Název
THELOCACTUS SCHWARZII Backeb.
 

Taxon
Thelocactus schwarzii Backeberg, Cact. Succ. J. GR. Brit., 12 : 81, 1950
Ferocactus schwarzii (Backeb.) N.P.Taylor, Cact. Succ. J. GR. Brit., 41 : 30, 1979
Thelocactus bicolor (Galeotti ex Pfeif.) Britt. et Rose var. schwarzii (Backeb.) E.F.Anderson, Bradleya, 5 : 49-76, 1987
Jméno bylo zvoleno po objeviteli rostliny, F.Schwarzovi, který v městě Cadereyta, Querétaro, Mexiko, založil firmu zabývající se exportem kaktusů z Mexika.

 

Popis
Tělo
stonek často trsovitý, v mládí jednoduchý, kulovitý až vejčitý, až 90 mm široký a stejně vysoký, pokožka zelená až namodrale zelená; žeber 13 rozpadlých do kuželovitých hrbolců; areoly elipsoidního tvaru s bílou plstí; nad trny přítomna tmavohnědá mimokvětní nektaria. Okrajových trnů 13-15, paprskovitě rozložených a ke stonku přitisklých a zahnutých, žlutavé nebo načervenalé, později šednoucí, horní 3 zploštělé, nejvýše postavený výrazně delší, plochý a ohebný, až 30 mm dlouhý. Středový trn většinou chybí, vzácně 1 v některých areolách, vzpřímený, na průřezu kruhovitý.
Květ
40-50 mm dlouhý, až 85 mm široký, okvětní lístky purpurově růžové, vždy s tmavší bází.
Plod
kulovitý, asi 12 mm velký, zelenavý až načervenalý.
Semena
kulovitá, až 2 mm velká, hnědočerná.

 

Variety
Vzhledem k malému areálu výskytu je populace T.schwarzii homogenní a neexistují velké rozdíly mezi jednotlivými rostlinami. Lze však nalézt odchylky ve vybarvení a délce otrnění. Některé studie (Anderson 1987) zahrnují T.schwarzii k T.bicolor jako varietu.

 

Výskyt
Typová lokalita nebyla uvedena. Dnes je znám výskyt na izolované lokalitě ve státě Tamaulipas, Mexiko, kde roste na nízkých pobřežních pahorcích v nadm. výšce do 150-170 m, porostlých hustým trnitým chaparalem, tj. křovinatými společenstvy dřevin. Anderson a Sánchez-Mejorada udávají výskyt u Llera; my jsme jej pozorovali u Estanción Calles a Llera; A.B.Lau jej nalezl na některých dalších místech v okolí. Roste na náplavech štěrků slepených jílem, místy i s obsahem humusovitých podílů, na otevřených světlinách, vzácněji v polostínu pod keři. Výskyt je omezen na poměrně malou plochu, kde se jiné příbuzné druhy nevyskytují.

 

Pěstování
Podobně jako ostatní druhy stejného rodu vyžaduje maximum tepla a slunce během vegetace, nepravidelnou zálivku a minerální, písčito hlinitou zeminu. Nebezpečná je zálivka při poklesu teploty, která většinou vede k odumírání kořenů a dlouhodobým poruchám růstu. Roubování není nutné, ovšem pro zjednodušení kultury a pro vyloučení pěstitelských chyb lze doporučit podnože Echinopsis cv., event. s pozdějším zakořeněním roubu. Období kvetení spadá do letních měsíců, tj. od června do srpna. Množíme nejčastěji semeny.
Na snímku rostlina ze sbírek botanické zahrady UK v Praze, sbíraná v roce 1977 u Llera, Tamaulipas, Mexiko, autory textu a fotografie J.Říha a R.Šubík.

 

Poznámky
Jedná se malý a krásně kvetoucí druh, který je v našich sbírkách dobře zastoupen. Zdá se, že zařazení k T.bicolor má své opodstatnění - zejména v přítomnosti mimokvětních nektarií a výrazně dvojbarevném květu (s tmavšími středovými partiemi). Na druhé straně je T.bicolor polymorfním taxonem s rozšířením v oblasti pouště Chihuahua. Výskyt T.schwarzii východně od horských masívů Sierra Madre Oriental nezapadá do této fytogeografické oblasti a lze přinejmenším soudit, že kde o samostatně se vyvíjející poddruh.
Původní Backebergův popis uvádí rozměry stonku: 60 mm výška a 55 mm šířka. Tyto rozměry jsou však jak v přírodě, tak i v kultuře překonány většinou jedinců populace. C.Backeberg popsal tento druh podle sběrů F.Schwarze, který neudal naleziště. Také typus nebyl konzervován. Přesto fotografie doprovázející popis umožňuje bez pochybnosti identifikovat dnešní nálezy a ztotožnit je s původními sběry sběry F.Schwarze.
N.P.Taylor (1979) zařadil tento druh (stejně jako všechny ostatní) do rodu Ferocactus, což nebylo přijato a což nakonec tentýž autor ve své koncepci rodu Ferocactus,z roku 1985 odvolal.

 

Literatura
Anderson E.F., Bradleya, 5 : 49-76, 1987
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, Jena 1965
Glass Ch. et R.Foster, Cact. Succ. J. US, 49 : 213-220, 1977
Lukeš V., Aztekia, p. 41-65, 1982
Říha J., Kaktusy, 14 : 101-106, 1978

 

Autoři
Na snímku rostlina ze sbírek botanické zahrady UK v Praze, sbíraná v roce 1977 u Llera, Tamaulipas, Mexiko, autory textu a fotografie J.Říha a R.Šubík.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a devet