Název
GYMNOCALYCIUM NETRELIANUM (Monv.) Br. et R.
 

Taxon
Gymnocalycium netrelianum (Monvlle) Britton et Rose, The Cactaceae, 3 : 154, 1922
Echinocactus netrelianum Monville, Labouret Monographia Cact., p. 248, 1853
Gymnocalycium leeanum (Hooker) Br. et R. var. netrelianum (Monv.) Backeb.
Druh byl pravděpodobně pojmenován na počest pana Netreliho, bližší informace o něm se nám do současné doby v dostupné literatuře nedochovaly.

 

Popis
Tělo
kulovité, šedavě zelené, temeno mírně proláklé; žeber 14, zaoblených, málo vystupujících, rozdělených příčnými zářezy na hrboly; zářezy u báze rostliny hluboké, směrem nahoru mělké, na temeni mizí zcela. Areoly na vrcholu kulovité se žlutavě bílou plstí, později holé. Trnů 5-7, slabých, obvykle 5-15 mm dlouhých, v horní části areoly pokroucených, nestejných, silně k tělu přitisklých; horní dva (někdy chybějící) kratší, spodní jemnější, vesměs na bázi červenožluté a na špici šedivé.
Květy
poměrně velké, asi 50 mm široké, trubka hladká, porostlá šupinami jež se postupně prodlužují, okvětní lístky svítivě citrónově žluté barvy se zelenavým středním proužkem.
Plod
zelený, téměř kulovitý, asi 12 mm v průměru, pukající vertikálně.
Semena
černá, asi 1,6 x 2,4 mm velká, přílbovitého tvaru se zvonkovitým rozšířením; testa jemně hrbolatá, matně lesklá, téměř bez zbytků kutikuly; hilum bazální, šikmé, s výrazným houbovitým okrajem.

 

Variety
Žádné variety a formy popsány nebyly, i když druh je variabilní v charakteru i barvě otrnění. H.Schlosser na témže nalezišti vedle sebe nacházel rostliny se žlutočervenými i celožlutými trny, s trny tenkými jako vlásky i téměř jehlovitými.

 

Výskyt
V původním popisu nebylo naleziště udáno, dle současných znalostí se Gymnocalycium netrelianum (Monv.) Br. et R. vyskytuje na řadě míst v Uruguayi.

 

Pěstování
Pěstování tohoto druhu je jednoduché, snáší i pěstitelské přehmaty. Vyhovuje mu humoznější substrát, hojná zálivka, přistínění stanoviště a teplota 30-35 stup. C. Snadno se rozmnožuje odnožemi. S potížemi se setkáváme při pokusech o sprášení květů. Stejně jako u většiny uruguayských rostlin můžeme i u květů tohoto druhu často pozorovat nedokonale vyvinuté prašníky. Při snaze získávat semena je nutné se vyzbrojit trpělivostí, anebo větším množstvím rostlin vhodných pro vzájemné opylování.

 

Poznámky
Gymnocalycium netrelianum (Monv.) Br. et R., spolu s blízce příbuzným G.uruguayense (Arech.) Br. et R. (včetně G.guerkeanum (Heese) Br. et R.), G.hyptiacanthum (Lem.) Br. et R. a G.schroederianum Van Osten, patří do série Uruguayensia Buxb., podsérie Uruguayensia Buxb. Předpokládá se též příbuznost s dnes neznámými druhy G.leeanum (Hook) Br. et R. a G.melanocarpum (Arech.) Br. et R. Dlouhou dobu byl rozšířen názor, že jména G.netrelianum a G.hyptiacanthum náležejí stejným rostlinám. V nedávné době však bylo G.hyptiacanthum znovu objeveno a byly jasně formulovány rozdíly mezi oběma druhy. G.hyptiacanthum se od G.netrelianum liší zejména květy, které mají purpurový jícen a dlouhou květní trubku. V našich sbírkách je G.netrelianum dobře zastoupeno v řadě forem, často též pod jinými jmény, např. G.leeanum, G.citriflorum apod.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1736, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 169, 1967
Frank G., Cact. Succ. J. (US), 48 : 264, 1976
Jelínek J., O kaktusech, p. 184, 1972
Schütz B., Monografie rodu Gymnocalycium, p. 98, 1987

 

Autoři
Text i foto: Václav Jiránek.
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky autora textu.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a devet