Název
ESCOBARIA ORCUTTII Böd. var. MACRAXINA Castetter et al.
 

Taxon
Escobaria orcuttii Bödeker var. macraxina Castetter, Pierce et Schwerin, Cact. Succ. J. (US), 47 : 66-68, 1975
Jméno variety bylo zvoleno podle místa výskytu tohoto kaktusu - pohoří Big Hatched (Velká Sekyrka) v Novém Mexiku, USA. Autoři popisu tento název helenizovali (macro-axe) a upravili.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý až mírně trsovitý (2-6hlavý), jednotlivé stonky válcovité, 50-120 mm dlouhé, 30-40 mm široké, bradavky válcovité, s brázdou na horní straně, sahající do jedné třetiny délky bradavky. Trny obklopují hustě stonek;
11-12 středových, z toho 1-4(-6) uprostřed areoly, 4-5 mm dlouhé, bílé až bledě šedé nebo růžové s hnědou špicí, tuhé, jehlovité; dalších 10-16 slabších a delších, méně tuhých, průsvitně bílých, někdy s červenohnědou špicí, 4-12 mm délky; okrajových trnů 30-45(-52), velmi štíhlých, štětinovitých, bílých, někdy narůžovělých.
Květ
růžový až bílý, vnější okvětní lístky se zelenavým až hnědým středním proužkem, vnitřní okvětní lístky bílé až bledě růžové s červenavým proužkem.
Plod
vřetenovitý, 11-18 mm dlouhý, 3-6 mm široký, s několika šupinami, zelený.
Semena
červenohnědá, okrouhlá nebo ledvinovitá, jamkovaná, 1,25-1,6 mm dlouhá, 1-1,2 mm široká.

 

Variety
Var. macraxina se liší od ostatních variet zejména kratšími trny a jejich uspořádáním v areole. Celkový vzhled je stříbřitě bílý s načervenalým leskem.

 

Výskyt
Typovou lokalitou této variety je vápencové pohoří Big Hatched v Hidalgo Co., Nové Mexiko USA. Výskyt se omezuje pouze na okolí typové lokality. Rostliny se vyskytují v nadmořské výšce okolo 2000 metrů.

 

Pěstování
Zásady pěstování této zajímavé eskobárie se neliší od principů, platných pro kultivaci typové variety a ostatních druhů z amerického Jihozápadu. V našich podmínkách jde tedy o dosti choulostivé kaktusy s velmi citlivým kořenovým systémem a velkou náročností na světlo v době vegetace. Roubováním předejdeme nežádoucím úhynům, ve většině případů však docílíme "přerůstání" rostlin. Zvolíme-li tedy tu složitější cestu pravokořenných rostlin, je třeba použít velmi propustný substrát a věnovat rostlinám trvale mimořádnou péči. Je třeba počítat s tím, že pravokořenné rostliny rostou velice pomalu.
Foto: Jan Král ve sbírce autora textu V.Šedivého.

 

Poznámky
Tyto zajímavé eskobárie se ve sbírkách vyskytovaly alespoň deset let před oficiálním popisem taxonu. Zásluhu na tom mají Denis Cowper a Horst Kuenzler, kteří je nabízeli pod ceníkovým jménem Escobarie sp. Big Hatched nebo pod polním číslem DC 832. V poslední době ji sbíral na typové lokalitě také Steven Brack (SB 372).

 

Literatura
Říha J., Escobaria orcuttii Böd., Kaktusy, 12 : 29-32, 1976
Taylor N.P., The Identification of Escobarias (Cactaceae), British Cact. Succ. J., 4 : 36-44, 1987

 

Autoři
Foto: Jan Král ve sbírce autora textu V.Šedivého.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a devet