Název
ESCOBARIA SNEEDII Br. et R. var. SNEEDII
 

Taxon
Escobaria sneedii Britton et Rose, The Cactaceae, 4 : 56, 1923
Coryphantha pygmea Frič, Českosl. Zahradnické listy, p. 121, 1924
Coryphantha sneedii (Br. et R.) A.Berger, Kakteen, p. 280, 1929
Druh byl nazván podle J.R.Sneeda, který v roce 1921 rostliny nalezl.

 

Popis
Tělo
stonek drobný, válcovitý, 60 mm dlouhý a 20 mm široký, odnožující a tvořící až stohlavé trsy; jednotlivé stonky nesou četné válcovité drobné bradavky; areoly na nedospělých bradavkách okrouhlé, v dospělosti prodloužené do krátké brázdy, zabírající asi třetinu délky bradavky. Četné bílé trny obklopují celé tělo; 25-45 trnů okrajových, štíhlých a tuhých, asi 5 mm dlouhých, 13-17 trnů středových, poněkud silnějších a delších, všechny v dospělosti bílé, nejmladší na temeni ve vzrůstu narůžovělé.
Květ
12-15 mm dlouhý a široký, úzce nálevkovitý, růžový až bledě červený, vnější okvětní lístky úzké, na okraji brvité a se středním tmavším proužkem; vnitřní okvětní lístky stejného charakteru, ale bledší barvy; nitky růžové, prašníky oranžové, čnělka delší než tyčinky, bliznové laloky bílé až krémové.
Plod
krátce válcovitý, asi 10 mm dlouhý a 6 mm široký, zelený, ve zralosti žlutozelený, někdy s načervenalým nádechem
Semena
hnědá, ledvinovitá, 1 mm velká.

 

Variety
Podle současného pohledu zahrnuje druh dvě variety:
var. sneedii s robustnějším stonkem, růžovým květem a menším počtem trnů.
var. leei (Böd.) D.R.Hunt, která je subtilnější, respektive zakrslou varietou s tmavším květem a větším počtem zejména okrajových trnů.
Rozdíly mezi oběma varietami jsou tedy na první pohled nevýrazné - velikost těla, charakter otrnění a barva květu. Skutečností však je, že var. leei obývá jedinou, rozsahem velmi malou lokalitu na severním okraji areálu výskytu nominátní variety. Variabilita uvnitř nominátní variety je minimální.

 

Výskyt
Typový Sneedův sběr pocházel z texaské části Franklin Mts., USA. Dlouho pak byla E. sneedii neznámá. V roce 1960 navázal Clark Champie, známý americký kaktusář z El Pasa, specializující se na texaské rostliny, na Sneedovy údaje a podrobně popsal poměry na původním nalezišti. V následujících dvaceti pěti letech bylo na základě podrobného průzkumu zjištěno, že E. sneedii var. sneedii se kromě Franklin Mts. (a to na jejich novomexické i texaské straně) vyskytuje v úzkém pásu, směřujícím od města Carlsbad (Nové Mexiko) až po texaské hory (Guadalupe Mts.) a novomexické hory (Organ Mts.). Typ krajiny - poušť (Chihuahua Desert) nebo pouštní savany, nadmořská výška 1300-1500 metrů.

 

Pěstování
Tato klasická rostlina Jihozápadu je poněkud méně choulostivá a citlivá na pěstitelské přehmaty než ostatní eskobárie z této oblasti. Její pravokořenné pěstování nečiní potíže, dokonce se doporučuje, protože roubované rostliny dosahují až 200 mm délky při průměru 20-25 mm. Jako substrát je třeba volit velmi propustné směsi s neutrální reakcí, zálivkový režim střídavý. Podle nalezištních informací snáší i polostín.

 

Poznámky
Escobaria sneedii (obě variety) patří k vzácným kaktusům a proto byla zařazena mezi rostliny chráněné v USA federálním zákonem.
Tato eskobárie byla prvním popsaným taxonem ze samostatné skupiny zelenoplodých rostlin s relativně velkými semeny a drobným, úzce nálevkovitým květem. Dnes je tato skupina vedena samostatně v rámci rodu.
E. sneedii bývá často slučována s E. strobiliformis, je proto třeba zdůraznit rozdíly mezi oběma taxony:
Vzrůst, který je u E. sneedii podstatně subtilnější, barva a charakter plodu
u E. strobiliformis kuželovitý, velký, červený, velikost semen
u E. strobiliformis zhruba poloviční.
V této souvislosti ještě jedna zajímavá skutečnost - přestože E. sneedii roste uvnitř velkého areálu výskytu E. strobiliformis, nedochází ke vzájemnému křížení; ani umělé pokusy o hybridizaci nebyly úspěšné.

 

Literatura
Benson L., Flora of Texas, cactaceae, p. 311-312, 1969
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 848-851, 1982
Brack S., Pozorování na Escobaria leei Böd., Aztekia, 2/1 : 2-3, 1979
Champie C., Escobaria sneedii further described, Cact. Succ. J. (US), 30 : 138-140, 1960
Šedivý V., Escobaria sneedii Br. et R., Kaktusy, 20 : 32-33, 1984
Taylor N.P., The Identification of Escobarias (Cactaceae), British Cact. Succ. J., 4 : 36-44, 1986
Weniger D., cacti of the Southwest, p. 141- 143, 1969

 

Autoři
Text a sbírka: V.Šedivý.
Foto: J.Král.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a deset