Název
CORYPHANTHA RAMILLOSA Cutak
 

Taxon
Coryphantha ramillosa Cutak, Cact. Succ. J. (US), 14 : 166, 1942
Ramillosa znamená bohatě rozvětvený; vzhledem k tomu, že původní popis našeho krajana Ladislava Cutaka není k dispozici, můžeme jen usuzovat, jaké pohnutky jej vedly k volbě druhového jména. Protože se jedná ve většině případů o solitérní rostliny, je možným vysvětlením "košatý" vzhled, způsobený masivními a vztyčenými bradavkami této nádherné koryfanty.

 

Popis
Tělo
stonek nejčastěji jednotlivý, až 100 mm široký, kulovitý až široce oválný; bradavky 20 mm dlouhé, pravidelně uspořádané, temně zelené; areoly se prodlužují do brázd, vedoucích až k axilám; okrajové trny štíhlé (v počtu 14-20), asi 10-15 mm dlouhé, rozprostřené okolo areoly, zploštělé, zahnuté nebo zakřivené, šedé, často s tmavší špicí; 4 středové trny též štíhlé, oblé, delší (25-40 mm), šedé až hnědé, zakřivené a směřující do všech stran.
Květ
50-60 mm dlouhý a široký, bledě růžový až téměř fialový, nitky bělavé, prašníky bledě oranžové, krátká blizna nese 6-7 laloků.
Plod
oválný až vejčitý, až 25 mm dlouhý, po dobu zrání není ukryt uvnitř rostliny.
Semena
hnědá, 1 mm velká.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Rostliny byly nalezeny v roce 1936 A.R.Davisem, v jihovýchodní části Brewster Co., Texas, USA, na vápencových skalách (Reagan Canyon). Dalším téměř o třicet let později objeveným nalezištěm byl malý areál v téže oblasti poněkud severozápadněji (jižně od Sandersonu) v Texasu. Dlouhá léta byla tato skromná naleziště uváděna jako jediná, a vzácnost této koryfanty byla též vyjádřena zařazením do seznamu chráněných rostlin USA.
Teprve výsledky průzkumu přilehlých částí mexických států Chihuahua a Coahuila v nedávné době potvrdily podstatně větší areál rozšíření, který sahá až k Cuatrocienegas.
Rostliny jsou v přírodě velmi dobře skryty, protože díky svému vzhledu a vytrnění připomínají trsy zaschlé trávy. Rostou na vápencových kopcích v polopouštních společenstvech v nadmořských výškách 750-1050 m.

 

Pěstování
Coryphantha ramillosa patří do kategorie obtížněji pěstovatelných kaktusů. Při šetrném zacházení, tj. opatrném zalévání (řepovitý kořen), dostatku tepla a světla je však úspěšné i pravokořenné pěstování.
Patří ke koryfantám, kvetoucím až koncem srpna nebo spíše v září.
Pravokořenné rostliny kvetou již při velikosti 5 cm.

 

Poznámky
Coryphantha ramillosa je jednou z nejatraktivnějších koryfant nejen svým velkým a neobvykle barevným květem, ale i svým habitem. Už malé semenáčky upoutají na první pohled a svým vytrněním připomínají sklerokaktusy.
Pro svůj květ bývá někdy zaměňována s Coryphantha macromeris, pocházející též z Texasu. Rozdíly mezi oběma druhy jsou však zřetelné.

 

Literatura
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 961, 1982
Šedivý V., Coryphantha ramillosa Cutak, Aztekia 4/1 : 21-22, 1981
Weniger D., Cacti of the Southwest, p. 119-120, 1969

 

Autoři
Text a sbírka: V.Šedivý.
Foto: J.Král.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a pet