Název
MELOCACTUS MAXONII (Rose) Gürke
 

Taxon
Melocactus maxonii (Rose) Gürke, Monatschrift für Kakt.-Kunde, 18 : 93, 1908
Cactus maxonii Rose, Smith. Misc. Coll., 50 : 63, 1907
Melocactus guatemalensis Gürke et Eichlam, Monatschrift für Kakt.-Kunde, 18 : 37, 1908
Melocactus ruestii subsp. maxonii (Rose) Elizonda, Cact. Succ. Mex., 31 : 28-35, 1986
Druh byl pojmenován dr.J.N.Rosem v roce 1907 po pracovníkovi americké kulturně-vědecké společnosti Smithonian Institution Williamu Ralphovi Masonovi (1877-1948, který pro Brittona a Roseho sbíral rostliny v oblasti Střední Ameriky.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, tmavozelený, široce kuželovitý až krátce válcovitý, 100-150 mm vysoký, žeber 11-15, dosti široká; cefálium s hustou bílou vlnou a hnědými štětinami. Trnů zpravidla 9, zřídka 8 nebo někdy spolu s několika menšími celkem 11; středový trn 1, zřídka 2, krátký, směřující v pravém úhlu k žebru, dlouhý 15-20 mm; okrajové trny odstávající nebo zakřivené, jasně červené nebo narůžovělé s bílým leskem, později dostávající barvu jantarovou.
Květ
malý, růžově červený.
Plod
úzký, podlouhlý nebo kuželovitého tvaru, červený.
Semeno
leskle černé.

 

Variety
V oblasti středoamerické pevniny roste na mnoha místech několik druhů rodu Melocactus. Byly popsány jako samostatné druhy, ovšem v roce 1986 publikoval mexický botanik R.Elizonda v časopise Cact. Suc. Mexicanas studii, kde je spojil pod jeden druhový název - M. ruestii jako subspecie. Vystihuje to podobnost a zjevnou příbuznost všech zahrnutých taxonů. K M. ruestii tedy zahrnujeme:
subsp. ruestii
subsp. maxonii (Rose) Elizonda
subsp. oaxacensis (Br. et R.) Elizonda
subsp. sanctae-roae Elizonda
subsp. cintalapensis Elizonda
Toto taxonomické řešení je nepochybně správné (na rozdíl od vyřešení nomenklatury), není ovšem vztaženo na některé další taxony, které vykazují příbuznost k této skupině. Tak je tomu v případě nálezů z Nikaraguy, kde melokaktusy se vyskytují jak na západním pobřeží, tak i ve vnitrozemí a v případě nových objevů v Mexiku.

 

Výskyt
Tento druh je rozšířen na pobřeží Tichého oceánu v Guatemale. Typová lokalita je známa v okolí osady El Rancho a Salama, kde roste hojně ale roztroušeně v písčité půdě pod keři a stromy, ale také na skalních útesech, kde je vystaven slunečnímu záření bez ochrany.

 

Pěstování
Druh je vhodný pro skleníkovou kulturu, vyžaduje v době růstu pravidelnou zálivku, kyselý substrát a maximum tepla (i teploty 35-40 stup. C). V zimním období je nutné chránit rostliny před prochladnutím, teploty pod 15 stup. C mohou být již kritické a pokud trvají více dnů, mohou způsobit úhyn. Růst semenáčů je rychlý a lze dosáhnout tvorby cefália již za 6-7 let. Vysazujeme nejlépe do plošších (mělčích) nádob, kde rychleji vysychá půda.
Autor textu: Bohumil Mazel.

 

Poznámky
Rod Melocactus je ve Střední Americe dostatečně zastoupen, bohužel nebyl zde botanicky studován po dlouhá léta. Ukazuje se, že areál rozšíření těchto rostlin je delší než tisíc kilometrů a sahá od mexického státu Oaxaca až po Nikaraguu. Jednotlivé místní populace se od sebe liší poměrně málo a rozlišit od sebe M. oaxacensis, M. ruestii a M. maxonii je nesnadné. Každá populace je totiž značně proměnlivá a najdeme vedle sebe rostliny zploštěle kulovité, ale také válcovité, otrnění je většinou závislé nejen na expozici ke slunci, ale i na podmínkách výživy. Přitom se květní orgány jednotlivých populací od sebe neliší, stejně jako plody a semena. Zbývá ještě vysvětlit, proč nepoužíváme kombinaci M. ruestii subsp. maxonii a taxon řadíme jako samostatný druh. Problém je v tom, že jméno M.ruestii není v celém komplexu nejstarší a nepochybně bude celá skupina jmen melokaktusů ze Střední Ameriky změněna.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 4 : 2610, 1960
Elizonda R., Cact. Succ. Mex., 31 : 28-35, 1986
Goméz-Pompa J. et L.Diego, Literaturschau Kakteen, 2,3 : 157, 1978
Kníže K., Kaktusy 69, 5 : 9, 1969

 

Autoři
Autor textu: Bohumil Mazel.
Autor foto: Václav Jiránek.
Na snímku je rostlina ze sbírky Miroslava Voldána z Roztok u Prahy.


Diskuze:

Danny (2012-01-07 19:45:48)
Dobrý den, mohu poprosit nějaké info o těch semenech kaktusu odkud se berou? Děkuji moc
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a dve