Název
ESCOBARIA ORCUTTII Böd. var. ORCUTTII
 

Taxon
Escobaria orcuttii Bödeker, Mamm. Vergl. Schl., p. 17, 1933
Coryphantha orcuttii (Böd.) D.Zimmerman, Cact. Succ. J. (US), 44 : 156, 1972
Coryphantha strobiliformis (Pos.) Orcutt var. orcuttii (Böd.) L.Benson, Cacti of Arizona, 3. ed., p. 204, 1969
Druh byl popsán na počest nálezce této eskobárie, amerického botanika a obchodníka s kaktusy Charlese Russela Orcutta (1864-1929).

 

Popis
Tělo
stonek nejčastěji trsovitý, jednotlivé články válcovité, 150 mm dlouhé, 60 mm široké, bradavky kuželovité, 4-8 mm dlouhé, na horní straně s brázdou, která v dospělosti probíhá po celé délce bradavky od areoly k axile. Trny velmi četné; okrajových 30-41, bílých, tenkých, štětinovitých, nejdelší 8 mm dlouhé; středové trny bílé, obvykle s purpurovou špičkou, 9-11 mm dlouhé, tuhé, v počtu 15-18 (vzácně méně než 9).
Květ
drobný, úzce nálevkovitý, růžový, vzácněji s tmavším středovým proužkem a jícnem, pak dostává květ tmavší odstín červené barvy; prašníky žluté, nitky bělavé, blizna s 5-7 žlutavými laloky.
Plod
zelený nebo zelenavě žlutý, kyjovitý.
Semena
1 mm velká, červenohnědá, jamkovaná.

 

Variety
Escobaria orcuttii patří do skupiny endemitních eskobárií z amerického jihozápadu, jejíž charakteristickými znaky jsou husté otrnění, drobný květ, zelený plod a hnědá semena. Z tohoto okruhu bylo popsáno dosud 8 taxonů. Podle Castettera, Pierce a Schwerina z university v Albuquerque, Nové Mexiko, USA, jejichž členění se přidržujeme, je E. orcuttii vnitrodruhově dělena takto:
Escobaria orcuttii var. orcuttii,
Escobaria orcuttii var. macraxina Castetter et al,
Escobaria orcuttii var. koenigii Castetter et al,
Rozdíly mezi jednotlivými varietami jsou dány charakterem a počtem trnů, velikostí a barvou květu a rozdílnými nalezišti.

 

Výskyt
První zaznamenaný sběr E. orcuttii provedl C.R.Orcutt v roce 1925 poblíž Granite Pass v novomexických Peloncillo Mts., Hidalgo Co. Z tohoto nevelkého naleziště pochází většina dalších sběrů typové variety z posledních let. Poněkud zapomenutým dalším místem, kde sbíral ve čtyřicátých letech J.P.Hester (Escobaria arizonica n. n.) a v šedesátých letech H.Kuenzler, jsou arizonské Chiricahua Mts., Cochise Co.
Ve své domovině roste v nadmořské výšce 1200-1500 m, většinou na vápencovém podkladu mezi travou spolu s dalšími suchomilnými rostlinami (agáve, dasyliriony, echinocereusy atd.). Rostliny jsou velmi odolné a snášejí v přírodě velké tepelné rozdíly, v zimě i mrazy.

 

Pěstování
Pro pěstování rostlin z okruhu E. orcuttii platí stejná pravidla jako pro ostatní kaktusy amerického jihozápadu. V našich podmínkách jde tedy o relativně choulostivé rostliny s kořenovým systémem, který je citlivý na nevhodnou zálivku a s velkými nároky na světlo a teplo v době vegetace. Opatrnější pěstitelé tedy sahají k roubování, jehož nectností je nadměrný vzrůst těchto téměř miniaturních rostlin. Pokud však již máme zajištěnu produkci semen z takto pojištěných rostlin, stojí za to pustit se do pravokořenného pěstování ve velmi propustném substrátu - osvědčují se půdní směsy s velkým procentem perlitu či antuky. Je však třeba počítat s tím, že pravokořenné rostliny rostou velmi pomalu, o to lépe však vypadají.

 

Poznámky
Escobaria orcuttii byla dlouho neznámou rostlinou, a proto byla i předmětem různých spekulací. Teprve nálezy D.Cowpera a H.Kuenzlera v šedesátých letech vzbudily zájem botaniků; nejprve D.Zimmermana, posléze již zmíněného botanického týmu z novomexické university, kteří dluh vědě i kaktusové veřejnosti vyrovnali.
Celý "orcuttii complex" je dnes v evropském pojetí samostatného rodu Escobaria logicky řazen jako samostatný komplex v rámci skupiny okolo Escobaria sneedii.

 

Literatura
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 845-848, 1982
Castetter E.F., Pierce P.P., Schwerin K.H., A Reassessment of the Genus Escobaria, Cact. Succ. J.(US), 47 : 60-70, 1975
Hester J.P., Cacti....By Their Seeds Ye Shall Know Them, Desert Plant Life, 13 : 129-132, 1941
John V., Říha J., Rozčlenění rodu Escobaria Br. et R., Kaktusy, 17 : 63-66, 1981
Říha J., Escobaria orcuttii Böd., Kaktusy 76, 12 : 29-32, 1976
Taylor N.P., The Identification of Escobarias (Cactaceae), British Cact. Succ. J., 4 : 36-44, 1986
Zimmerman D., Comments on Certain Southwestern Coryphanthas of the Subgenus Escobaria, Cact. Succ. J. (US), 44 : 155-158, 1972

 

Autoři
Text: Vladislav Šedivý.
Foto: Jan Král.
Rostlina na obrázku pochází z importních semen nabízených v sedmdesátých letech H.Kuenzlerem pod provizorním jménem Escobaria pelocillensis (sbírka V.Šedivý).


Diskuze:

Anonym (2016-11-20 12:41:33)

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a devet