Název
ECHINOCEREUS PAMANESIORUM A.B.Lau
 

Taxon
Echinocereus pamanesiorum A.B.Lau, Cact. Suc. Mex., 26 : 38-41, 1981
Jméno bylo zvoleno na počest rodiny bývalého guvernéra státu Jalisco. E.Pamanes pomáhal indiánské škole, kterou objevitel rostliny, Dr.A.B.Lau spravuje.

 

Popis
Tělo
stonek většinou jednotlivý, vzácně s několika odnožemi, vejčitého až válcovitého tvaru, až 350 mm dlouhý a 80 mm široký; pokožka tmavozelená; žeber 12-19, asi 15 mm od sebe vzdálených a 5 mm vysokých, většinou přímých; areoly oválné, až 4 mm dlouhé, asi 10-20 mm od sebe vzdáleny, vlnaté jen v první sezóně. Okrajových trnů 9-12, zhruba 10 mm dlouhých, přitisklých a paprskovitě uspořádaných, bělavých až žlutohnědých, vždy s tmavším hrotem. Středové trny často chybějí, někdy 1-2 krátké anebo až 17 mm dlouhé, odstávající a přímé, anebo dolů skloněné, hnědavé barvy s tmavým až černým hrotem.
Květy
nálevkovitého tvaru, až 90 mm dlouhé a stejně široké; okvětní lístky ve dvou řadách, obkopinaté, asi 35 mm dlouhé a 10 mm široké, na koncích zubaté anebo zašpičatělé, růžové barvy a většinou s patrným tmavším středním pruhem; květní lůžko a trubka šupinaté s areolami nesoucími trny, štětiny a vlnu bílé barvy; nitky tyčinek nazelenalé; čnělka bělavá, bliznové laloky nejméně 6 mm dlouhé, zelené.
Plod
vejčitý, asi 20 mm dlouhý, hnědozelený, vlnatý a trnitý, často ve zralosti praskající, se šťavnatou dužinou.
Semena
široce vejčitá, až 1,5 mm velká, s černou bradavičnatou testou.

 

Variety
Jedná se druh rostoucí na malé ploše na izolované lokalitě a tak je i proměnlivost celé populace poměrně malá. Existují rozdíly v přítomnosti či absenci středových trnů, trny bývají různě zbarveny a také podle podmínek pěstování v kultuře najdeme velké a slabě otrněné jedince, a naproti tomu tvrdě pěstované s hustým a barevnějším otrněním. je to zcela v rámci přirozené variability.

 

Výskyt
E. pamanesiorum roste v hraniční oblasti mezi státy Zacatecas a Nayarit v Mexiku, na skalách v kaňonu řeky Rio Huaynamota, v nadmořské výšce asi 1000 m. Typová lokalita je u mostu (severně) mezi Huajuquilla a San Juan Capistrano, Zacatecas. Roste na vápencových výchozech, tj. většinou na skalách, ve štěrbinách a v rozpadající se suti. Není stíněn vyšší vegetací, srážky v oblasti dosahují asi 600 mm za rok.

 

Pěstování
E. pamanesiorum je poměrně nenáročný druh, kterému vyhovují běžné podmínky kaktusového skleníku, balkónového skleníčku, pařníku apod. V době růstu vyžaduje maximální množství slunce a nepravidelnou zálivku, abychom udrželi jeho přirozený tvar. V luxuriantních podmínkách anebo po naroubování narůstá příliš protáhle a po několika letech je nutné vzrůstné vrcholy zkrátit.
Doporučit lze zimování na světle vzhledem k tomu, že poupata jsou nasazována velmi brzy zjara (většinou v březnu). Obdobím kvetení je jaro, většinou duben a začátek května. Množíme jej výsevem semen, která dobře klíčí a podržují si životnost 5 i více let.

 

Poznámky
Historie tohoto druhu je krátká. Byl objeven v roce 1974, když dr. Lau se svými žáky objížděl výkopy pro stavbu dálnice u nového mostu přes řeku Huaynamota. Areál rozšíření je malý, zaujímá jen část údolí, kde na povrch vycházejí vápencové horniny a kde je tedy díky tomuto podloží relativně sucho. Všude v okolí roste vysoký les a tak je tato lokalita jakýmsi ostrovem suchomilné vegetace v lese. Zřejmě také proto byla izolace tohoto druhu dostatečně dlouhá, aby tu mohl vzniknout nový a dobře odlišitelný druh. E. pamanesiorum vykazuje příbuzenské vztahy ke skupině E. pulchellus. N.P.Taylor to dokládá stejnými znaky na květech (jejichž základy vznikají hluboko pod areolami v tkáních stonku) a na plodech.
Květy tohoto druhu jsou velké a krásně růžově zbarveny a E.pamanesiorum je proto právem považován za jeden z nejkrásnějších druhů rodu Echinocereus.

 

Literatura
Frank G.R.W., Kakt. und and.Sukk., 34 : 178, 1983
Říha J., Echinocereus pamanesiorum, Kaktusy, 23 : 54-56, 1987
Taylor N.P., The genus Echinocereus, 1985

 

Autoři
Text: Jan Říha.
Foto: Jan Král.
Na snímku je semenáč roubovaný na Pereskiopsis cv. ve věku 4 let.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a sedm