Název
ECHINOCEREUS VIERECKII Werderm. var. VIERECKII
 

Taxon
Echinocereus viereckii Werdermann, Kakteenk., p. 188, 1934
Jméno bylo zvoleno na počest H.W.Vierecka, který ve dvacátých a třicátých letech tohoto století patřil k úspěšným objevitelům a dodavatelům kaktusů pro evropské kaktusářské firmy.

 

Popis
Tělo
stonek bohatě větvený, odnože vznikají u báze, většinou jsou vzpřímené, později někdy i poléhavé, až 500 mm dlouhé a 20-75 mm široké, válcovité, k vrcholu se zužující, pokožka většinou světle zelená až žlutozelená; žeber 6-9, většinou přímých s hrboly pod areolami, žebra asi 10 mm vysoká, na průřezu trojúhelníkovitá; areoly 1,5-3 mm velké, kruhovité, první rok s nažloutlou vlnou, později zcela holé. Okrajových trnů 7-11, dlouhých 8-10 mm, bělavě žluté barvy, jehlovitého tvaru, přímých. Středových trnů 3-5, spodní nejdelší, až 20 mm dlouhý, silnější než okrajové, většinou vzpřímené anebo odstávající, žlutavé barvy.
Květ
krátce nálevkovitý, až 110 mm široký; okvětní lístky ve dvou řadách, člunkovitě obkopinaté, až 55 mm dlouhé a 20 mm široké, zašpičatělé, někdy na koncích mírně třepenité, fialově růžové barvy, často s patrným tmavším proužkem, zejména na vnějším okvětí; lůžko květní masité, šupinaté, s areolami nesoucími trny, světle zelené barvy.
Plod
kulovitý až vejčitý asi 20 mm velký, bradavičnatý a trnatý, dužina bílá, oplodí zelenavé.
Semena
vejčitá, 1,5 mm široká a 2,0 mm dlouhá, testa bradavičnatá, černá.

 

Variety
Žlutozelená pokožka a žlutavé otrnění činí E. viereckii dobře charakterizovatelným druhem. N.P.Taylor k tomuto taxonu zahrnuje jako varietu - var. morricalii Říha, která se od nominátní variety odlišuje štíhlejšími stonky, většinou i beztrnnými areolami a izolovaným areálem výskytu.

 

Výskyt
Typová lokalita leží v horách mezi Jaumave a Cd. Victoria, ve státě Tamaulipas v Mexiku, mezi 1500 až asi 2000 m n. m. Roste na vápencových skalách, v kapsách a na terasách s malým množstvím humusovitých půd a vytváří zde rozložité trsy. Společně se vyskytují některé další druhy suchomilných rostlin, např. z rodu Yucca, Dasylirion, Agave, Hechtia aj. V roce 1977 potvrdili výskyt tohoto druhu ještě dále směrem na sever A.B.Lau, R.Šubík a J.Říha, a to až na hranice státu Nuevo León, kde se objevuje v nadmořských výškách do 2000 m n. m.

 

Pěstování
E. viereckii pochází z horských oblastí, kde je zásobování srážkami poměrně pravidelné a teploty nevystupují příliš vysoko. V našich podmínkách se proto jedná o poměrně odolný, dobře rostoucí druh. Vyhovují mu běžné podmínky skleníků a skleníčků, dobře roste i při letním umístění pod širým nebem. Snáší i poklesy teploty k bodu mrazu, dlouhodobé promrznutí však vede k úhynu. Kvete koncem jara, pokud je vystaven maximu slunečního záření a pokud je zimován na světle. Množení je možné zakořeněním odnoží anebo výsevem semen.

 

Poznámky
E. viereckii je nezaměnitelnou rostlinou, zejména pro vzhled žlutozelené pokožky, světle žlutého otrnění a pro svoje velké, karmínově růžové květy. Problém je však v tom, že v posledních letech byly nalezeny přechodné populace, které tento druh spojují s druhy jinými. Všechny se vyznačují nálevkovitými, fialově růžovými květy (většími či menšími), stavba jejich plodů a semen je rovněž velmi podobná. Sem náleží řada sběrů A.B.Laua od Montemorelos, Dulces Nombres, Rayones aj. Jsou to zajímavé, ovšem bohužel nezařaditelné rostliny. Jejich klasifikace do samostatných druhů postrádá dostatek rozlišujících (diakritických) znaků, ale na druhé straně zase sloučení těchto populací s dosud známými druhy by mělo za následek, že popisy těchto druhů se budou muset doplnit, rozšířit a to do té míry, že nadále nebudeme schopni jednotlivé druhy mezi sebou rozlišit.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 4 : 2056, 1960
Lau A.B., Field numbers of A.B.Lau, 1983
Říha J., Echinocereus morricalii, Kaktusy 11 : 75-78, 1975
Taylor N.P., The genus Echinocereus, 1985

 

Autoři
Text: Jan Říha.
Foto: Václav Jiránek.
Na snímku je asi 5 let starý semenáč ve sbírce autora fotografie.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a tri