Název
ESCOBARIA ALBICOLUMNARIA Hester
 

Taxon
Escobaria albicolumnaria Hester, Desert Plant Life, 13 : 129-132, 1941
Coryphantha albicolumnaria (Hester D.Zimmerman, Cact. Succ. J. (US), 44 : 155-158, 1972
Escobaria strobiliformis (Poselger) Böd. var. durispina (Quehl) Borg, Cacti, p. 365, 1937
Coryphantha strobiliformis (Poselger) Orcutt var. durispina (Quehl) L.Benson, Cact. Succ. J. (US), 40 : 189, 1969
Autor původního popisu, J.P.Hester, zvolil druhové jméno velice příhodně - vyzdvihl první dojem, který má pozorovatel z tohoto kaktusu (bílý sloupek - columna alba).

 

Popis
Tělo
stonek válcovitý, šedozelený, někdy mírně odnožující při bázi, až 250 mm, většinou však okolo 120 mm dlouhý, šířka těla do 70 mm; bradavky tuhé, 10 mm dlouhé, kuželovité, na horní straně s brázdou. Okrajových trnů 25-35, jemných (některé jsou štětinovité), tuhých, křehkých, 12 mm dlouhých, bílých a mírně průsvitných; 11-17 středových trnů až 15 mm dlouhých, silnějších než okrajové, rozprostřených do všech směrů a zaplňujících střed areoly, bílých, růžových nebo velmi světle červených ve vzrůstu, později bílých s červenou špicí, průsvitných.
Květ
malý, úzce nálevkovitý, růžový, až 25 mm dlouhý, vnější okvětní lístky se zelenohnědým proužkem, směrem k okrajům bělavé, obrvené; vnitřní okvětní lístky bledě růžové až bělavé, úzké; nitky bílé, prašníky žlutavé, blizna krátká s bílými až růžovými laloky.
Plody
protáhlý až kyjovitý, asi 15 mm dlouhý a 3 mm široký, i ve zralosti zelený.
Semena
hnědá, jamkovaná, 1 mm velká.

 

Variety
Nebyly popsány, variabilita se projevuje pouze ve velikosti těla a ve drobných rozdílech v barvě a délce středových trnů.

 

Výskyt
Typová lokalita se nalézá v jižním cípu národního parku Big Bend, Brewster Co., Texas, USA.
Rozšíření je známo pouze na typové lokalitě a v jejím nejbližším okolí. V poslední době zde prováděl svá pozorování Steven Brack a nalezl několik zajímavých morfologických odchylek.
Je velmi pravděpodobné, že výskyt není omezen tokem Rio Grande a že rostliny se nacházejí i směrem na jih v sousedním mexickém státě Chihuahua.

 

Pěstování
jde o relativně choulostivé kaktusy s kořenovým systémem citlivým na zálivku v nevhodné době a s velkými nároky na světlo v době vegetace.
Pravokořenné rostliny tedy vyžadují propustný substrát s téměř neutrální reakcí a velmi opatrnou zálivku. Roubování sice riziko ztráty vlastních kořenů eliminuje, zato však urychluje růst, což může vést k nadměrné velikosti rostlin.

 

Poznámky
Tento málo známy "kouzelný sloupek z nejdivočejších hor texaského Big Bendu je dosud nejvýchodnějším zástupcem okruhu Escobaria orcuttii. Existence tohoto taxonu je někdy zpochybňována - viz synonymum E. albicolumnaria nese všechny znaky okruhu E. orcuttii v uspořádání a charakteru trnů, květu a zejména zeleném plodu s dvojnásobně velkými semeny oproti E. strobiliformis.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae 5 : 2955-2956, 1961
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 845-848, 1982
Quehl L., Varietäten der Mammillaria strobiliformis Scheer, Monatsschrift für Kakteenkunde, 17 : 87, 1907
Šedivý V., Escobaria albicolumnaria Hester nebo Escobaria strobiliformis var. durispina (Quehl) Borg?, Aztekia, 7 : 61-66, 1984
Taylor N.P., Die Arten der Gattung Escobaria Br. et R., Kakt. und and. Sukk., 34, 136, 1983
Taylor N.P., The Identification of Escobaria (Cactaceae), British Cact. Succ. J., 4 : 36-44, 1986
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 137-138, 1969

 

Autoři
Text a sbírka: V.Šedivý.
Foto: J.Král.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a tri