Název
MELOCACTUS AZUREUS Buin. et Bred.
 

Taxon
Melocactus azureus Buining et Brederoo, Kakt. und and. Sukk., 22 : 101, 1971
Jméno druhu bylo zvoleno z latinského azureus = blankytně modrý, azurový. Toto zbarvení je pro epidermis druhu charakteristické.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, vysoké až 170 mm, široké až 140 mm, blankytně modře ojíněné, kořeny rozvětvené. Žeber 9-10, svislá a dosti ostrá, 35-40 mm široká, přibližně 35 mm vysoká, mezi areolami poněkud zvýšená. Areoly oválné, až 14 mm dlouhé a až 7 mm široké, zapuštěné poněkud mezi žebra, zpočátku s velmi krátkou bílou plstí, která brzy šedne. Okrajových trnů zpravidla 7, 1 směřující dolů, někdy se zahnutou špičkou a dlouhý až 40 mm; 3 z každé strany, některé rovněž s ohnutou špičkou a dlouhé 30-35 mm; nahoře na areole ještě malé vedlejší trny do 18 mm, všechny víceméně odstávající do stran; středových trnů 1-3, z nich spodní 25 mm dlouhý, ostatní dva horní o něco kratší a tmavší; všechny trny velmi silné a tuhé, píchavé, u báze až 2 mm tlusté, šedobílé s tmavohnědou špičkou. Cefálium až 35 mm vysoké a 70 mm široké, s bílou vlnou a červenými štětinami.
Květ
14 mm dlouhý, 4,5 mm široký, nálevkovitý, holý, karmínově červený, směrem nahoru tmavší; okvětní lístky 4,5 mm dlouhé, 0,8-1,2 mm široké, kopinaté, zašpičatělé, fialově-karmínově červené; čnělka růžová.
Plod
kyjovitý, 20 mm dlouhý, 7 mm široký, leskle růžovo bílý.
Semena
1,4 mm dlouhá, 1,3 mm široká, testa leskle černá.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Jižní svahy pohoří Serra do Espinhaco, Bahia, Brazilie, na obnažených, holých, zvětralých skalách u řeky Rio Jacaré. Roste ve společenství s některými rostlinami z čeledi Bromeliaceae a trnitými křovinami, ve výšce kolem 450 m n. m. Tento krásný azurově modrý melokaktus našel Leopoldo Horst a A.F.H.Buining na konci delší cesty z Juazeiro v sev. Bahii na jih mezi dlouhým řetězem hor Serra do Espinhaco a Rio Sao Francisco. V tomto suchém a odlehlém prostředí neobydlené oblasti teče řeka Jacaré, pramenící v Morro do Chapeau.

 

Pěstování
Jako teplomilný druh vyžaduje i v zimním období vyšší teplotu 15-20 stup. C, v době vegetace stále vlhké prostředí, na plném slunci. Substrát mírně kyselý, promísený větším množstvím minerální drti.
Autor textu: Bohumil Mazel.

 

Poznámky
Semenáče dorůstají druhým rokem velikosti asi 20 mm s typickým modrým zbarvením. V našich podmínkách kvetou po dosažení šíře asi 170 mm. Malé květy se objevují po celé léto, otevírají se na odpoledním slunci a zůstávají otevřené až do večera.

 

Literatura
Buining A.F.H., Kakt. und and. Sukk., 22 : 101, 1971
Říha J., Kaktusy, 76, 12 : 110, 1976
Schütz B., Kaktusy, 77, 13 : 2, 1977

 

Autoři
Autor textu: Bohumil Mazel.
Autor foto: Václav Jiránek.
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky Miroslava Voldána z Prahy.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a jedna