Název
AZTEKIUM RITTERI (Böd.) Böd.
 

Taxon
Aztekium ritteri (Bödeker) Bödeker, Monatschr. Deutsche Kakt.-Ges., 1 : 52, 1929
Echinocactus ritteri Bödeker, Zeitschr. Sukkulentenk., 3 : 305-306, 1928
Rodové jméno bylo zvoleno podle zvláštního vzhledu rostliny, připomínající staré plastiky Aztéků. Druhové jméno podle cestovatele, exportéra, znalce a objevitele velkého množství nových kaktusů, F.Rittera.

 

Popis
Tělo
stonek ploše kulovitý, až 50 mm široký, 30 mm vysoký, na bázi odnožuje, s kuželovitým, řepovitým kořenem, pokožka tuhá, světle zelená, matná, vrchol vpadlý, pokryt světle šedou vlnou a krátkými zakroucenými trny. Žeber 9-11, asi 10 mm vysoká a 8 mm široká, na hřebeni a bocích hustě zvrásněná, v brázdách mezi žebry zvláštní, vrásčitá vedlejší žebra, avšak bez areol. Areoly hustě řazené, asi 2 mm od sebe vzdálené a 1 mm široké, mladší mají 1-3 zkroucené trny, tuhé, dole ploché, brzy však opadávají, šedé, 3-4 mm dlouhé.
Květy
vyrůstají z areol na vrcholu, v jehož vlně je ukryté holé lůžko květní, květy zvonkovité nálevkovité, 10 mm dlouhé, 8 mm široké, vnější okvětní lístky 5 mm dlouhé, 2 mm široké, bílé s červeným nádechem, vnitřní 10 mm dlouhé, bílé; tyčinky bílé, prašníky zlatožluté, čnělka žlutavě bílá, blizna čtyřlaločná, bělavě žlutá, přečnívá prašníky.
Plod
malý růžově bílý, ukrytý ve vlně.
Semena
0,5 mm dlouhá, kulovitá až hruškovitá, s jemně bradavčitou testou, černá.

 

Variety
jedná se o jediný druh tohoto rodu. Nemá Žádné variety ani formy.

 

Výskyt
Je známo jediné naleziště v horské soustavě Sierra Madre Oriental, nedaleko Rayones, Nuevo Leon, Mexiko. Roste na holých břidlicových stěnách hlubokých strží a kaňonů. Jedná se jen o malé území.

 

Pěstování
Pravokořenné rostliny jsou velmi citlivé na půdu alkalické reakce. Zemina by měla být velmi propustná, nejlépe s příměsí písku a štěrku. V létě vyžadují umístění na teplém místě, v zimě při naprostém suchu snášejí běžné přezimovací teploty. Většinou se tyto rostliny pěstují naroubované. Semenáčky z výsevů je vhodné přechodně roubovat na Pereskiopsis spathulata. Rozmnožování výsevem se však provádí dost výjimečně pro nepatrnou velikost semen a pomalý růst semenáčků v prvním roce. Nejvhodnější pro výsev je tak zvaná Fleischerova metoda výsevu do zavařovacích sklenic, kde zůstávají vyklíčené semenáčky po celý rok. K množení se používá nejčastěji odnoží objevujících se po obvodu starších rostlin. Někdy může dojít ke zcela mimořádně velkému odnožování jako je tomu u rostliny na našem obrázku. Mezi sběrateli je Aztekium vyhledávaná rostlina. Pro velkou choulostivost bývá téměř vždy roubována.
Rostlina pochází ze sbírky pardubického kaktusáře Oty Svobody a její snímek pořídil autor textu Karel Crkal na výstavě kaktusů v Chrudimi v roce 1987.

 

Poznámky
Aztekium Ritteri roste v přírodě na větrajících, silně hygroskopických břidlicích, drobné semenáčky místy hustě pokrývají skálu. Přežít a rozmnožovat se v těchto podmínkách umožňují velice drobná semena, která ulpívají na kolmém povrchu nadzemí. Ve vhodných podmínkách a při možnosti zapustit kořeny do náležitě zvětralého podkladu, rostou semenáče v přírodě dosti rychle. Zřejmě po celý rok a již při velikosti méně než 10 mm kvetou a plodí semena. Jedná se o jeden z nejzajímavějších příkladů přizpůsobení kaktusu svému stanovišti.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 2890-2892, 1961
Jelínek J., O kaktusech, p. 91, 1972
Krainz H., Die Kakteen, 108 b, 1958
Valníček J., Kaktusy 65, 1 : 62, 1965
Wonovski W., Kaktusy 67, 3 : 61-62, 1967

 

Autoři
Rostlina pochází ze sbírky pardubického kaktusáře Oty Svobody a její snímek pořídil autor textu Karel Crkal na výstavě kaktusů v Chrudimi v roce 1987.


Diskuze:

ppp (2012-11-29 15:06:21)
zkouška
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a dve