Název
ECHINOCEREUS VIERECKII Werderm. var. MORRICALII (Říha) N.P.Taylor
 

Taxon
Echinocereus viereckii Werdermann var. morricalii (Říha) N.P.Taylor, The Genus Echinocereus, p. 93, 1985
Echinocereus morricalii Říha, Kaktusy, 11 : 75, 78, 1975
J.Říha pojmenoval tento taxon po D.B.Morricalovi, sběrateli a odborníku na mexickou sukulentní flóru.

 

Popis
Tělo
rostliny odspodu volně odnožující, výhony vztyčené nebo poléhavé, až 0,5 m dlouhé a 20-70 mm široké, válcovité, směrem k temeni zužující. Barva těla zelená až černozelená, v zimě do červenohnědá nabíhající. Žebra v počtu 6-7(8), rozložená do malých hrbolců. Tělo v dospělosti beztrnné, jen na mladých výhonech 7 okrajových a 1 středový trn; trny později odpadnou.
Květy
krátce nálevkovité, široce se rozevírající, široké 70-110 mm, dlouhé 25-35 mm; lůžko květní 8-12 mm dlouhé, 15 mm široké, ztlustlé, velmi lesklé, hustě bradavičnaté, se zašpičatělými šupinami; okvětní lístky ve dvou řadách, klínovitě obkopinaté, nejdelší 35-55 mm dlouhé, 12-20 mm široké, na vrcholu zašpičatělé a někdy drobně zubaté; květy červenorůžové, někdy na bázi světlejší, dolní lístky okvětní se zeleným středním proužkem; nitky tyčinek krátké, 6-10 mm dlouhé, prašníky 1 mm dlouhé, žluté; čnělka 13-26 mm dlouhá, asi 2 mm tlustá, zakončená 10-11 leskle zelenými laloky blizny o délce 10 mm.
Plod
kulovitý, do 20 mm v průměru, zelený, lesklý.
Semena
vejčitá, 1,5-2 mm dlouhá, bradavčitá, černá.

 

Variety
poměrně uniformní taxon, odlišující se od nominální variety absenci trnů u dospělých rostlin. Taylor srovnává trnitý E.viereckii var.viereckii s beztrnnou varietou morricalii jako klasickou paralelu E.scheeri var.scheeri s beztrnnou var.gentryi. Tyto variety jsou odlišitelné od svých konspecifických příbuzných stonky s menším počtem pravítkovitě přímých žeber, drobnými nebo chybějícími trny a tendenci k červenému zabarvení pokožky v zimě. E.viereckii var.viereckii je výrazně horským druhem, obývajícím střední pásmo hor o nadmořské výšce 1500-2000 m, zatímco var.morricalii je nalézán v nížině, v nadmořské výšce asi 350 m.

 

Výskyt
Tento taxon byl nalezen D.B.Morricalem v mexickém státě Nuevo Leon jižně od Monterrey, Barranca de las Garrapatas, La Boca Dam, na útesech ve výšce asi 350 m nad mořem. Doposud je znám pouze z této oblasti.

 

Pěstování
Podle Taylora jde o "jeden z nejvhodnějších poléhavých trsnatých echinocereusů pro pěstování". Taylorův výrok se pochopitelně vztahuje na celý komplex druhu. V našich sbírkách je dost častým hostem hlavně proto, že Říhův popis svého času vzbudil značnou pozornost, a navíc je to snadno pěstovatelný, velmi ozdobný taxon. Řízky koření snadno po celé vegetační období v jakémkoli propustnějším substrátu. Ze semen je pěstován zřídka, i když čas od času se k nám dostanou přírodní sběry (například Lauovy z roku 1983 pod polním číslem L 1221). Vyžaduje dostatek živin. Vzrůst můžeme snadno regulovat množstvím závlahy, takže "přisušen" nezabírá příliš místa. Snese značně studené zimování i přechodné krátkodobé poklesy pod nulu - vyobrazená rostlina přežila bez potíží -6 stup. C, přičemž zmrzla řada velkých oreocereusů, echinopsis a čilenců. Vyobrazená rostlina pochází z původního Morricalova sběru (izotyp). Roubování je zbytečné - podnože nutí roub do vzrůstu i v době letní stagnace a navíc - rostliny rostou snadno na vlastních kořenech.

 

Poznámky
Echinocereus viereckii var.morricalii patří mezi nemnoho typicky skalních druhů rodu Echinocereus, domovem ve skalnatém chaparralu s výrazně aridním klimatem. Roste zpravidla na stinných stanovištích, čemuž odpovídá absence trnů a jasně zelené zbarvení pokožky. V kultuře jsme často svědky snahy pěstitelů umísťovat jej na přistíněná stanoviště - takové rostliny v kultuře však málo kvetou. Vyobrazený exemplář ze sbírky Jaroslava Krůty je pěstován "tvrdě" - umístěn těsně u skla, jen s několika zálivkami během léta, nikdy nestíněn kvete desítkami květů v několika vlnách. I rostliny, umístěné v létě pod širým nebem přežívají dobře a násada květů je u nich velmi bohatá.

 

Literatura
Říha J., Ashingtonia, 2 : 99-101, 1976
Taylor N.P., The Genus Echinocereus, p. 93, 1985

 

Autoři
Text: J.Halda.
Foto: J.Halda.
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky Jaroslava Krůty.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a devet