Název
ECHINOCEREUS CHLORANTHUS (Engelm.) F.A.Haage var. CYLINDRICUS (Engelm.) N.P.Taylor
 

Taxon
Echinocereus chloranthus (Engelmann) F.A.Haage var. cylindricus (Engelmann) N.P.Taylor, Kew Mag., 1 : 169, 1984
Cereus viridiflorus (Engelm.) Engelm. var. cylindricus Engelm., Syn. Cact. US., p. 22, 1865
Echinocereus viridiflorus Engelm. var. cylindricus (Engelm.) Ruempler in C.F.Foerster, Handb. Cacteenk., ed. 2, p. 812, 1885
Jméno variety vystihuje sloupovitý růst rostliny, "cylindricus" lze přeložit jako "válcovitý".

 

Popis
Tělo
stonek vzpřímený, válcovitý, někdy až soudkovitý, jednotlivý, jen zřídka odnožující, i více než 200 mm dlouhý, až 75 mm široký; žeber 10-14, rozložené v nevýrazné hrboly; areoly oválné až kruhovité, více než 10 mm od sebe vzdálené. Okrajové trny silné, jehlovité, až 12 mm dlouhé, v počtu 14-24, středové trny často chybějí, někdy až 3 ve svislé řadě, nejdelší až 25 mm dlouhý, častěji však kratší, asi 1,5 mm krátký, všechny trny červené, červenavě hnědé, bílé nebo světle šedé.
Květy
postranní, v horní polovině stonku; okvětní lístky s hnědým či červenavým nádechem, až sytěji hnědé či do bronzova, zvláště na koncích okvětních lístků, vnitřní okvětní lístky delší než vnější, zašpičatělé; tyčinky zelenavě žluté; čnělka vyčnívá nad prašníky, blizna zelená, 8-12 laločná.
Plod
asi 12 mm dlouhý, vejčitý až kulovitý, nazelenalý, s bílou vlnou a bíle otrněný.
Semena
černá, asi 1 mm velká, na povrchu hrbolkatá.

 

Variety
Jak již sám popis napovídá, jedná se o rostliny se značně proměnlivými znaky v otrnění i barvě květu. Přes tuto skutečnost je var. cylindricus poměrně snadno odlišitelná od ostatních variet druhu, díky svému otrnění, které výrazně připomíná otrnění E. viridiflorus jak svou barvou, tak i počtem středových trnů. Je tu však problém odlišení mladých rostlin var. cylindricus od E. viridiflorus. Až starší rostliny můžeme rozlišit podle vzrůstu stonků a typu květů. Květy E. viridiflorus se široce otevírají a nazpět zahnuté zelenavé vnitřní okvětní lístky jsou na vrcholu tupě okrouhlé, květy citrónově voní. U E. chloranthus a jeho variety se květy otevírají jen zpola, vnitřní okvětní lístky zůstávají vztyčené i za horkého slunečného počasí, lístky se postupně zužují a na vrcholu jsou zašpičatělé. Na základě těchto a dalších argumentů lze říci, že var. cylindricus má oprávněné postavení uvnitř druhu E. chloranthus.

 

Výskyt
Echinocereus chloranthus var. cylindricus je nejrozšířenější varietou druhu.Její oblast se rozprostírá z okresu Lincoln v Novém Mexiku do okresu Brewster v Big Bendu v Texasu. Na severu se oblast výskytu překrývá s var. chloranthus, na jihu s var. russanthus, ale obecně se nachází ve větších výškách kolem 1200-1830 m n. m. Typová lokalita je v USA - Texas, východně od El Pasa.

 

Pěstování
O pěstování lze říci totéž, co je uvedeno u textu E.chloranthus var. chloranthus. Lokální formy var. cylidricus jsou na stanovišti v zimě vystaveny menším či větším mrazům, v závislosti na poloze stanoviště. Steven Brack ve svém katalogu uvádí např. u sběru z Captain v Novém Mexiku teplotní minimum kolem -23 stup. C! Ovšem ne všechny lokální formy mají předpoklady odolávat tak nízkým teplotám. Rozhodně však lze počítat s tím, že teploty do 10 stup. pod bodem mrazu těmto rostlinám neublíží. Předpokladem je ovšem dobrá příprava na zimování a naprosté sucho během zimy.
Rostlina na obrázku pochází z výsevu semen od firmy Mesa Garden, SB 352, ze sběrů v okrese Lincoln v Novém Mexiku.

 

Poznámky
Weniger se ve své publikaci "Kaktusy jihozápadu" zmiňuje o masovém výskytu této oblíbené variety: "Z texaského Big Bendu se každoročně odváží tisíce těchto velkých rostlin, které mají obvykle výrazně načervenalé až bronzově zbarvené květy. Jsou na první pohled tak odlišné od malé severní formy, že se zpravidla prodávají pod jménem E. chloranthus".
Zde vidíme, že ještě před kombinací var. cylindricus do komplexu druhu E. chloranthus byly tyto rostliny s E. chloranthus spojovány.
Dále D.Weniger píše: "Tato varieta bývala kdysi v oblasti Big Bendu nejběžnějším kaktusem. Starší sběratelé mi vyprávěli o záhonech těchto kaktusů na ploše mnoha akrů v Brewster County, kde rostly často tak hustě, že se mezi nimi nedalo chodit. Jejich počet se zdál nevyčerpatelný. Dnes existuje jen několik takových míst, ostatní zanikla díky destrukčnímu působení obchodníků s kaktusy, kteří je po léta odváželi nákladními auty, aby pak rostliny chřadly a hynuly v popelnicích obchodů s kaktusy. Navštívil jsem několik rančů v této oblasti, jejich majitelé nedovolují vykopávání kaktusů, a tam jsem jich viděl ještě dostatečné množství. Ale ještě před pár lety jsem sledoval tři velké náklaďáky plné kaktusů, které opouštěly jiné takové ranče, zcela vyčištěné od kaktusů. A tak se zdá, že tyto rostliny jsou ohrožené stejně jako jiné, daleko vzácnější druhy z této oblasti."
Tak tedy vypadala situace zhruba před 20 lety. Za tu dobu byla podniknuta mnohá přísná opatření v zájmu ochrany přírody, včetně zákazu sběru a vývozu těchto rostlin. Lze jenom doufat, že tato opatření budou dostatečně účinná a povedou k záchraně rostlin v jejich přirozených oblastech výskytu.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 4 : 2014, 1960
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 677, 1982
Lamb E., et Lamb B., III. Ref. Cact. Succ., 3 : 610-611, 1963
Růžička J., Chrudimský kaktusář, (květen 82), p. 18, 1982
Schäfer A., Kakt. und and. Sukk., 20 : 22-24, 1969
Schütz B., Kaktusy 73, 9 : 50, 1973
Taylor N.P., The genus Echinocereus, p. 102, 1985
Weniger D., Cacti of The Southwest, p. 11, 14, 1970

 

Autoři
Rostlina na obrázku pochází z výsevu semen od firmy Mesa Garden, SB 352, ze sběrů v okrese Lincoln v Novém Mexiku.
Text: Pavel Pavlíček.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a pet