velmi charakteristická rostlina, kterou nelze zaměnit, zejména pro tvar stonku. Již bylo uvedeno, že byly nalezeny různobarevné formy, jak co se týče otrnění, tak i pokud jde o zbarvení květů. Od červených přes žluté až po čistě bíle kvetoucí a otrněné. Tvar poupat a červené šupiny na trubce a květu napovídají, že nejblíže příbuzné druhy jsou S. menesesii, S. krahnii aj., stavba jejich květů a konečně i jejich zbarvení jsou podobné. Ve sbírkách je ponejvíce zastoupen materiál ze sběrů A.B.Laua (L 335), popřípadě R.Vasqueze (V 604). Velmi pestré sběry H.Swobody nesou označení HS 65.

 

Literatura
Brinkmann K.H., Die Gattung Sulcorebutia, p. 30, 1977
Fritz P., Sulcorebutia cylindrica Don., Kakt. und and. Sukk., 32 : 49, 1981
Pilbeam J., Sulcorebutia and Weingartia. A collector`s guide, p. 49, 1985

 

Autoři
Na snímku J.Krále je zobrazena rostlina izotyp (L 335) ve sbírce autora textu.
Text: J.Říha.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a ctyri