Název
ESCOBARIA DASYACANTHA (Engelm.) Br. et R. var. DUNCANII (Hester) N.P.Taylor
 

Taxon
Escobaria dasyacantha (Engelmann) Britton et Rose var. duncanii (Hester) N.P.Taylor, Kakt. und and. Sukk., 34 : 157, 1983
Escobesseya duncanii Hester, Desert Plant Life, 17 : 23-35, 1945
Escobaria duncanii (Hester) Backeb., Die Cactaceae, 5 : 2966, 1961
Coryphantha duncanii (Hester) L.Benson, Cact. Succ. J. (US), 41 : 189, 1969
Autor pojmenoval druh na počest Franka Duncana, na jehož pozemku byly rostliny v roce 1937 poprvé nalezeny.

 

Popis
Tělo
stonek až 35 mm široký, 50 mm dlouhý, téměř kulovitý, jednotlivý nebo odnožující, s masivním kůlovitým kořenem; bradavky krátké, s brázdou od areoly k axile, v mládí zaplněnou bílou vlnou. Okrajové trny v počtu 24-40, štětinovité, přímé, celé bílé nebo s hnědavou špicí, 5-10 mm dlouhé; středové trny 3-8, vzácně 16, zářivě bílé se světle hnědou špicí, více nebo méně zploštělé, až 12 mm dlouhé.
Květ
bílý, žlutavě bílý až růžový, zvonkovitý, 15 mm dlouhý a široký, blizna zelenožlutá se čtyřmi až šesti kanárkově žlutými, někdy nazelenalými laloky; nitky bělavé, prašníky bledě oranžové.
Plod
tenkostěnný, šťavnatý, válcovitý, červený, 25 mm dlouhý.
Semena
téměř kulovitá, 1 mm velká, matně černá, testa jamkovaná.

 

Variety
Rozdíly proti typové varietě jsou dány zejména miniaturním vzrůstem, hustším vytrněním a proměnlivou barvou a délkou květu, který může být až 30 mm dlouhý. Proměnlivost uvnitř variety je zčásti podmíněna izolovaností lokality a je patrna z obrázku, na kterém jsou zachyceny dvě různě vytrněné formy a extrémy barvy květu.

 

Výskyt
Rostliny byly poprvé nalezeny v oblasti hornické osady Mariposa, ležící několik kilometrů severozápadně od Terlingua, Brewster Co., Texas, USA, v nadmořské výšce asi 1000 metrů. Oblast rozšíření byla udávána jednak v těsném sousedství typové lokality, jednak 500 km směrem na severozápad v Novém Mexiku. Tato druhá lokalita byla dlouho zpochybňována, teprve v šedesátých letech byla ověřena H.Kuenzlerem (E. duncanii HK 345) a nedávno S.Brackem (E.duncanii SB 83). je určena poměrně přesně; jedná se o nevelkou oblast západně od novomexického města Truth or Consequence (dříve Hot Springs), Sierra Co., USA. V obou případech se rostliny vyskytují na vápencových suchých kopcích a rostou v puklinách skal. S.Brack objevil hlouběji na jihu v mexické Coahuile, konkrétně v oblasti Cuatrocienegas, další odlišný typ této variety, který je robustnější a má snahu více odnožovat.

 

Pěstování
V případě, že nemáme dostatek rostlinného materiálu a semen, je pravokořenné pěstování značně riskantní. Semenáčky i dospělé rostliny jsou velmi choulostivé na přemokření v nevhodnou dobu. jistější je proto roubování; jako podnož se osvědčila hybridní echinopsis, na které nedochází k nadměrnému přerůstání.
E. dasyacantha var. duncanii kvete velmi časně zjara, vyžaduje tedy velmi světlé zimní stanoviště. Červené plody, které dozrávají až na konci sezóny, jsou vytrvalou ozdobou, kontrastující s bílým otrněním.

 

Poznámky
Tato málo známá a dodnes velice ceněná miniatura byla popsána velmi přesným pozorovatelem a znalcem květeny texaského Big Bendu J.P.Hesterem, který na základě odlišnosti květů, plodů a semen tohoto taxonu a E. dasyacantha stanovil nový rod Escobesseya, který však nebyl obecně přijat.

 

Literatura
Benson L., Cacti of the United States and Canada, New Names and Nomenclatural Combination, Cact. Succ. J. (US), 41 : 189, 1969
Benson L., Flora of Texas, Cactaceae, p. 314, 1969
Šedivý V., Escobaria dasyacantha a její okruh, Kaktusy, 19 : 27-30, 1984
Taylor N.P., Die Arten der Gattung Escobaria Br. et R., Kakt. und and. Sukk., 34 : 157, 1983
Taylor N.P., The Identification Escobarias (Cactaceae), British Cact. Succ. J., 4 : 36-44, 1986
Weniger D., cacti of the Southwest, p. 138-139, 1969

 

Autoři
Text: V.Šedivý.
Foto: J.Král.
Vyobrazené rostliny byly vypěstovány z importních semen a představují texaskou (menší rostlina se světlejším květem) a novomexickou formu (větší rostlina s tmavším květem).


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a tri