Název
FEROCACTUS ECHIDNE (DC.) Br. et R. var. VICTORIENSIS (Rose) G.Lindsay
 

Taxon
Ferocactus echidne (DC.) Britton et Rose var. victoriensis (Rose) G.Lindsay, Cact. Succ. J. US, 27 : 163-175, 1955
Echinocactus victoriensis Rose, Contrib. US Nat. Herb., 12 : 291, 1909
Echidne znamená ježatý, ježkovitý, tedy s naježenými trny. Jméno variety je odvozeno podle původu v okolí města Ciudad Victoria, Tamaulipas, Mexiko.

 

Popis
Tělo
stonek trsovitý, jednotlivé hlavy zpočátku kulovité, později kyjovité až válcovité, asi 300-500 mm vysoké a 300 mm široké; pokožka jasně zelená, žeber většinou 12-15, přímých, na hranách ostrých, štíhlých. Areoly elipsoidní, 1-3 mm prodloužené nad otrněnou část, s bělošedou nepatrnou plstí. Okrajových trnů 7-9, přímých, až 25 mm dlouhých, bělavých až žlutohnědých. Středový trn 1 až 70 mm dlouhý, žlutohnědé barvy.
Květ
až 40 mm dlouhý a 35 mm široký; vnější okvětní lístky obrvené, plynule přecházející v šupiny na květním lůžku. Vnitřní okvětní lístky celokrajné, žluté barvy.
Plod
kulovitý až mírně vejčitý, max. 15 mm velký, porostlý obrvenými šupinami, oplodí zelenožluté barvy.
Semeno
1 mm dlouhé a 1,5 mm široké, s hladkou teselátní testou hnědočervené až černohnědé barvy.

 

Variety
Ferocactus echidne var. echidne (nominální varieta) představuje robustnější rostliny s vyšším počtem žeber (až 21), které rostou v mexických státech Hidalgo, Queretaro a San Potosí, N.P.Taylor sem zařadil i F. rafaelensis. Podle našeho soudu je F.rafaelensis samostatným taxonem (varietou?), který roste na izolovaném areálu na sádrovcích (Minas de San Rafael, SLP). N.P.Taylor (1984) sem dále řadí F.rhodanthus Schwarz, což je dnes zcela neznámá rostlina s údajně červeným květem.

 

Výskyt
F. echidne var. victoriensis je znám z východních hřebenů Siera Madre Oriental, z okolí měst Cd. Victoria a Jaumave (Tamaulipas). Na sever proniká horskými údolími až k městu Montemorelos (Nuevo Leon). Roste ve vyšších vlhčích polohách nad 1700 m n. m., na návětrných východních hřebenech porostlých lesem. Pozorovali jsme jej na několika místech v údolí Rayones, Minas de Asbestos a Montemorelos na vápencových skalách společně s Echinocereus scheeri, Dioon edule, Dasylirion spec. aj., vždy na místech exponovaných přímému slunci. Srážky zde dosahují 500-700 mm za rok. Areál rozšíření této variety je tedy omezen na severovýchodní část areálu rozšíření druhu F. echidne.

 

Pěstování
Bez zvláštních nároků. Běžné ošetření v době vegetace, dostatečně výživná zemina (anebo přihnojování) a nepravidelná zálivka. Lépe prospívá při nižším pH půdy (zhruba pH 6-6,5). Přezimuje při teplotách 5-10 stup. C, nevadí ani úplná temnota. Kvete při velikosti kolem 10 cm, jako jeden z nejmenších druhů rodu.
Na snímku rostlina ze sbírek botanické zahrady UK v Praze, sbíraná autory textu a fotografie u Cd. Victoria 1977.

 

Poznámky
F. echidne var. victoriensis je charakteristickou a snadno odlišitelnou varietou. Od F. echidne var.echidne ji poznáme podle štíhlých ostrých žeber, kterých je výrazně míně, v kultuře i světle zelenou pokožkou a konečně i tím, že již v malé velikosti začíná kvést. U semenáčů byly první květy pozorovány ve stáří 8 let při velikosti 10 cm. N.P.Taylor ji však neuznává a připojuje ji k F. echidne bez další diskuse (jméno F. victoriensis považuje za synonymum F. echidne).
Nejblíže příbuznými druhy jsou F. glaucescens (roste dále směrem na jih ve státech Hidalgo a Queretaro) i další druhy středního Mexika - F. haematacanthus, F. reppenhagenii a F. schwarzii. Taylor pro ně vytvořil sekci Bisnaga, charakteristickou drobnými hladkými semeny a šťavnatým nevysýchajícím plodem.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 2688-2743, 1961
Lau A.B., Fields numbers, Bombay, 1983
Říha J., R.Šubík, The illustrated encyclopedia of Cacti and other Succulents, 1981
Taylor N.P., Bradleya, 2 : 19-38, 1984

 

Autoři
Na snímku rostlina ze sbírek botanické zahrady UK v Praze, sbíraná autory textu a fotografie u Cd. Victoria 1977.
Text a foto: J.Říha a R.Šubík.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a pet