Název
NOTOCACTUS MUELLER-MELCHERSII Frič ex Backeb.
 

Taxon
Notocactus mueller-melchersii Frič ex Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 254, 415, 1935
Druh byl nazván na počest svého nálezce, pana F.C.Müller-Melchrse, obchodníka a sběratele kaktusů z Montevidea, Uruguay.

 

Popis
Tělo
protáhle kulovité, jednoduché až poněkud odnožující, asi 80 mm široké a 100 mm vysoké; pokožka matně zelená, temeno snížené, pokryté bílou vlnou a hnědými trny. Žeber asi 22, přímá 4 mm vysoká; areoly okrouhlé, zprvu pokryté vločkami bílé vlny, brzy holé, asi 5 mm vzdálené. Okrajových trnů 15-18, jemné, paprskovitě rozložené, 5-8 mm dlouhé, nažloutle bílé, na špičce a bázi někdy hnědé, k tomu většinou ještě 3-5 krátkých, štětinovitých, bílých přidatných trnů; středový trn 1, šídlovitý, 15-20 mm dlouhý, píchavý, odstávající, nažloutlý až rohovinově zbarvený, na špičce tmavší, na patě červenohnědý.
Květy
30 mm dlouhé, 50 mm široké, otevírající se po poledni, bledě zlatožluté; lůžko květní vejčité, 5 mm dlouhé, 4 mm široké, zelené, hustě pokryté bílou vlnou a bělavými, 15-25 mm dlouhými štětinami s hnědými špičkami; květní trubka miskovitá, vně řídce šupinatá, šupiny olivově hnědé, v paždí šupin hojná bílá vlna a 2-4 hnědavé, 3-6 mm dlouhé štětiny; tyčinky od báze volné, svazečkovitě uspořádané kolem čnělky, nitky bělavě žluté, prašníky světle zlatožluté; čnělka asi 14 mm dlouhá, bělavá, s 10 paprskovitými, 2-2,5 mm dlouhými, světle karmínově červenými laloky blizny, přesahujícími prašníky; okvětní lístky světle zlatožluté, vnější s červeným proužkem na vnější straně, vnitřní asi 25 mm dlouhé, na nejširším místě 6 mm široké, na základu zúžené a srostlé v horní část květní trubky.
Plod
podlouhlý, hnědozelený, ve zralosti se prodlužující a otevírající se na bázi.
Semena
šedohnědá, hilum polštářovité, přesahující okraj testy.

 

Variety
V posledních letech byla nalezena řada forem N.mueller-melchersii v některých případech se jedná o stanovištní barevné varianty otrnění, jindy jsou rozdíly výraznější. V roce 1942 byla Krainzem v Kakteenkunde jako N.mueller-melchersii
var. gracilispinus Krainz popsána rostlina s početnějšími a kratšími středovými trny a menšími květy, kterou stejný autor v roce 1962 překombinoval v Die Kakteen na N.mueller-melchersii var. gracilispinus (Krainz) Krainz.
Jako N.mueller-melchersii byly označeny sběry DV 35, HU 94, WR 371,
jako f.gracilispinus sběry HU 94a, WR 371d.
Do blízkého příbuzenstva N.mueller-melchersii patří rovněž sběry FR 1464, RS 61, HU 91, PR 230, PR 231, Schl.152, Schl. 153, Schl. 160, WR 371b, které byly provizorně označeny jako variety nebo formy N.mueller-melchersii.

 

Výskyt
Druh je rozšířen na severu Uruguaye, v departmentu Tacuarembo, odkud ze širokého okolí města Tacuarembo pocházejí všechny novější nálezy. Jako naleziště var.mueller-melchersii je uváděno Paso Valegas, naleziště var. gracilispinus leží poněkud severněji v pohoří Cuchila Negra, v blízkosti uruguaysko-brazilské hranice. Další nálezy příbuzných forem jsou uváděny od Tacuarembo, ale rovněž z přilehlého území Brazílie (N.mueller-melchersii var. FR 1464).

 

Pěstování
Notocactus mueller-melchersii patří mezi choulostivější druhy rodu, je citlivý na trvalejší vlhkost, a proto bývá velmi často roubován. Naroubovaný však narůstá více sloupovitě a celkově mohutněji, kvete však snadněji a hojněji. Druh je cizosprašný, bez opylení pylem druhé rostliny se semena nevyvíjejí.

 

Poznámky
První literární zmínka o tomto druhu byla roku 1929 v Möllers Deutsche Gärtnerzeitung, kde Frič uveřejnil článek o kaktusech, které sbíral v Uruguayi. Zde byl N.mueller-melchersii poprvé uveden, ale pouze jako jméno bez popisu. Popsán byl až roku 1935 Backebergem v knize Kaktus ABC, kterou Backeberg vydal společně s Knuthem. Frič ve svém článku jako naleziště druhu N.mueller-melchersii uvedl Siera de Las Animas v blízkosti Montevidea, tento klamný údaj byl přebírán i následujícími autory včetně Backeberga v prvotním popisu. Druh byl pak v jižní Uruguayi dlouhá desetiletí marně hledán, až byly rostliny tohoto příbuzenského okruhu znovu nalezeny na konci šedesátých let na severu Uruguaye v departamentu Tacuarembo.

 

Literatura
Havlíček R., Minimus, příloha, 1983
Schäfer G., Kakt./Sukk., 14 : 66, 1979
Schütz B., Kaktusy, 21 : 46, 1985
Werdermann E., Blüh. Kakt. und Sukk. Pfl., 7 : 152, 1938

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a sedm